Részvények után milyen hátránnyal jár ha nem nyitok TBSZ számlát?
Semmilyen.
TBSZ-szel 15 % adót spórolsz, ha 5 (+1) évig hajlandó vagy benne tartani a pénzed.
Az osztalék adózása bonyolultabb, mint az árfolyamnyereségé. Többek között szochót is kell fizetni utána.
Másrészt a TBSZ-el jócskán meg lehet keverni az adófizetési kötelezettséget. Akkor is, ha nem várod meg az 5 évet, hanem idő előtt felbontod.
Amíg a TBSZ él, a magyar adóhatóság felé nem kell adót vagy szochót fizetned.
Ha feltöröd, akkor a kivett értek és a bevitt pénz különbözete az adóalap. Ez azt jelenti, hogy a nyereségeidből levonódnak a veszteségeid, ugyanúgy, mint az ellenőrzött tőkepiaci üzleteknél TBSZ-en kívül.
De TBSZ-nél még a kamat jellegű jövedelmek vagy a befektetési jegyek nyereségeit is eltüntetheted az adó elől, ha sok a részvényveszteséged. És nem kell fizetned szochót sem az osztalékok után.
Ha az értékeid devizában vannak, akkor megteheted, hogy akkor szünteted meg a TBSZ-t, amikor a forint erős. És a megszüntetés napján számolhatsz az MNB árfolyammal és nem akkor, amikor egy részvényüzlet lezárult.
A hátrány az, hogy ha volt valamilyen nem készpénz jellegű eszközöd (részvény, kötvény, befektetési jegy), azt nem viheted be egy ujonnan nyitott TBSZ-be. Az kint marad a szokásos adózási környezetben, amíg el nem adod.
TBSZ számlát jellemzően csak személyesen lehet megszüntetni, tehát ha pl. külföldön vagy, nehezebb róla hozzáférni a pénzhez.
Ezen túl a legtöbb szolgáltatónál van TBSZ számlavezetési díj is.
Azért összességében az előnyök jóval meghaladják a hátrányokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!