Megnéztem több házi orvos vállalkozásának éves NETTÓ árbevételét, és mind 30-50 milliós bevétellel rendelkezik. Ez hogy lehet? A közvéleményben nem az van, hogy milliókat keresnének egy hónapban.
A nettó árbevétel csak annyit jelent, hogy áfa nélküli rész, nem azt, hogy ennyi marad a zsebébe.
Ha van egy alkalmazottja bérminimumon, akkor évi kb 3,6 milliót fizet annak a bérére, de bérminimumért senki nem dolgozik, mint háziorvosi asszisztens. Szóval a reális bérköltség bejárási támogatással kb 6 millió alsó hangon.
Erre jön a saját bére ill a bére után fizetendő adó, ami szintén bérminimum után 4 milliós nagyságrend, igaz ebből nagyjából 2 millió a tényleges fizetése.
Helységbérlet és rezsi tippem szerint egy putriban is minimum évi 2 millió, informatika, irodaszer, wc papír, takarítószerek, takarító részmunkaidőben, gépkocsi és költségei, benzinpénz a kijárásokhoz, munkaruha, egészségügyi eszközök, gyógyszerek és védőfelszerelések, gyógyszerhűtő ill a megfelelő helységengedélyek és azok megújítása minimum évi 8 misi körül lehetnek
Szóval az az évi 30 millió bevétel kb 10-12 millió adózás előtti nyereség lehet, amit még nyereségadó és osztalékadó terhel
“ Az en cegem is netto 40 misibe volt kb 0 kiadassal. IT contractorkent ez nem nehéz.”
Aha és nincs járulékfizetésed, adóid, áramköltséged, magadnak könyvelsz, sose veszel egy ceruzát sem az irodádba, egy elemet a soha el nem romló egeredbe, ki se mozdulsz otthonról, nincs bankszámlád, nincs internet- és telefonelőfizetésed
Van kft-m és ev is, messze nem 0 forint egyiknek sem a költsége. IT vállalkozásé sem. Ráadásul kérdező tekintve, hogy kiemelted a NETTÓ árbevételt gőzöd nincs róla, hogy ebben a kontextusban a nettó mit jelent.
Nincs olyan vállalkozás, aminek 0 a költsége, csak a kata mellett egyesek elfelejtettek a tényleges költségekkel számolni.
A kérdéses háziorvosi praxisoknál meg leragadnak egyesek az árbevételnél. Gondolom, pont ez volt a kérdésed célja is, hogy mindenki kezdje a háziorvosokat szidni, akik panaszkodnak a finanszírozásra. Kûrva jól hangzik az a 30 misi, csak messze van a tényleges nyereségtől, arról nem is beszélve, hogy mivel jár (mert nem 40 órás munkavégzésről beszélünk egy laza irodai környezetben).
A háziorvosok átlagéletkora 60 év (sic!), sokuk 2-3 helyen is rendel.
Azért 6-8 év tanulás után, 30-40 ledolgozott évvel a hátuk mögött, vállalkozásba kényszerítve hagy legyen már évi 8-12 millió tényleges nyereségük! Pláne úgy, hogy sokan bőven a nyugdíjkorhatár felett dolgoznak.
"átutalhatnád nekem azt a kb 0-t, amennyibe egy tényleges IT alvállalkozó vállalkozása fáj évente!"
Hát egy tényleges vállalkozónak bőven van munkaerő meg eszköz költsége, plusz irodabérlet is. Szerintem itt nem erre gondolt a kérdező sem.
Sokan itt a kérdéstől függetlenül előhozakodtak az IT contractori fizetésekkel. Na, ezeknél a "vállalkozásoknál" milyen költségek vannak mégis?
Befizeted az adókat, addig tiszta sor, ehhez általában még könyvelő sem kell, mert eddig KATA-ztál, ha meg nem fértél ebbe bele, akkor átalányadóztál. Nincs alkalmazottad, számlád is havi 1-2 van.
Akkor azon kívül mi?
- 3-4 évente kell venni egy közepesnél picit erősebb laptopot/PC-t... amit valószínűleg akkor is vennél, ha alkalmazott lennél.
- 4-5 évente egy új monitort... amit akkor is vennél otthonra, ha alkalmazott lennél.
- Kell egy mobiltelefon... amit enélkül is vennél.
- Pár évente egy új billentyűzetet meg egeret kell beszerezned, ha betojik... ezt is vennéd alkalmazottként is otthonra.
- Egyszer vagy kétszer az egész életedben kell venned egy normális íróasztalt, meg 5-6 évente egy új forgószéket... szerintem ezeket is vennéd vállalkozás nélkül is.
- Elő kell fizetni internetre és fizetni az áramszámlát... egyrészt mindkettő marginális, még nem rezsicsökkentve is, másrészt meg ezek alkalmazottként is lennének.
- Ha olyan technológiával dolgozol, akkor még esetleg 1-2 szoftvert kell megvásárolnod, vagy szimplán havi/éves előfizetést fizetni, ha meg opensource dolgokat használsz, akkor még ezt sem.
Matekozzunk mennyi is ez. Pesszimista becslés: 600 ezerért 3 évente egy laptop, 70 ezerért 4 évente egy monitor... tudod mit, vegyünk két monitort, akkor 4 évente 140. Egy mobiltelefon 3 évente 300 ezerért. Egy frankó íróasztal, 10 évente legyen 100 ezer. Egy frankó forgószék, legyen ez mondjuk 4 évente 50 ezer. Tegyük fel, hogy évente betojik a billentyűzet és az egér is, és 40 ezerért pótolod őket. A munka miatti áram meg internet egyben legyen nagyon felülbecsülve havi 10 ezer. Csapjunk hozzá egy drága mobilelőfizut, akkor legyen havi 20. Akkor mondjuk szoftver licencekre is fizess ki havi 60 ezret, mondjuk sosem fizettem közel ennyit sem.
Ez egyben 113 ezer havonta. És ez baromira túlbecsült költség szerintem, mert olyan dolgokat is beleszámoltam, amik valójában nem a vállalkozáshoz kapcsolódnak, mindennek az árában fölé lőttem szerintem (ki vesz évente új billentyűzetet?) és még az ÁFA is benne van.
Tisztelek mindenféle orvosi munkát, függetlenül attól, hogy jól vagy rosszul keres, nem volt célom a lejáratás. Az egyik legjobb barátom rezidens, láttam hogy szenvedte végig az orvosit, utolsó gondolatom sem lenne az, hogy 'jaj túl sokat keres'. Kicsit bicskanyitogató, hogy ilyennel vádolsz meg, nem hiszem, hogy ilyen stílusban fogalmaztam. Azt is leírtam, hogy csak hihetetlenül hangzik számomra, hogy ennyi költségük van.
Az IT-hoz meg: mint mondtam, ez vállalkozásonként változik, cég nagyság stb. tekintetében, de van olyan szaktársam egyetemről, akinek van egy ingatlanja, ahova bejelentette a vállalkozását néha vesz gépet, szervert és vígan elvan. Dolgoztam kkv-nál, ott nyilván több mindenre kell költeni, de IT-ban lehet játszani a pénzzel.. Még mindig azt mondom, hogy a bevételhez képest a költség "kb 0", ha összevetjük, mondjuk egy élelmiszerbolt fenntatásával.
De kívánom mindenkinek szakmától függetlenül, hogy keressen amennyit csak akar! Amíg társadalmilag hasznos, én bizony nem sajnálom tőle! És ezzel ki is szállok a beszélgetésből, mert a kérdésemre igazából választ nem kapok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!