Az eSZJA oldalon a Jövedelmek címszó alatt megjelntek nekem ingatlan bérbeadásból származó összegek, de nem tudom hogyan. Én erről semmit nem tudok. Hogyan tudom megnézni hogyan kerültek oda?
"Onnan, hogy az előző években is volt. !"
Nem tudhatja, hogy a következő évben is lesz ilyen bevételed. Kicsit nem túl nagy az elvárás?
Kérdező!
Ha aláírtad a bérbeadási szerződést, akkor jogilag te is adsz bérbe ingatlant. A bérbeadásból származó bevétel tulajdoni rész arányában a tied. A többi része az anyuka bevétele. Ennek megfelelően kell a bevallást is elkészíteni.
Előtte nem ártana beszélgetni anyukával, hogy akkor most mi is a valódi helyzet.
"Mindenesetre én szeretném tudni, hogy a NAV milyen adatokból dolgozik."
A munkáltatók/kifizetők által benyújtott bevallásokból szedi a tervezethez az adatokat.
Ha nem magánszemély az ingatlan bérlője, akkor ő kifizetőnek minősül, tehát ő is köteles adatot szolgáltatni a NAV-nak az ügyletről.
Hát valószínűleg innen vette az adatokat az adóhatóság.
"Anyukám ad ugyan bérbe ingatlant, én is aláírtam, mert tulajdonos vagyok, de nem én kapom a pénzt."
Ez lehet a magyarázat. Édesanyád 2023-ban kifizetőnek adta ki az ingatlant és megadta a tulajdoni hányadodat és az adószámodat is. Az, hogy a pénzt neki utalták, nem jelenti, hogy nem kell adót fizetned. Az adóhivatal szemében az a Te jövedelmed volt, amit édesanyádnak ajándékoztál.
Őt kellene felhívnod, hogy kinek adta ki az ingatlant.
"Ha aláírtad a bérbeadási szerződést, akkor jogilag te is adsz bérbe ingatlant. A bérbeadásból származó bevétel tulajdoni rész arányában a tied. A többi része az anyuka bevétele. Ennek megfelelően kell a bevallást is elkészíteni."
Egyrészt miért a tulajdoni rész hányadában? Ez törvényileg kötelező és így kell bevallani? Vagy dönthetünk úgy, hogy az egész az egyik félé és ő vallja be? És ha ezt az adatot nem mi szolgáltattuk, akkor a NAV miért felezi el? A NAV ismeri a tulajdoni viszonyokat, vagy csak elefelezte, mert nem volt más információja?
"Ha nem magánszemély az ingatlan bérlője, akkor ő kifizetőnek minősül, tehát ő is köteles adatot szolgáltatni a NAV-nak az ügyletről.
Hát valószínűleg innen vette az adatokat az adóhatóság."
Azt én értem, csak látni szeretném az adatait, hogy kitől jöttek ezek az adatok. A NAV minden más esetben feltüntette, hogy ki szolgáltatta az adatot, a munkaadóm a béremet, a megrendelő megbízási szerződéseknél, stb. Szerintem jogom van tudni, hogy a NAV honnan vesz rám vonatkozó adatokat, és pontosan milyen adatokat.
"Szerintem jogom van tudni, hogy a NAV honnan vesz rám vonatkozó adatokat, és pontosan milyen adatokat."
Az adóbevallás nem arra szolgál, hogy téged adatokkal lásson el. Neked kell a jövedelmeidet ismerni és bevallani.
Majd ha kapsz egy adóvizsgálatot, akkor tájékoztatni fognak, hogy hol hibáztál és ezt mire alapozzák. Esetleg kaphatsz előzetesen is adatot, ha bemész az ügyfélszolgálatra, de ez a NAV-nak nem kötelezettsége.
Az elsődleges információforrás továbbra is a bérbeadási szerződés, ami édesanyádnál található.
14."Ha aláírtad a bérbeadási szerződést, akkor jogilag te is adsz bérbe ingatlant. A bérbeadásból származó bevétel tulajdoni rész arányában a tied. A többi része az anyuka bevétele. Ennek megfelelően kell a bevallást is elkészíteni."
Ezt rosszul írták neked, mert szerintem ez nem így van. Annak kell adózni, aki kiállítja a számlát. A kérdés, hogy neked miért kellett a bérleti szerződést aláírnod. Nálunk is van, hogy közös tulajdon bérbe van adva, de csak egyikünk a bérbeadó és a teljes összeget ő adózza le. Magunk között írtunk róla papírt, hogy ő szerződhet a lakással.
"Ezt rosszul írták neked, mert szerintem ez nem így van."
Pedig így van.
"Nálunk is van, hogy közös tulajdon bérbe van adva, de csak egyikünk a bérbeadó és a teljes összeget ő adózza le. "
Ilyen esetben a másik fél nem írja alá a bérleti szerződést, mint bérbeadó. Maximum tanúként szerepel rajta.
Sajnos a kérdező még mindig nem fogadta meg a tanácsunkat. Anyukát kérdezze, hogy mi is a valódi helyzet, és nézze meg, hogy mi áll abban a bérleti szerződésben.
Mit nem tudunk:
1./ Valójában ki a bérbeadó kettőjük közül. Vagy mindketten?
2./ Miért kellett volna aláírni a bérleti szerződést, ha nem ő adja bérbe, hanem a másik tulajdonos, aki vállalta a teljes ügylet adózását?
3./ Magánszemélynek, vagy jogi személynek, társaságnak adták bérbe az ingatlant?
4./ Ha nem tud arról a kérdező, hogy lenne adószáma, akkor hogyan sikerült azt megképeznie a NAV-nak az adózó tudta nélkül?
5./ Pontosan mi áll a bérleti szerződésben.
Fogadjunk, hogy valami tök más fog kiderülni a végén, mint amiről a kérdező irogat?
NAV tájékoztató (gyakori kérdések):
Közös tulajdonunkban álló ingatlanunk bérbeadása után hogyan kell adóznunk?
Közös tulajdon esetén – a tulajdonosok eltérő rendelkezése, vagy tulajdonjogi korlátozások hiányában – az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után a magánszemélyt a tulajdoni hányada arányában terheli adókötelezettség. A bevétellel szemben felmerült költség bármely tulajdonostárs nevére kiállított bizonylat alapján elszámolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!