Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miket kell fizetnie a munkálta...

Miket kell fizetnie a munkáltatónak utánam és hogyan tudom megnézni, hogy fizeti e, ha nem kapok bérpapírt?

Figyelt kérdés
2021. dec. 17. 15:05
 1/4 A kérdező kommentje:
TB biztosan fizetve van, azt tudom.
2021. dec. 17. 15:05
 2/4 anonim ***** válasza:

Miket kell fizetnie....


Attól függ, hogy milyen jogviszonyban dolgozol nála. Lévén, nem csak munkaviszony létezik a világon.


Alapból nem az a lényeges, hogy miket kell fizetnie utánad, hanem az, hogy hivatalosan foglalkoztat vagy sem.

Ha nem fizeti be a közterheket utánad, Téged hátrány ettől nem érhet. Ugyanis a munkáltató onnantól kezdve, hogy levonta a béredből a közterheket, készfizető kezesként felel érte. Ez annyit jelent, ha nem fizeti tovább az államnak, rajta fogják behajtani, nem rajtad. Ebből kifolyólag a cég adószámláján tartják nyilván, mint hátralékot és ellene indítanak végrehajtási eljárást, nem pedig ellened.


Ha nem kapsz elszámolást havonta a béredről, akkor nem árt óvatosnak lenni. Aki tiszta lappal játszik, annak az nem lehet gond, hogy bérlapot biztosít a dolgozójának, ami egyébként is kötelező lenne.


"TB biztosan fizetve van, azt tudom." Ez megint egy olyan dolog, amiről Te nem tudhatsz biztosan, pontosan a fent leírtak miatt. Nem látsz rá ugyanis a cég adófolyószámlájára.


Annak járj utána, hogy hivatalosan vagy foglalkoztatva, vagy sem. Ha igen, akkor aggódásra nincs ok, ha rendesen fizetik a béred.

Ügyfélkapun keresztül meg tudod nézni, hogy bejelentettek, mint biztosítottat, vagy sem.


Itt indíthatod a lekérdezést az ügyfélkapun történő belépés után:

[link]

2021. dec. 18. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. bővebb infó:

rendes nyilvántartási számmal meg cégnévvel is be van jegyezve a rublika.

Illetve NAV-tól kaptam elvelet, hogy biztosítói jogviszony miatt énnekem nem kel fizessek tb-t, mert fizetve van utánam.

Egyébként Egyszerűsített foglalkoztatás-ban vagyok.

Na de ha lekérdezés után ott a cég meg minden, akkor fizetnek utánam rendesen mindent?

2021. dec. 19. 09:04
 4/4 anonim ***** válasza:

"Illetve NAV-tól kaptam elvelet, hogy biztosítói jogviszony miatt énnekem nem kel fizessek tb-t, mert fizetve van utánam."


Ha kaptál a NAV-tól ilyen értesítést, akkor nem hiszem, hogy egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozol ennél a cégnél. Ugyanis EFO esetén magadnak kell fizetned az egészségügyi szolgáltatási járulékot ("TB"), mert az EFO nem keletkeztet biztosítottságot. A munkaviszony igen, tehát munkaviszony esetén azért nem kell fizetned ezt a járulékot saját zsebből. Munkaviszony esetén sem "fizetik utánad", hanem a bruttó béredből vonják le a hozzá kötődő közterhet. Tehát nem a cég fizeti, hanem valójában Te, csak a béredből és kötelező jelleggel.


"Na de ha lekérdezés után ott a cég meg minden, akkor fizetnek utánam rendesen mindent?"

EFO esetén a cégnek naponta csak maximum 1000 forint közterhet kell befizetnie. Ahogy előző hozzászólásomban írtam már, ez a cég dolga. Ha nem fizeti be, Téged ettől hátrány nem érhet.


Most már csak az a kérdés, hogy milyen jogviszonyban vagy foglalkoztatva, mert az, amit leírtál, nekem ellentmondásos.

Ha kaptál NAV-tól levelet, hogy nem kell fizetned a "TB"-t, akkor munkaviszonyról lehet csak szó. De Te állítod, hogy egyszerűsített foglalkoztatott vagy. A kettő nem ugyanaz. Akkor most melyik?

2021. dec. 20. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!