Jövőre hogyan érinti az Európába bejegyzett ETF-eket az Amerikával eltörölt egyezmény?
Nincsen egyértelmű állásfoglalás ebben a kérdésben adószakértőktől, szóval az alábbiak csak az én értelmezéseim.
Az alap (ETF) Írországban bejegyzett jogi személy, az iShares VII plc egyik elkülönített alapja tehát Ír adóilletőségű. Ha a jövedelme az USA-ból származik, akkor az a kérdés, hogy Írországnak van-e adóegyezménye az USA-val. Az alap tulajdonosai a tőzsdén forgó részjegyek tulajdonosai, tehát a befektetők, akik származhatnak bármely országból. Ők mind a saját országaikban bírnak adóilletőséggel és az alapból származó jövedelmük után (osztalék vagy árfolyamnyereség) aszerint adóznak, vagyis mint ha lenne egy cégük Írországban. Írország maga vethetne ki adót az alap nyereségére, de nem teszi.
Az, hogy a Blackrock az alapkezelő, csak annyit jelent, hogy szolgáltatást nyújt az alap számára alapkezelési díjért cserébe. Nem ő az alap tulajdonosa és nem lesz az alap emiatt amerikai jövedelemadó alanya. Már csak azért sem mert nem az amerikai anyavállalat az alapkezelő, hanem az ír leányvállalat, a BlackRock Asset Management Ireland Limited.
Én is ebben bízom, hogy Írországba bejegyzett az alap, ezért nem számít, hogy amerikai részvények vannak benne, nem tartozik majd a nem ellenőrzött tőkepiaci ügyletek közé és lehet TBSZ számlán tartani.
Jól megkavarták év végére a dolgokat, remélem a részvényekkel kapcsolatban is lesz normális megállapodás, mert nagyon sok embert megszivatnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!