Az egyéni vállalkozásomat SZJA-s adózóként kezdtem amíg sok volt a kiadásom, alanyi adómentesen. Pár hónap múlva beléptem a KATA alá. Lehetek-e most újra SZJA-s magánvállalkozó, de immár áfás?
A helyzet az, hogy úgy végzem a tevékenységemet, hogy a feladat elvégzéséhez több alvállalkozót is be kell vonnom. Olyan vállalkozási formát kell találnom, amiben tovább tudok számlázni, erre a KATA sajnos nem megfelelő. Nyilván a következő opció a Kft, csak számba akarom venni, hogy van-e még más lehetőség.
A könyvelőm szerint visszaléphetek SZJA-ba, nekem gyanús, hogy 4 évig nem, nyilván neki jobban kell tudnia, de rátermettebb szakemberrel szeretnék majd konzultálni, mert nem győzött meg a tudásáról. Addig pedig olvasgatok.
Én könyvelőként mondom neked, hogy ez nem igaz. Katával lehet adót optimalizálni, csak okosan. Például én úgy csinálom, hogy a könyvelés az a kft-ből megy, viszont az adótanácsadás, könyvvizsgálat az egyéniből, katásként. Miért lenne ez adócsalás?
Ha azt csinálod, hogy mondjuk egy cégnek számlázol, számlázol a katából, amíg el nem éred a 3 millát, aztán mész át a kft-be és onnan folytatod, na az más. Ott már lehetnek problémák.
De ha okosan van megosztva a kata és a kft között a sztori, akkor nem lehet ezzel gond.
Sokan pl úgy csinálják, hogy a céges ügyfeleket a kft-ből szolgálják ki, a magánszemélyeket viszont a katából.
“ Ha azt csinálod, hogy mondjuk egy cégnek számlázol, számlázol a katából, amíg el nem éred a 3 millát, aztán mész át a kft-be és onnan folytatod, na az más. Ott már lehetnek problémák.”
Nekem ilyet nem mondott a könyvelőm
#12- kicsit ellentmegy a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének, ezért nem szerencsés. Abban a felvázolt esetben nehéz lenne egy ellenőrzésen megmagyarázni, hogy miért így csináljátok.
#13- létezik akadály, de ha nem ostoba módon csinálod, akkor nem lesz gond. Ostoba mód meg kb csak az, amit le is írtam a 11-ben.
“ 12- kicsit ellentmegy a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének, ezért nem szerencsés. Abban a felvázolt esetben nehéz lenne egy ellenőrzésen megmagyarázni, hogy miért így csináljátok.”
És ha ugyanazt a tevékenységet máshogy számlázom!
Pl
Ev-ként tanácsadás
Kft-ként egyéb mérnöki tevékenység
#18 - hát ezt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy mi fér bele neki. Azt jó ha tudjátok, hogy egy esetleges nav ellenőrzésnél nem csak a számlát fogják nézni, hanem a mögötte lévő szerződést és tiget is.
Szóval ha az egyik számlára krumpli van írva, a másikra meg burgonya, attól a nav még azt meg fogja fejteni, hogy ugyanazt a terméket adtad el, csak más néven.
Nyilván ha te mondjuk ev-ként tanácsadásról kötsz szerződést és azt is számlázol, kft-ként meg mérnöki tevékenységről kötsz szerződést és számlázol, akkor az úgy védhető szerintem.
Nekem van olyan ügyfelem egyébként, akinek számlázok kft-ből is és egyéniből is. Viszont navos legyen a talpán, aki nekem ebben bármilyen törvényelleneset talál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!