Érvényesíthetek családi járulékkedvezményt?
Tavalyi évben a családi adó- és járulékkedvezményes adóelőleg nyilatkozatot a férjem nevére írtuk csak, mert elég nagy volt a jövedelme ahhoz, hogy teljes egészében ki tudja használni.
Az adókedvezményt teljes egészében ki is használta, és járulékkedvezményt is érvényesíteni tudott esetében a munkáltatója.
Év közben nekem sajnos úgy alakult, hogy nagyon alacsony lett a jövedelmem.
Megtehetem ezt most az éves adóbevallásban:
- A családi kedvezményből levonjuk azt az összeget, amit a férjem munkáltatója év közben járulékkedvezmény címen már érvényesített.
- A fennmaradó összeget pedig teljes egészében én veszem igénybe, úgy, hogy a teljes jövedelmem után nem kell fizetni adót, és az év közben befizetett tb járulékaimat is visszaigénylem.
Nekem ugyebár így vissza fog járni az összes befizetett adóm, és járulékom. A férjemnek pedig meg kellene fizetnie az összes szja-t, amit év közben nem vontak tőle a nyilatkozat miatt. Viszont ugye az adó-visszatérítés miatt mégsem kell megfizetnie.
Ez így teljesen szabályos?
Az egész csak azért érdekes, mert ahogy számolom:
- Ha év elején már tudtuk volna, hogy mekkora jövedelmeink lesznek, és úgy adjuk a nyilatkozatot, hogy mindketten a jövedelmünknek megfelelően ki tudjuk használni, akkor egész évben csak adókedvezményt tudtunk volna érvényesíteni. Nem jutott volna keret járulékkedvezmény igénybevételére. - Tehát rosszabbul jártunk volna azzal a pénzzel, amit járulékkedvezmény címén év közben a férjemnek jóváírtak, és amit most én visszaigényelek járulékkedvezmény címen.
- Mindez persze csak azért, mert az adóval nem kell foglalkozni, mivel azt adó-visszatérítés címén úgysem kell megfizetni.
Ezt csak en nem ertem?
Ha adokedvezmeny helyett jarulek kedvezmenyt akarsz ervenyesiteni, kevesebb penzed marad!
Pl.
10 000 ft adokedvezmeny helyett kapsz 1500 ft jarulekkedvezmenyt.
Bízom benne, hogy csak Te nem érted!
1.
Az a bizonyos adókedvezmény nem az, hanem csak adóalapot csökkentő kedvezmény. Azaz a 10.000 forintos kedvezmény után nem kell megfizetni 1500 forintot, ami ugyebár ugyanannyi mint az 1500 forintos járulékkedvezmény.
2.
Igen, inkább választanám magamnak a járulékkedvezményt mondjuk 1500 forint értékben, még úgy is, ha ezzel a férjem fizetendő adója megemelkedik 1500 forinttal. És, hogy miért, azt leírtam (mivel az adó-visszatérítés miatt ezt az összeget nem kell befizetnie).
A férjem nevére már év közben ellőttünk kb. 200.000 forint járulékkekdvezményt, ami ugyebár azt jelenti, hogy elhasználtunk a csal.kedvezményből kb. 1.334.000 pénzt. Ezt nem is akarom (tudom) módosítani.
Viszont a 3 gyerek után van összesen 7.920.000. kedvezmény. Ugyebár ezt csökkentem az 1.334.000-rel, akkor marad még fel nem használt kedvezmény 6.856.000. Na ha az éves bevallásnál ezt a kedvezményt én veszem igénybe, akkor én vissza tudom igényelni az összes járulékomat.
Ez ugye a férjem bevallásnál azt jelenti, hogy neki mégiscsak a teljes jövedelme után kell Szja-t fizetnie, de az adó-visszatérítés miatt mégsem kell befizetnie semmit.
Ha ezt nem játszanám el az éves bevallásunknál, akkor a férjem egyenlege nem változna, viszont nálam csak a befizetett szja-előleget kapnám vissza a visszatérítés miatt. Így viszont visszanéz hozzám a TB-járulék is.
Így már világos, hogy mi lenne a kérdésem? Így szabályos?
Esetleg keresőszavakat tudsz hozzá, hogy, hogyan keressem?
Gondolom nem akarod megint leírni ?! :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!