Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Tényleg mindenkinek SZJA...

Tényleg mindenkinek SZJA bevallást kell benyújtani? Ez hogy működik a valóságban?

Figyelt kérdés

A magánszemélyeknek tényleg SZJA bevallást kell benyújtaniuk az elért jövedelmükről?


El nem tudom képzelni hogy ez hogyan történik a való életben, szóval légyszi magyarázzátok el, elmondom miért gondolom így.


Szerintem a legtöbb embernek fogalma sincs hogy mi az a bevallás, fogalma sincs mi az az SZJA, az internetet se tudják használni, és erősen kétlem hogy sokan lesznek akik rászánják az energiát hogy utánakutassanak ennek a rejtélyes nyomtatványnak, az internetet is megtanulják használni, aztán kibogozzák hogyan kell kitölteni. Nem mintha lehetetlen lenne, de az átlag polgár egyszerűen nem csinál ilyeneket. És honnan tudná mit kéne odaírni? Vezeti a betegszabadságait, táppénzt, fizetetlen szabit? Szépen gyűjti a bérpapírokat? Főleg ha még év közben munkahelyváltás, munkanélküliség is volt.


És igen, van a NAV ajánlása, ami egy nagyon új dolog, de mint mondtam nagyon nehezen hiszem el, hogy az összes dolgozó ember tudni fogja hogy neki fel kell menni az internetre és beküldeni ezt.


De még így is furának érzem. Oké, a NAV ad a polgároknak egy tervezetet. De nem unfair elvárni az átlag polgártól hogy képes legyen megerősíteni, hogy igen elvégeztem az adószámításokat, pontosan helyesen jött ki az összeg?


És ezt tényleg lekezelő hozzáállás nélkül írom, képtelen vagyok elképzelni hogy az összes munkavállaló megcsinálja ezt.


2022. aug. 18. 23:42
 1/5 anonim ***** válasza:
75%
Nem is, ezért csináltatják sokan hozzáértővel. Ugyanúgy ahogy az átlagpolgár nem cseréli ki a tetőt otthon, vagy nem áll neki vezérlést cserélni a kocsin.
2022. aug. 18. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Te hány éves vagy? Mert ha a 2. osztályos matek megy, akkor nem akkora gond ám az M 30-as lapról összehasonlítani pár számot az online felületen az azonos sorral…. Ment ez ám nekünk még papîron is 😉
2022. aug. 18. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

Igen kötelező mindenkinek évente beküldeni.


A szüleim úgy csinálták, hogy megkértek egy ismerős könyvelőt(?), hogy töltse ki és küldje be.

Gondolom mások is így csinálták akkoriban.


"sokan lesznek akik rászánják az energiát hogy utánakutassanak ennek a rejtélyes nyomtatványnak"


Nem kellett kutatni, megjött postán és rá volt írva meddig kell visszaküldeni. És mivel kötelező volt, mindenki csinálta, akár akarta, akár nem.


Ha egy munkahelyed volt egész évben és nincs bevallható jövedelmed, akkor nem egy nagy kaland.

A munkáltató ad év elején egy papír a tavalyi fizetésedről.

Ami azon van szám azokat kell beírni az adóbevallásba azt annyi.

A munkáltató befizette utána a járulékot/adót, teendő nincs.


Manapság meg nekem megjön a tervezet. Megnézem, hogy azok a számok vannak-e rajta, mint amit a főnök adott. Eddig mindig az volt.


Ha év közben munkahelyet váltasz, akkor mindkét helyről lesz papírod. Akkor a kettő összege kerül fel. Vagy az új munkahelyed olyan papírt ad ki, amit az előző munkahelyed adatai is rajta vannak. Azt hiszem az utóbbi volt.


Szóval az esetek 95%-ban nincs igazából teendő a bevallással. Amikor meg van, akkor keressen az ember egy könyvelőt, aki megoldja. Vagy be lehet menni a NAV-hoz is, ott is segítenek.

2022. aug. 18. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Tényleg mindenkinek SZJA bevallást kell benyújtani?"

Nem mindenkinek. Akinek volt adóköteles vagy bevallásköteles bevétele/jövedelme az adott adóévben, csak azoknak kell. Akiknek ilyen nem volt, azoknak nem kell, eddig sem kellett.



"Ez hogy működik a valóságban?"

A magánszemélyek egy része munkaviszonyból szerzi a jövedelmét (nem önálló tevékenységből származó adózási kategória), egy része saját vállalkozásán belül (önálló tevékenységből származó adózási kategória), egy része valamilyen ellátás által, egy része valami másból (egyéb jövedelem kategória, vagy külön adózó jövedelmek kategória).


A nem önálló tevékenységből származó jövedelemről a kifizető állít ki minden évben igazolást abból a célból, hogy a dolgozója azt a bevallásában tudja szerepeltetni. Az igazolás sorai megegyeznek a bevallás adott soraival, tehát szinte csak átmásolás kérdése az egész.


Az önálló tevékenységből származó jövedelmet szerzők többsége könyvelővel vezetteti az előírt kötelező nyilvántartásokat és általa szerzi be a bevallásban feltüntetendő adatokat. Aki nem könyveltet, az maga kénytelen meghatározni, hogy milyen adatokat kell feltüntetnie a bevallásban.


Az egyéb jövedelmek többségéről az azt kifizetők biztosítják szintén az igazolásokat a bevallás kitöltéséhez (GYED, álláskeresési járadék stb.).


Nagyon kevés olyan dolog van, amiről nem a foglalkoztató/kifizető nyújt adatot a bevalláshoz.

Ilyen például az ingatlan bérbeadás. Ott is vezetni kell kötelező nyilvántartás, azt le kell zárni év végén, majd abból meghatározni a bevallásban szerepeltetendő adatokat.


Azt, hogy mit hova kell beírni a bevallásba, a kitöltési útmutatóból fogod megtudni. Ha nagyon nem megy, akkor vagy a NAV ügyfélszolgálatán kérsz segítséget, vagy felkeresel egy olyan illetőt, aki ért hozzá (adószakértő stb.).


"hogy utánakutassanak ennek a rejtélyes nyomtatványnak, az internetet is megtanulják használni,"

A nyomtatvány nem rejtélyes, amióta létezik SZJA kötelezettség, minden évben a bevallás határideje előtt hónapokkal csak ez folyik a csapból.

Internet pedig nem feltétlenül szükséges hozzá, mivel papír alapon is benyújtható mind a mai napig.

Tehát kérsz a NAV ügyfélszolgálaton nyomtatványt, kitöltőd és határidőn belül benyújtod hozzájuk.


Ha már életedben kettő SZJA bevallást csináltál, a többi már menni fog segítség nélkül is.

2022. aug. 19. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én nagyon régen (huszonévesen) könyvelővel csináltattam, akkor még papír alapon.

De manapság az E-SZJA rendszerrel gyerekjáték a dolog. Felmégy, összehasonlítod az összegeket azt kész. Még ha valamilyen adókedvezményt (pl nekem volt első házasok kedvezménye) akarsz érvényesíteni, az is pár kattintás. Akinek nem 85 az IQ-ja az meg tudja csinálni. Általános iskola alsó tagozatos matek kell csak hozzá.

Ja, és ha nem csinálsz semmit, akkor május 20-al a NAV elfogadottnak tekinti a tervezetet és kész.


Gyakorlatilag a NAV alád rak minden adatot és eszközt. Próbálnád csak az USA-ban megcsinálni a bevallást, ahol az adóprogramok is baromi sokba kerülnek, a hatóság meg nem ad segítséget!

2022. aug. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!