A méhbe elvitt vas után keletkező jövedelemet be kell vallani? A számla szerint le lett már vonva az adó.
Így van. Pontosan. Semmi dolgod vele. A MÉH telepen a leadáskor kapott bizonylatot kell csak megőrizned az adó (SZJA) elévülési idejéig. Ez 5 év. Tehát ha 2021-ben szereztél ilyen módon bevételt/jövedelmet, azt, ha bevallásköteles lenne, akkor 2022. május 20-ig kellene bevallani. De nem kell. Viszont az 5 éves elévülés számítása a bevallás évéhez kötődik, mint bizonylatmegőrzési határidő. Tehát 2022-ben indul a határidő, így 2027. december 31-ig kell megőrizned a bizonylatot.
Más dolgod nincs vele.
Nyilván más a megítélés, ha kereskedsz vele. Azért vásárolsz fel vasat (ami kereskedelmi engedélyköteles), hogy haszonnal tovább értékesítsd. De magánszemély ilyen tevékenységet nem végezhet, ha nincs meg rá az engedélye.
A barnatalpú honfitársaink ezen szoktak megbukni. Járják az országot kocsiból ordibálva, hogy fémhulladékot felvásárolnak, vagy ingyen elszállítanak, majd leadják a MÉH-telepen. Mivel ez kereskedés, ezért gazdasági tevékenységnek számít, és erre nyilván nincs engedélyük, ezért időnként megbuknak és találkoznak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársaival.
Jogszabály írja elő, hogy magánszemély mekkora mennyiségű fémhulladékot halmozhat fel "otthonában". Az afeletti részt köteles MÉH-telepen leadni. A NAV időnként ellenőrzi a MÉH-telepek nyilvántartását, hogy van-e olyan polgár, aki a szokásos mennyiségtől eltérően ad le fémet, vagy feltünően rendszeresen. Azokat egyedileg ellenőrzésük alá vonják. Ez nem bonyolult, hiszen adatokat és adóazonosítót is meg kell adni akkor, amikor leadod a fémet. Ha gépjárművel vitted, akkor a kocsi rendszámát is rögzítik. Sokszor azért szokták más nevére leadni, hogy ne legyen feltűnő, hogy ugyanaz viszi mindig be a fémet. De ezen is buktak már meg többen.
A MÉH-telepnek nincs ezzel kapcsolatban a polgárokra vonatkozó egyedi adatszolgáltatási kötelezettsége, de ha éppen őket ellenőrzik, akkor a nyilvántartásukat is átnézhetik és szúrópróbaszerűen kiválaszthatnak polgárokat, akiket leellenőriznek külön. Egy ilyen ellenőrzéshez kell az, hogy megőrizd a leadáskor kapott bizonyatot és adott esetben be tudd mutatni.
Ha nem kereskedési szándékkal csinálod a fémhulladék leadásokat, akkor félnivalód nincs.
Én is adtam már le, nem is egyszer. Nyilván nem minden évben, minden hónapban, minden nap, és nem akkora mennyiséget, hogy bárkinek is feltűnjön. A "szokásos" mértékbe simán belefért.
Nem az összeg a lényeg, hanem a mennyiség. Nem birtokolhatsz magánszemélyként nagyobb mennyiséget, mint amit a jogszabály megenged.
Életszerűtlen ugyanis, hogy egy háztartásban több tonnányi vas felgyűljön a napi életvitel alatt olyan módon, hogy nem kereskedésből származik :)
Az egy dolog, hogy Te 10 fuvarral tudtad megoldani a szállítást, mert mondjuk kicsi volt a kocsi raktere.
Magánszemély használatában álló ingatlanon legfeljebb 3 m3 térfogatú egyértelműen az ingatlanon termelt fém hulladék tárolható. Ha az ezt meghaladó mennyiséget a hatóság észleli, határidő tűzésével felszólítja a magánszemélyt a fémhulladék közszolgáltatónak vagy fémkereskedőnek történő átadására. A kötelezettség megtartását visszaellenőrzi, nem teljesítés esetén bírságol és a fémet lefoglalja.
Nyilván vasúti sínt nem nagyon tárolhatsz az ingatlanodon és csatorna fedlapot sem igen, meg egyéb hasonló dolgot sem (KRESZ-tábla stb.), mert senki nem fogja elhinni, hogy az a hobbid, vasúti síneket állítasz elő otthon. Tehát ezekről feltételezhető, hogy eltulajdonították valahonnan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!