Mi alapján számolják a táppénzt,ha nincs 2 év biztosítási időm?
Van 180 napod, ha nincs van 120 napod?
Ha ez sincs akkor a szerződés szerinti jövedelmed alapján.
Ha van megelőző minimum 180 nap, akkor abból fogják számolni az ellátást, ha nincs, akkor 120 napot keresnek, ha az sincs, akkor megnézik, hogy van-e egyáltalán 180 napnyi jogviszony, és az alapján a következőképpen számolnak:
- Ha NINCS 180 napnyi jogviszony, akkor a táppénzt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbérnél kevesebb. Ez esetben a tényleges vagy szerződés szerinti jövedelem alapján kell a táppénz alapját megállapítani.
- Ha VAN 180 napnyi jogviszony, akkor a táppénz alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 napnyi - tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.
730 napnál kevesebb biztosítási idő esetén a táppénz mértéke 50 %.
Nem tudom, hogy valóban úgy van-e esetedben, de valószínűleg 730 napnál kevesebb biztosítási időd van, így a táppénz mértéked 50 %. Az is lehet, hogy nincs meg a 180 napod a keresőképtelenség előtti időben, ezért kell a táppénzt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével megállapítani.
Jól gondolom, hogy ez a helyzet veled kapcsolatban?
A 120 nap olyan nap kell, hogy legyen, amikor bért kaptál. Ha ez megvan, akkor lényegtelen a 730 nap megléte, a 120 bérezett nap lesz az ellátás alapja.
A 730 napos dolog akkor lép képbe, ha ez a 120 bérezett nap sincs meg.
Lényeges az, hogy bérezett napot kell nézni, vagy csak sima napokra kell gondolni.
Értsd: Lehet Neked 180 napod is a keresőképtelenség előtt, de ha annyit voltál például fizetés nélküli szabadságon (saját kérésre, mert nyaralni mentél hónapokra), hogy ez által 120 nap alá csökkent a bérezett napjaid száma a 180 napon belül, akkor jön képbe a 730 napos dolog.
Ha van 180 napnyi jogviszonyod (ez nem bérezett napot jelöl), akkor legalább 30 napnyi tényleges jövedelem alapján állapítják meg a táppénz összegét. Ha nincs legalább 30 nap (bérezett nap), akkor a szerződés szerinti bért veszik alapul.
Ha nincs 180 napnyi jogviszony (nem bérezett napot jelöl), és van 30 napnyi bérezett napod és ez kevesebb, mint a minimálbér, akkor a 30 nap lesz az alap, ha több, mint a minimálbér, akkor a minimálbér lesz az alap. Ha nincs 30 bérezett nap, akkor a szerződés szerinti béred, ha az kevesebb, mint a minimálbér. Ha több, akkor a minimálbér alapján számolnak. Ennél az esetnél mindig a kisebb összeget veszik alapul.
Esetedben konkrét adatokkal nem rendelkezünk, így nehéz megmondani, hogy a munkáltatód helyesen határozta meg a táppénz alapját vagy sem. Nem tudjuk a jogviszonyod idejét, azon belül a bérezett napokat, azt, hogy ezek milyen időszakra esnek, van-e kieső idő benne, stb.
A táppénznél az irányadó időszak, valamint az ellátás alapjául szolgáló jövedelmek meghatározása elég komplex. Halálpontos adatok nélkül csak tippelgetünk.
Mivel a szükséges adatokkal a munkáltatód rendelkezik, ezért valószínűleg a szabályoknak megfelelően határozta meg mind az irányadó időszakot, mind az ellátás összegéhez a figyelembe vehető jövedelmi adatokat.
Ha VAN 180 napnyi jogviszony
Jövedelem!!!
A 730 napos dolog akkor lép képbe, ha ez a 120 bérezett nap sincs meg
Aú.
a 730 nap a mértéke miatt számít. Mivel nincsen, csak 50% jár. Ha meglenne, 60% lenne a mérték. Köze nincs ahhoz, mennyi jövedelemmel ellátott ideje van.
"a 730 nap a mértéke miatt számít. "
... és a fenti esetekben ahhoz is, hogy mi lesz a táppénz alapja. Az alap meghatározásához írtam, hogy mikor jön képbe a 730 nap, nem pedig a táppénz %-os mértékéről beszéltem...
"Ha VAN 180 napnyi jogviszony
Jövedelem!!!"
Még mindig jogviszony. Légyszí ne forgasd ki a szavaimat. Hiába van 180 napnyi jogviszonya, ha nem kapott végig jövedelmet alatta és csak 30 bérezett napot tudnak összeszedni neki ez alatt a 180 napnyi jogviszony alatt... és a többi.
De azért köszi, hogy próbálsz segíteni.
A nap, az naptári napot jelent függetlenül attól, hogy dolgoztál alatta vagy sem, hétvégére esik, vagy sem. Tehát naptári napokat kell a "nap" alatt érteni.
Ha egy jogszabály másképp kívánja valaminek az idejét meghatározni, akkor konkrétan kiírja például, hogy munkanap, szabadnap, ledolgozott napok (ez is naptári nap, csak éppen az az alatt ledolgozott napokat kell figyelembe venni hozzá, mert ugye az eshet hétvégére is).
Kedves Kérdező!
Pontosan leírtam a játékszabályokat. Nem tudom tovább ragozni, abban nem tudok segíteni, ha értelmezési nehézségeid vannak.
Azt sem tudom, hogy Te "120 napom van" alatt konkrétan mit értesz.
Mint jeleztem már: A táppénznél az irányadó időszak, valamint az ellátás alapjául szolgáló jövedelmek meghatározása elég komplex. Halálpontos adatok nélkül csak tippelgetünk.
Ha látnám az előzményeidet, mint bérszámfejtés, stb. akkor tudnám megmondani, hogy mi a helyzet Veled. Így csak tippelgethetek, és maximum leírhatom neked a különböző variákat, amikbe vagy bele tudod magad sorolni, vagy nem.
Én hiszem, hogy a munkáltató jól határozta meg az irányadó idődet, és minden mást a táppénz ellátásodhoz, tehát nyugodtan hagyatkozzál rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!