Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Milyen esetekben téríthető...

Milyen esetekben téríthető vissza az adó egy része?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Valaki röviden összeofoglalná kérem, hogy milyen lehetőségeim vannak arra, hogy az adóm egy részét visszakapjam?


Eddig azt hittem semmilyen, mert nincsenek gyerekeim.

Azonban elgondolkoztam, hogy mi van, ha mégis.


Egyik ismerősöm az adójából igaz nem sokat, de visszatérít egy nyugdíjbiztosítónak. Valamint havonta fizet is valamennyit a biztosítónak. Az ilyenek hogy működnek?

(Háttérinfó, hogy 2 gyermekes özvegy, igaz a gyermekei már rég nem kiskorúak.)


Előre is köszönöm, és bocsi a bugyuta kérdésért.



2022. márc. 26. 10:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Így akkor gondolom szja-ra gondoltál. Ha nincs gyereked, akkor jelenleg az alábbiaknak jár kedvezmény: 25 év alattiak, súlyos fogyatékossággal élők, első házasok.

A visszatérítést azt ne úgy értsd, hogy a nav visszautal neked, hanem a nyugdíj vagy egészségpénztári számládon írják jóvá a befizetett összeg 20%-át (ha van annyi adód és nem haladod meg a maximális értéket). Nyugdíjbiztosítás, egészségbiztosítás, önsegélyező pénztárak, ilyesmik. Ha ilyenbe akarsz belevágni, akkor ajánlatos lehet egy biztosításközvetítő (mindenképp független és ne a hárombetűs cég alkalmazottja legyen) szolgáltatásának igénybe vétele.

2022. márc. 26. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egészségpénztár, nyugdíjpénztár, NYESZ, nyugdíjbiztosításra bárki visszaigényelhet az SZJA-ból.


Röviden: befizetsz a saját pénzedből az adott pénztári számlára, a pénztár a költségei címén ebből levon valamennyit, majd következő évben az adóbevallásnál a befizetett pénz 20%-át utalja az állam pluszban a pénztárba, a te SZJA-dból.


Elsőre jól hangzik, de...

A pénztárak eleve beépítik az árba, hogy csak akkor nyitod meg, ha igénybe tudod venni az adóvisszatérítést, ezért sokszor ezek eleve drágábbak, így amit egyik oldalon nyersz azt el is bukod a másikon.


Amit beraksz pénzt ahhoz nem tudsz hozzáférni. Szép dolog a nyugdíjra gyűjteni, de ha 40 alatt vagy, akkor valóban akarsz 25-30 éves elköteleződést vállalni? Én nem. 55 évesen esetleg megéri nyitni egy nyugdíjpénztárat.


A 20% az adott évi befizetésre vonatkozik.

Befizetsz 500ezret, kapsz hozzá 100-at, örülsz nagyon.

10 év múlva, amikor benn ül már 5 millió akkor is 100-at kapsz, ami már nem 20%-a az egésznek, hanem csak 2%. Ez a fix 20%-os adójóváírás idővel erodálódik.


-----------------

A fentiek közül szerintem az egészségpénztár a legjobb. Abból van reális esély, hogy kiszegesd a saját pénzedet. Legegyszerűbben lakáshitel fizetésnél lehet kivenni, meg gyerekszületés és gyerekkel kapcsolatos költségekre.


Olvass utána a fentieknek. De szeirntem csak azért nincs értelme nyitni egyiket se, mert adójóváírás jár hozzá.

Ha befizetek évi 500ezret és csak nézem ahogy gyűlik rajta a pénz, de kivenni még 30 évig nem tudok róla az nekem nem éri meg.

2022. márc. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)


Akkor még hanyagolom ezt a témát.

2022. márc. 27. 11:18
 4/4 Atosz7 ***** válasza:

Biztosításközvetitőként dolgozom.

Úgy néz ez ki egy példán keresztül, hogy:

Tegyük fel 15 év van hátra nyugdíjig.

Havi 20e-ftot tesz félre. Tehát 240e-et egy évben erre jönnek a portfóliójából összejött pénzek és ugye a 20%-os adójóváírás, ami a 240e-nek ugye 48e. Ezt minden évben megkapja.

Ez egy évban max. 130e lehet. Tehát a max befizetés az 650e/év.

És ehhez ugye hozzálehet "nyúlni" de nem tanácsos, mert a biztosító elveszi az addig adott szja-s 20%-ot még plusz 20%-kal növelten.

Tehát csak a tartam végén kapja meg az ügyfél az addig összegyűlt pénzt.

PL: a számlám 7.500.000 és ehhez még összegyűlt 1.500.000 20%-os jóváírás de én szeretnék pénzt felvenni azelőtt,hogy elértem volna a 65éves kort(jelenlegi nyugdíjkorhatár) akkor visszaveszi az 1.500.000 és még 300.000 ft-ot.

Viszont én nem feltétlen 55 éves koromban szeretnék elkezdeni gondoskodni a nyugdíjamról. Pusztán logika alapján...

10 év alatt vagy 15 vagy 20 év alatt tudok többet félrerakni.

Vagy ha 5M akarok félrerakni 10év alatt és 5M-t akarok 20 év alatt, akkor logikus,hogy a havi törlesztőm ugye kevesebb lesz.

Szívesen segítek ha gondolja...

Üdv!

2022. márc. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!