Külföldön is egyéni vállalkozó egy Wolt, vagy Uber Eats futár?
igen, pontosabban alvallalkozo.
Amerikaban nem kell vallalkozast nyitnod ahoz hogy a jovedelmedbol leadozz. Inkabb jogi dolgok miatt kell a vallalkozas.
Ubet eats, doordash, uber,lift, amazon flex, stb ezekhez nem kell ceg, csak beregisztrasz es az applikacion kapod a munkakat. A penzt kiutaljak neked de abbol te neked le kell adoznod mint egy alvallalkozonak.
Szoval nem leszel a ceg alkalmazottja, nem kapsz fizetett szabadsagot, nem kapsz egeszsegbiztositast, csak a penzt kapod meg.
Amerikaban barmlyen bevetelbol le tudsz adozni anelkul hogy vallalkozast nyitnal, kivetel a vegzettseghez kotott munkak. Pl a szomszednak lenyirod a fuvet minden heten, o ad neked egy csekket, beviszed a bankodba, de neked kovetkezo ev elejen le kell adoznod abbol a jovedelembol is. Ezert szoktak az ilyen kis maszekokat keszpenzert csinalni mert az nem latja az allambacsi ;)
Mi a különbség egy egyéni meg egy alvállalkozó között?
Csak annyi, hogy nem kerül 50 ezerbe a kata hanem csak akkor fizetek “adót” amikor pénzt kapok?
Nem feltétlenül van különbség. Egyéni vállalkozó is lehet alvállalkozó. Az alvállalkozó csak annyit jelent, hogy egy másik vállalkozásnak dolgozó vállalkozó valaki.
Az ételfutárokkal dolgozó cégek, pl. Uber Eats fővállalkozók. Ők hirdetik a szolgáltatást, ők szerződnek az éttermekkel, ők veszik fel a rendelést a megrendelőktől, aztán kiadják a munkát valamelyik alvállalkozónak, aki elvégzi a munkát.
Az alvállalkozói státuszt nem befolyásolja, hogy te egyéni vállalkozóként, vagy valamilyen társas vállalkozás alkalmazottjaként végzed el a munkát. Betéti társaságok (bt) és korlátolt felelősségű társaságok (kft) ugyanúgy lehetnek és szoktak is lenni alvállalkozók, mint ahogyan egyéni vállalkozók is.
Az 50 ezer meg a KATA teljesen független ettől. A KATA csak egy adózási forma, amivel havi 50 ezer Ft adót kell befizetned (ami nem is 50e, mert rájön még fél évente településenként eltérő mértékű iparűzési adó, plussz évente kötelező 5e Ft kamarai hozzájárulás). De ezek is csak egy bizonyos bevételi szint alatt igazak. Fölötte a KATA díjai is bonyolultabbá válnak.
Az adó szabályok és azok összegei, százalékos tételei is országonként eltérnek. Magyarországon is sok féle adózási forma van. Egyéni vállalkozó sem csak KATA-s lehet. A KATA (volt eddig) a legegyszerűbb és legkedvezőbb lehetőség, amit a magyar állam kínált, ezért azt választották a legtöbben.
Sokaknak még a havi 50 ezer is túl nagy ár, hogy vállalkozást indítsanak. Mert akinek kezdő vállalkozóként, vagy mondjuk egy fő állás mellett hobbiból működtetett cégből nincs, vagy nem tudja garantálni, hogy lesz legalább átlagban havi 50 ezer forint bevétele, annak többe kerülne, hogy vállalkozása legyen, mint amennyi bevételt remélhetne a tevékenységétől.
Nagyon sok kezdő vállalkozót pont ez rettent el tőle, hogy elkezdje megvalósítani az üzleti ötletét. Mert eleinte biztosan nem lesz még 50 ezer bevétele sem és könnyen lehet, hogy később sem, viszont két havonta 100 ezredbe garantáltan belekerülne, hogy kiderítsd, vajon piacképes-e az ötleted, vagy sem.
Például egy tanárnak az iskolai fizetése kiegészítéseként, a havi 207 ezres fizetésből kéne havi 50 ezret kifizetnie, hogy másodállásban legálisan tarthasson mondjuk 5-10 ezer forintos korrepetálásokat.
Ha csak szeretné csinálni, de ideje nincs elég, vagy jelentkező nincs annyi, akkor kifizeti a KATA-t a fizetéséből és még csak haszna sincs belőle. Ha van egy hónapban 50 ezer forintnyi bevétele, akkor már ki tudja hozni nullára, de haszna még nincs belőle, mert csak az adót termelte ki egy csomó plussz munkával.
Ez persze mára már egy rossz példa, mert másodállásban nem is lehet már KATA-zni, csak főállásban. Szóval a tanároknak ma már 50 ezernél több adót kell azért fizetniük, hogy vagy sikerül plussz pénzt termelniük, vagy nem.
A KATA-soknak meg főállás nélkül a vállalkozásukból kell kitermelniük legalább havi 50 ezret, akkor is, ha még kezdők a területen és még nem tudják, hogy lehet ennyi ügyfelet találni és bevételt csinálni.
Számukra marad a választás, hogy vagy összespórolnak valami más munkából némi pénzt, amit elégethetnek a kísérletezéssel, vagy feketézni fognak és nem fizetnek semmi adót, amíg meg nem győződnek róla, hogy tudnak annyi üzletet csinálni, hogy már meg is érje nekik.
Sok országban pl. megteheted, hogy az ilyen Uber és hasonló bevételeket bizonyos összegig vállalkozás nélkül is elfogadhatod, egyszerűen bevallod év végén, hogy ennyi bevételed volt és befizeted utána a megfelelő összeget. Így egy kezdő vállalkozó kísérletezhet az adócsalás vádja nélkül, ha nem sikerül sok bevételt csinálni, akkor csak kicsit fog bejelenteni és kockázat nélkül kísérletezhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!