Ez hogy fog kinézni a gyakorlatban?
Már korábban írtam, hogy az AAM keretem kimerülése miatt ÁFA körbe kellett lépnem, mivel olyan építési-szerelési munkakörben dolgozok, hogy a törvény erejénél fogva csak fordított Áfás számlát állíthatok ki, Áfa körbe is ezzel léptem át.
Úgy néz ki, hogy jövőre is csak ebben a munkakörben fogok mozogni, tehát, az összes kiállítandó számlám fordított Áfás lesz. Legjobb tudomásom szerint a fordított Áfát a megrendelőnek kell bevallania és megfizetnie, de akkor nekem mi lesz a dolgom az Áfa bevallással, ha kezdő Áfásként havi Áfa bevallásra vagyok kötelezve?
Mivel a könyvelőm idén már nem dolgozik, csak januárban tudok vele konzultálni, addig utánaolvasok, hogy valamennyire képbe legyek.
Ha jól értem a havi áfa bevallásba a bejövő számlák áfáját be kell írni. Bejövő számlák alatt kizárólag azokat a számlákat értem, amik a vállalkozási tevékenység ellátáshoz kapcsolódnak: pl. gép beszerzése, alkatrész beszerzése.
A megvett gép áfája bemegy a levonhatóba. Mivel fordított Áfás kimenő számla lesz, így a fizedetndő Áfa 0 Ft. Ennek következtében le tudom vonni az áfát a 0-ból, így pl. a levont összeg a visszaigényelhető ÁFA, ha jól értem?
Tehát megveszem a gépet 100.000. Hufárt. 27.000.Huf a levongató Áfája.
A munka díja 100.000.-Ft ( az Áfát a megrendelő Fizeti.), így nekem 0 a fizetendő Áfa itt.
Ebből a 0 ból levonom a gép Áfáját, ez -27.000, tehát ez a visszaigénylés.
Megveszed a gépet, az anyagot stb., legyen az 100 nettő, kifizetsz a beszállítónak 127ezret és bevallod a bejövő számla áfáját. Ekkor lesz 27ezernyi levonható áfád. A munka díja annyi amennyi, a vevő neked fizeti a nettót, aztán ő majd megfizeti utána az áfát.
Azt a 27ezret meg görgeted, aztán majd levonod később, ha lesz rendes kimenő áfás számlád. Ha sokáig nem lesz és sok levonható áfa összegyűlik, akkor elvileg visszaigényelheted, ( [link] )
csak azt a lustább/trehányabb könyvelők nem szeretik, mert könnyen NAV ellenőrzéshez vezethet, ami ugye extra munka a könyvelőnek (Ráadásul ha a könyvelő szarul csinált valamit, akár büntetés is lehet belőle. A könyvelővel kötött szerződésben érdemes tisztázni, hogy ilyen esetben a könyvelő a felelős és nem árt, ha van a könyvelőnek erre felelősségbiztosítása.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!