Ha laktóz érzékeny vagyok de csak az idén tudom
orvosilag igazolni akkor nem érvényes rám az 5 évre
visszamenőleges adóvisszatérítés?Csak idéntől kapom
meg?Erre az évre érvényes adóvisszatérítést?
#Laktóz adóvisszatérítés
2023. márc. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
2/13 A kérdező kommentje:
Bocs, kicsit hosszú lesz. Mi végigcsináltuk a laktózos adó visszaigénylést kétszer. A lányunknál genetikai vizsgálat mutatta ki a genetikai laktóz érzékenységet, ami természetesen születésétől fennállt, és egész életében meglesz. És a gasztroenterológus nagyon rendes volt, mert 6 évvel korábbi dátumot írt a betegség kezdetéhez, így vissza tudtuk igényelni, ahány év önellenőrizhető. Ezek után jutott eszünkbe, hogy ha neki ilyenje van, akkor talán a szülőknek is lehet, és valóban, a genetikai vizsgálat kimutatta az édesapjánál, de itt egy másik gasztro doktor az istennek se akart visszamenőleges dátumot beírni, és ebben az esetben nem lettünk volna jogosultak a visszaigénylésre. Úgyhogy felkerestük a lányunk orvosát magánban, aki kiadta az igazolást, a betegség kezdete a születési dátum. De ez csak a genetikai rendellenességre vonatkozik, ha nincs genetikailag igazolva, akkor a betegség kezdete az a dátum, amikor megállapítják, és onnantól jár az adókedvezmény.
2023. márc. 8. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
#3-as vagyok
Szóval igen, ha sikerül a betegség kezdetét visszamenőleg igazoltatni, akkor onnan jár a kedvezmény. De ezek az orvosok néha olyan fafejűek, csak hajtogatta, hogy nem, nem lehet, pedig dehogynem, a NAV nem bírálja felül az orvos igazolását.
2023. márc. 8. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
Na ez engem is érdekelne. Nekem genetikai vizsgálat igazolta a laktózérzékenységet, de önmagában azzal nem lehet igényelni a kedvezményt. Viszont nem tudom, hogy nekivágjak-e a konkrét vizsgálatnak, mert amúgy nincsenek laktózérzékeny tüneteim (báz az igaz, hogy tejet szinte soha nem iszom, de a sajtot, tejfölt imádom és a kávét is mindig tejszínnel iszom).
2023. márc. 9. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
A tejből a savanyodás során a Lactobacillus törzsek megeszik a laktózt. Legalábbis döntő többségét elfogyasztják. A sajtot és a tejfölt emiatt tudod tünetek nélkül fogyasztani.
2023. márc. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
2023. márc. 9. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
#5-ösnek
3-as vagyok. A genetikai vizsgálat alapján gasztroenterológus igazolta a laktóz érzékenységet, és nem kell hozzá tünet, ez önmagában tartós fogyatékosságnak számít. Csak el kell érni nála, hogy a betegség kezdetének a születési dátumot írja be. Sőt a genetikainál úgy hallottam, még háziorvos is kiadhatja az igazolást, de persze a miénk nem volt rá hajlandó.
2023. márc. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
Még hozzá teszem, hogy a lányunk nem laktózos tünetekkel ment orvoshoz, bőrgyógyászati allergiás gyanú miatt vizsgálták laktózra. Közben bakteriális fertőzés volt, mellékesen kiderült a laktóz intolerancia.
2023. márc. 9. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
A kérdésre válaszolva:
Attól a hónaptól kezdve vagy jogosult adóval kapcsolatos kedvezményre, amely hónapot a betegség kezdő hónapjaként leigazol az orvos. Ha ez 3 évre visszamenőleges dátum, akkor onnantól, ha tegnapi dátum, akkor onnantól.
Nem az igazolás kiállításának a dátuma mérvadó, hanem az igazoláson szereplő, betegséget igazoló "kezdő" dátum.
Azon kívül lényeges még, hogy a kedvezményre jogosító betegségeket felsoroló kormányrendelet mellékletében szerepeljen az a BNO-kód, amire az orvos kiadta az igazolást. Ha nem szerepel, akkor nem lehet utána kedvezményt igénybe venni.
[link]
2023. márc. 10. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: