Terhesség alatt a baba után is jár családi adókedvezmény?
"a kismama a várandósság 91. napjától és a vele közös háztartásban élő házastársa (ebben az esetben az élettárs nem),"
Ha beírod,hogy családi adókedvezmény igénylése, akkor a jelzalog.com oldalon (asszem ez az első amit feldob a google) elég jol összefoglalják.
Jár bizony.
Nekem szólt a munkáltatóm, hogy vigyem a 91 napos terhességről az igazolást, így augusztustól már járt, én is februárra várom a babát. Valamint igen, visszamenőleg is tudod majd érvényesíteni.
Jó egészséget nektek!
3, semmi köze az igazoláshoz.
Kérdező, jövőre a bevallásban visszakérheted. Neked kellett volna módosítani a nyilatkozatot.
Nagyon köszönöm mindenkinek!
Kedves 3! Kellemes babavárást és jó egészséget Nektek is!😊
A 11 éves gyermeked után már érvényesíted év közben a kedvezményt. Ezt úgy tudtad meglépni, hogy ezzel kapcsolatban leadtál a munkáltatónak egy nyilatkozatot, hogy mit vegyen figyelembe.
Magzat esetén attól a hónaptól kezdve, amikor a várandósság 91. napját betöltőd, jár a kedvezmény. Nyilván ezt nem a munkáltató tartja nyilván, hanem Te követed. Az orvos ad róla egy igazolást. Azt őrizd meg, mert az év végi adóbevallás "mellékleteként" szolgál. Ha az orvos azt írja rá például, hogy 2022. szeptember 29-én töltötted a 91. napot, akkor 2022. szeptember hónaptól már járt volna a kedvezmény. Mivel nem módosítottad ennek megfelelően azt a nyilatkozatot, amit leadtál már a munkáltatónak, egyértelmű, hogy nem vette figyelembe a magzat után is járó kedvezményt.
Ha most megteszed, akkor innentől kezdve tudja csak figyelembe venni, tehát az elmúlt időszakra már nem. Viszont az nem vész el, az év végi bevallásban utólag és visszamenőleg lesz módod érvényesíteni azt is.
Az orvosi igazolást nem vagy köteles mutogatni a munkáltatónak, leadni meg főleg nem. Nem kérheti! Felnőttként felelősségteljesen módosítod a magzatra vonatkozóan is a családi kedvezményhez leadott nyilatkozatodat és megoldva minden. Te határozod meg, hogy mikor és mit kérsz figyelembe venni. A munkáltató maximum segíthet a kitöltésben, ha nem értesz hozzá. Ha véletlenül hülyeséget töltöget valamelyik dolgozója, arról Ő nem tehet.
6, áruld el, mi értelme volt a szómenésednek?
A lényeget, amire kíváncsi volt, már leírták, a többit meg magától is tudta...
"6, áruld el, mi értelme volt a szómenésednek?"
Mindig van értelme. Én szeretek teljeskörű, mindenre kiterjedő választ adni. Szakmai ártalom. Az ügyfeleim pont ezt szeretik bennem, mert utána nem merül fel több kérdése azzal a dologgal kapcsolatban.
Nagyon zavar, hogy ilyen vagyok?
"A lényeget, amire kíváncsi volt, már leírták, a többit meg magától is tudta..."
Honnan tudod, hogy tudta? Általában nem szokták tudni.
Ha figyelmesen elolvasod a kérdését, észrevehetnéd, hogy nagyon sok mindenről csak nagy vonalakban van fogalma, és néhol még el is van tévedve.
Ha ezt nem vetted észre, akkor Te sem értesz a dologhoz.
#6 Bocsi, de a megfogalmazásodtól kevésbé értem, mint előtte.
“ Nyilván ezt nem a munkáltató tartja nyilván, hanem Te követed. Az orvos ad róla egy igazolást. Azt őrizd meg, mert az év végi adóbevallás "mellékleteként" szolgál. ”
Szóval most ez most arra vonatkozik, ha beviszem a munkáltatónak a kedvezményre vonatkozó papírt a 91. napon, akkor ezután is tartsam meg az orvosi igazolást, mert kérni fogja az adóbevalló rendszer? Vagy csak arra vonatkozik, ha “Én követem” és nem adom le a munkáltatónak a papírt?
A másik, ami nekem nem érthető, hogy az utolsó bekezdésben az írod, hogy nem kell mutogatni a munkáltatónak. Viszont a következő mondatban már a munkáltató segíthet kitölteni. Ez arra vonatkozik most, mikor megmutattam a munkáltatónak vagy arra, amikor nem?
Nálunk nőként valószínűleg én fogom igénybe venni, mert két helyen is lakok, de papíron egyik helyen sem a férjemmel, és egyelőre még mindkettőnknek át kell jelentkezni az “új” (másfél éve vett) lakásba. Viszont mivel a főnököm pont a (négy hetes) karácsonyi szabadságán lesz, ezért sajnos nem fogok tudni szólni neki a 91. napon előtte meg nem szívesen szólnék. Hivatalosan meg főképp nem, mert akkor valószínűleg nem fizethetik ki a készenléti díjat, de a munka ugyanúgy lesz.
"Nyilván ezt nem a munkáltató tartja nyilván, hanem Te követed. Az orvos ad róla egy igazolást. Azt őrizd meg, mert az év végi adóbevallás "mellékleteként" szolgál. ”"
Ez volt az előzmény mondat: Magzat esetén attól a hónaptól kezdve, amikor a várandósság 91. napját betöltőd, jár a kedvezmény. Nyilván ezt nem a munkáltató tartja nyilván, hanem Te követed.
Tehát azt nem tartja nyilván a munkáltató, hogy aki éppen terhes, a terhesség hányadik hónapjában jár, hanem a kismama tartja számon.
"Az orvos ad róla egy igazolást. Azt őrizd meg, mert az év végi adóbevallás "mellékleteként" szolgál."
Az adóbevallásban feltüntetett adatokat valamivel igazolni szükséges. A családi kedvezmény magzat esetén történő érvényesítéséhez az orvosi igazolás ez az irat. Tehát azt az adózónak kell megőriznie az adó elévülésének idejéig, hogy egy utólagos NAV ellenőrzés esetén igazolni tudja, hogy valóban X. Y. napon töltötte be a várandósság 91. napját, és jogosan érvényesítette a családi kedvezményt attól a hónaptól. Ezt nem a munkáltatónak állítja ki az orvos. Munkáltatónak ehhez az irathoz valójában semmi köze. A dolgozó látja a papírról, hogy mikor töltötte be az orvos szerint a terhesség 91. napját, tehát attól a hónaptól jogosult családi kedvezményre. Ennek tudatában tölti ki/vagy módosítja a családi kedvezményre vonatkozó nyilatkozatát.
Ha a dolgozó nem ismeri a kedvezménnyel kapcsolatos szabályokat, akkor nyilván segítséget kér a munkáltatótól a nyilatkozat kitöltésében. Ha a munkáltató szeretne meggyőződni arról, hogy valóban attól a hónaptól jogosult kedvezményre, mint amit a dolgozó állít, akkor nyilván elkéri megnézésre az orvosi igazolást, mert nem akar rosszat a dolgozójának. Ha nekem a dolgozó nem hajlandó megmutatni kérésre, akkor nem teszi. Joga van hozzá. Ha azt mondja, hogy szeptemberben töltötte be a 91. napot, onnantól kezdve kéri érvényesíteni a kedvezményt, akkor szeptembertől kapja még akkor is, ha csak októberben töltötte be valójában. A nyilatkozat valódiságáért a dolgozó felel. Ha valótlant állít, akkor majd év végén visszafizeti a jogosulatlanul kért és kapott kedvezmény összegét az államnak büntetőkamattal együtt.
"hogy nem kell mutogatni a munkáltatónak. "
Tehát nem kötelezhet rá a munkáltató, hogy egy egészségügyi jellegű dokumentumot megmutass neki (személyiségi jogok védelme). De Te dönthetsz úgy, hogy mégis megteszed, jogod van hozzá, hogy annak mutogatod, akinek akarod, az fénymásolhatja le, akinek megengeded, annak adod ajándékba, akinek akarod.
"Nálunk nőként valószínűleg én fogom igénybe venni, mert két helyen is lakok, de papíron egyik helyen sem a férjemmel, és egyelőre még mindkettőnknek át kell jelentkezni az “új” (másfél éve vett) lakásba.
A lakhatásodnak semmi köze a családi kedvezményhez. Ugyanúgy, ahogy a lakcímkártyádon szereplő címednek sem. Ez még mindig egy tévhit.
A családi kedvezmény szorosan összefügg a családi pótlékra jogosultsággal függetlenül attól, hogy mi áll a lakcímkártyádon. A lényeg az, hogy a szóban forgó gyermeket, akire tekintettel családi kedvezményt érvényesíteni akarsz, a saját háztartásodban nevelj/gondozz. A törvény szerint saját háztartásban nevelt/gondozott gyermek a következő:
"az a gyermek, aki a .... meghatározott személlyel életvitelszerűen együtt él és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra kerül ki."
Látsz itt közös lakcímet bárkivel is feltételként előírva? Nem. Tehát nem feltétel.
A "napközbeni időszakra kerül ki" pedig annyit jelent, hogy bölcsödében/óvodában/iskolában van nap közben.
Több olyan szülő is kap családi pótlékot gyermeke után, akinek nem azonos a lakcíme vele. A Magyar Államkincstár ilyen esetben gyakorlatilag írásban lenyilatkoztatja a szülőt, hogy az eltérő lakcím ellenére saját háztartásában neveli a gyermeket. A nyilatkozat birtokában az államkincstár már folyósítja is a családi pótlékot, ami által az illető családi kedvezményre is jogot szerez a személyi jövedelemadónál.
"Viszont mivel a főnököm pont a (négy hetes) karácsonyi szabadságán lesz, ezért sajnos nem fogok tudni szólni neki a 91. napon előtte meg nem szívesen szólnék."
Nem szükséges pont a 91. napon jelezni. Ha Te például novemberben töltöd be a terhességed 91. napját, és a november havi bér számfejtése előtt még időben leadod az igényed a kedvezményre a munkáltatónak, akkor ő már figyelembe tudja venni a kérésed (sőt, köteles is).
Én az adott havi bért a következő hónap 8-án számfejtettem. Az addig leadott minden irat, ami befolyásolta a bérszámfejtést, figyelembe lett véve. Ezt a dolgozók is tudták, hogy 8-a a végső határidő -> nálunk. Utána már csak a következő hónapnál tudtam figyelembe venni. Ez a 8-i határidő van ahol 3-a, van, ahol más dátum. Munkáltatója válogatja, hogy milyen határidőt szab meg a bérszámfejtést befolyásoló iratok leadására (táppénzes papír, stb.).
Egyébként a családi kedvezményes nyilatkozatot nem konkréten az "ügyvezető igazgatónak" szokás odaadni, hanem a bérszámfejtést végző kollégának. :)
"Hivatalosan meg főképp nem, mert akkor valószínűleg nem fizethetik ki a készenléti díjat, de a munka ugyanúgy lesz."
Készenléti munkakörben dolgozol? A készenléti díj kifizetését/arra jogosultságodat milyen szempontból befolyásolja szerinted a terhességed?
Remélem, hogy tudtam segíteni és számodra is érthetően írtam le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!