Ha póthagyatéki eljárás miatt lemondok a tulajdonjogomról mentesülök a felmerülő költségek alól?
"Egyik nagyon távoli rokonom" akinek Te vagy az egyetlen örököse?
Ha utólag lemondasz az örökségről (mindenről), akkor más valaki fog helyetted örökölni. Utolsóként az állam. Semmiképpen sem a vevő gyermekei. (És a lemondásnak talán van határideje is.)
Ha az eladás semmis, akkor póthagyatéki eljárásssal örökölnöd kellene és eladni az ingatlant a vevő gyeremekeinek. Beszámítva azt a pénzt, amit az érvénytelen szerződés keretében korábban átadtak a rokonodnak.
Ha ezt az utat választjátok, akkor megállapodhattok, hogy az új tulajdonosok fizetnek annyit, amennyi az örökösödési illeték.
De nem csak ez az egyetlen lehetőség. Az új tulajdonosok elbirtokolhatják az ingatlanat, mivel annak ellenére, hogy a szerződés érvénytelen, sajátjukként használták.
Az elbirtoklás ideje 15 év, de több tulajdonos esetén folytatólagosan összeadódik.
Vagy megpróbálhatják, hogy bíróság érvényessé tegye a szerződést a felek eredeti akaratának megfelelően.
De ez mind összetett dolog, ezért jobb lenne, ha az új tulajdonosok ügyvédi tanácsot kérnének.
kicsit zavaros az egész. A rokon eladta az ingatlant, a vevő csak elfelejtette bejegyeztetni, tehát ő lett az ingatlannyilvántartáson kívüli tulajdonos. Elvileg csak be kellene vinni a szerződést a földhivatalba, átírnák a halott vevő nevére, majd egy póthagyatékin a gyerekei nevére kerülne.
De ha jól értem, az ingatlan a Te nevedre került? Te megörökölted azt a hagyatéki eljárás szerint? Nem szóltál, hogy ezt már rég eladta az örökhagyó? Kifizetted az örökösödési illetéket, és a közjegyzőt? Vagy nem is tudtál az eladásról? De akkor meg nem próbáltad birtokba venni az ingatlant, és ott nem derült ki, hogy ott mások laknak (és nem bérlőként).
A vevő örököseinek sem tűnt fel, hogy a hagyatéki eljárásban nem esett szó az ingatlanról? Csak az eladáskor derül ki, hogy a földhivatal szerint nem is az övék?
Olyan nincs, hogy a tulajdonodról lemondasz. Az átkerülhet eladás, vagy ajándékozás során egy másik tulajdonos nevére. Itt nyilván egyikről sincs szó, hanem a tényleges tulajdonviszonyokat kell lepapírozni. A nevedre került a hagyatéki eljárás során olyasmi, ami nem volt az örökhagyóé, ezt póthagyatéki eljárásban lehet rendezni. Hogy ennek a költségét ki viselje, azon lehet vitatkozni. Alapvetően a vevö kötelessége lett volna bejegyeztetni a tulajdonjogát, ha ezt megteszi, most az egész probléma nem állna fenn.
Az örökségről lemondás sem megoldás, hiszen nincs örökség (már ami az ingatlant illeti), és az egyébként is a sorban következő örökös javára történne, végső soron az állam javára, nem kapnák meg a vevő örökösei.
Egy fiktív ajándékozási vagy adásvételi szerződéssel kikerülhető a közjegyző, de mindkettőnek illeték vonzata van, meg sok más probléma is lehet.
Szóval semmi olyan lapapírozást nem javasolnék, ami nem a ténylegesen lezajlott ügyleteket (hajdani adásvétel, örökösödési eljárások) teszi rendbe.
És ki kezdeményezte a póthagyatéki eljárást?
És annak a hagyatéki tárgyalásán aki megvette a lakást, nem is került szóba a panellakás? Akkor hogy akarnak a mostani "tulajdonosok" tulajdonjogot szerezni?
És válaszolhatnál 3-as kérdéseire is:
"De ha jól értem, az ingatlan a Te nevedre került? Te megörökölted azt a hagyatéki eljárás szerint? stb..."
Ez a póthagyatéki eljárás a nagynénéd hagyatékáról szól? Vagy valami zavaros módon az elhunyt vevő hagyatékáról?
"Én természetesen erről lemondok..."
Lemondani csak az örökhagyó életében, a vele kötött szerződésben lehet. Az örökhagyó halála után csak visszautasítani lehet az örökséget.
A kettő közötti különbség nagyon fontos, mert lemondani lehet az örökség egy részéről is. De visszautasítani csak a TELJES végrendeleti vagy törvényes örökséget lehet. Az örökhagyó halála után csak az utóbbi lehetséges.
Ha beszélsz a közjegyzővel, akkor próbálj meg azzal érvelni, hogy a lakás már nem volt a nagynénéd birtokában, mert szerződéssel bizonyíthatóan eladta.
De lehet, hogy ezzel is gond lesz. Olvasd el az alábbi linken a "A hagyatéki eljárás célja, hogy tanúsítsa a jogszerű hagyatékátszállást" kezdetű bekezdést.
a nagynénéd, vagy a vevő póthagyatéki eljárásáról van szó egyáltalán?
Az 1/12 rész nem a tiéd, hiszen a nagynénéd eladta, mielőtt meghalt.
Ha a nagynénéd rendes hagyatéki eljárása során az a nevedre került, akkor szükség van póthagyatéki eljárásra, hogy az eredeti hagyatéki eljárás hibája orvosolható legyen. Ezt alapvetően együtt kell fizetned a többi 11/12 rész örököseivel (gondolom, unokatestvéreiddel), akik ugyanezen hiba folytán lettek tulajdonosok. Ha az ingatlan tényleg a neveteken van, akkor nem értem, hogy miért nem szóltatok a hagyatéki eljáráson, hogy az ténylegesen nem része az örökségnek. miért fizettétek fölöslegesen az arra eső közjegyzői díjat, és illetéket.
Ha nincs az ingatlan a nevetekre írva, tehát a nagynénéd hagyatéki eljárásában nem került elő (ami szintén furcsa, a közjegyző lekéri a földhivataltól az adatokat), akkor csak a vevőnek lesz póthagyatéki eljárása. Ennek a költségeihez semmi közöd. Az lehet, hogy valamit nyilatkoznod kell, hogy tényleg nem vagy örököse az ingatlannak, ami lehet, hogy utiköltséggel jár, de ennek a megtérítését is kérheted szerintem a vevő örököseitől, hiszen az ő hibájukból kell neked ott megjelenned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!