Az alábbi számvitel feladatban melyik összeget kell nézni a jelentős határ megállapításához?
Egy tárgyi eszköz bruttó értéke 5MFt. Elszámolt terv szerinti écs 2MFt, terven felüli écs 1MFt. Mérlegkészítéskor ismert piaci értéke 4MFt. Élünk az értékhelyesbítés lehetőségével. Jelentősnek minősül a bruttó érték 15%-a.
Most akkor a nettó (könyv szerinti) értéke: 5-2-1 = 2MFt
A terven felüli értékcsökkenést vissza kell írni, utána a könyv szerinti értéke 3MFt és 5Mft*15% = 750ezer Ft és 4Mt-3Mt=1Mft ami nagyobb mint a 750ezer tehát kell értékhelyesbítést elszámolni 1Mft összegben.
VAGY 5Mft*15%= 750ezer és 4Mft-2Mft(a visszaírás előtti könyv szerinti érték) = 2Mft ami nagyobb mint 750ezer
Ebben a feladatban mind a két esetben nagyobb a piaci és könyv szerinti közötti különbség, de lehetne más számokkal is és akkor már nem mindegy, hogy az első vagy a visszaírás utáni könyv szerinti értéket kell nézni a jelentős határnál.
2000/C 58.par.
(5) Amennyiben a vállalkozó tevékenységét tartósan szolgáló vagyoni értékű jog, szellemi termék, tárgyi eszköz (kivéve a beruházásokat, a beruházásra adott előlegeket), tulajdoni részesedést jelentő befektetés piaci értéke jelentősen meghaladja az adott eszköznek a (2) bekezdés szerinti visszaírás utáni könyv szerinti (bekerülési) értékét, a piaci érték és a visszaírás utáni könyv szerinti (bekerülési) érték közötti különbözet a mérlegben az eszközök között "Értékhelyesbítés"-ként, a saját tőkén belül "Értékelési tartalék"-ként kimutatható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!