Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Nemreg tudtam meg, hogy SZJA...

Nemreg tudtam meg, hogy SZJA jovairasra lennek jogosult, de kicsit bonyolult a helyzet(?) Bovebben lent.

Figyelt kérdés

Kb.masfel eve diagnosztizaltak asztmaval, jelenleg pedig ugy tunik, hamarosan laktoz intoleranciaval is diagnosztizalva leszek. Nemreg ertesultem rola, hogy mindket fent nevezett betegsegre jar az SZJA jovairasa, es ha bizonyitott, hogy a betegseg regota fennall, adovisszateritest 5 evre visszamenoleg is igenyelhetek, attol az evtol fogva, amikortol megallapitottak. Na most nekem az asztmat kb masfel eve diagnosztizalta szakorvos, a laktoz intoleranciam pedig (ahogy fent irtam) meg nincs diagnosztizalva, de a haziorvosomnak elmondottak alapjan valoszinuleg egesz eletemben fennallt.

Melyikre vegyem igenybe az SZJA-t? Ezt fokent az 5 evre visszamenoleges jovairas miatt kerdezem...


Illetve, nem ide tartozik, de az utazasi kedvezmenyre is jogosult vagyok felnottkent? (Vagy ahhoz mar gyerekkoromban diagnosztizalni kellett volna? -mert ez alapbol utazasi kedvezmenykent a magasabb osszegu csaladi potlekra jogosultak kedvezmenye... Es ram ha mar nem jar csaladi potlek, lehet, hogy ezt sem kapom? 24 vagyok.)


Es ami meg felmerult bennem... Bar ez mar gondolom nincs igy, ami megfordult a fejemben...Ha az adot 5 evre visszamenoleg jovairjak utolagosan, a 90%os kedvezmenyt gondolom nem teritik vissza a MAVnal megvasarolt menetjegyekre, havi berletekre, es esetleges buntetesekre? (Amikortol mar az asztmas orvosi papirom meglete fennallt, csak errol az utazasi kedvezmenyrol nem tudtam...)


Koszi a valaszokat elore is, es bocsi, hogy ilyen hosszura sikeredett, csak tenyleg ujdonsagkent ert ez a hir, es szerettem volna egyontetuen minden infot megkapni rola (a neten nem sokmindent leltem fel reszletekbe menoen).



2020. nov. 14. 02:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%

Onnantól kezdve veheted igénybe, hogy diagnosztizálva lett a betegség (bno kódnak szerepelnie kell a listában). Akkor is, ha egész életedben fennállt.

Tehát másfél évre visszamenőleg tudod érvényesíteni. Ha jól értem, akkor 2019 évben kaptál diagnózist, akkor azt az egy szja bevallást kell önellenőrizni. Ahány hónap annyiszor 7450 Ft-ot tudsz igényelni. Mivel ez személyi kedvezmény, így kell lennie ennyi befizetett szja-nak, különben nem jár az összeg.


Ezekre a betegségekre nem jár utazási kedvezmény, sem most, sem visszamenőleg.

2020. nov. 14. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja és csak egyszer jár a személyi kedvezmény havi összege, akkor is, ha 5 felé kedvezményre jogosító betegséged van.
2020. nov. 14. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz, hogy érvényesíteni tudd a személyi kedvezményt a befizetett SZJA-val szemben, rendelkezned kell róla orvosi igazolással. Az orvosi igazolásnak tartalmazia kell egy BNO-kódot (a betegség kódja). Ha az szerepel a lenti jogszabályban (legvégén van a lista), akkor arra érvényesíthető kedvezmény. Ha nem szerepel, akkor nem!


[link]


Az, hogy mikortól vagy rá jogosult és meddig, azon múlik, hogy az orvosi igazolásban mi szerepel.

Tehát a betegség kezdetének mit írnak és a végének. Azokra a hónapokra vagy jogosult kedvezményre, amely hónapokban legalább 1 napra fennállt a betegség.

Ha az igazoláson az szerepel, hogy "állapota" végleges, akkor csak a betegség kezdő dátuma lényeges, utána amíg nem törlik a fenti listából a betegséget, amiben szenvedsz, addig jogosult leszel rá, nem kell minden évben igazolnod a jogosultságodat.


Ha van a betegség fennállásának végdátuma az igazoláson, akkor minden egyes adóévben újra kérni kell az orvosi igazolás kiállítását, és az abban szereplő időszakra lehet csak érvényesíteni kedvezményt.


Az orvosi igazolásokat nem küldjük sehova, nem csatoljuk a bevalláshoz, hanem az adó elévülésének idejéig megőrizzük. Véglegesített betegség esetén tovább őrizzük meg, hiszen minden adóévben újra és újra az alapján érvényesítünk kedvezményt, ez által mindig kitolódik annak megőrzési ideje.


Ha későn jutott valakinek tudomására, hogy már évekkel ezelőtt is jogosult lett volna kedvezményre, akkor 5 évre visszamenőleg van lehetősége azt utólag érvényesíteni. Gyakorlatilag ez úgy működik, hogy az érintett évekre vonatkozóan benyújtott SZJA bevallásokat ÖNELLENŐRZÉS keretén belül újra meg kell csinálni úgy, hogy abban már a kedvezményt is feltünteted, ez által - valószínűleg - visszaigényelhető SZJA összeged keletkezik, amit a bevallás 17-es számú pótlapjának kitöltésével visszakérhetsz vagy bankszámlára, vagy lakcímre.

Minden érintett adóévre vonatkozóan külön kell az adóéveket ÖNELLENŐRZÉS keretén belül "helyesbíteni". Tehát ha 5 évre visszamenőleg vagy rá jogosult, akkor 5 db bevallást kell készítened új adattartalommal.

Az önellenőrzést ugyanolyan (ugyanolyan számú) nyomtatványon kell benyújtani, amelyen az eredetit elkészítetted, csak az előlapján jelezni kell a megfelelő helyen, hogy önellenőrzésként nyújtod azt be.

2020. nov. 14. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
És ahogy előttem már írták, több kedvezményre jogosító betegség esetén sem halmozhatod a kedvezmény összegét, az csak egyszeresen illet meg.
2020. nov. 14. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Akkor jol ertem, ha mondjuk az egyik betegseg vilageletemben fennallt, es ezt utolag leirja es igazolja egy orvos, hogy korabban is fennallt, azt ennek ellenere sem nyujthatom be es igenyelhetem vissza ra az szja-t, csak attol a naptol kezdve, amikor az orvos igazolast allitott ki rola? (Annak ellenere, ha a papiron az is szerepel, hogy korabban is fennallt mar.)

2020. nov. 14. 07:01
 6/11 A kérdező kommentje:
Valaki azt irta, nem jar utazasi kedvezmeny. Na most en ugy tudom, minden olyan korkepert jar, amire magasabb összegű családi pótlék veheto igenybe, es a fent emlitett 2 diagnozis barmelyike ide tartozik... Nem jol tudom?
2020. nov. 14. 07:05
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem jól tudod. Felnőttként nem jár ezekre utazási térítés, minden ötödik embernek járna akkor.
2020. nov. 14. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ismerek egy lanyt, mar o is nagykoru, kiskoraban meg lett allapitva a glutenerzekenysege, es elete vegeig jar neki az utazasi kedvezmeny... Megneztem es a glutenerzekenyseg is ugyanazon a listan szerepel.
2020. nov. 14. 07:39
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A férjem gyerekkora óta gluténérzékeny és nem jár neki utazási kedvezmény. Nem tudom a jogi hátterét, de nem jár, körbejártuk mi is a témát.

Rosszul érted, nem azt írták előttem, hogy akkortól jár, amikor kiállítják az igazolást. Ha hétfőn bemész az orvoshoz papírért, rá fogja írni azt a 2019-es dátumot, amikor diagnosztizálták, és onnantól igenyelheted. Tavalyra önellenőrzéssel, mostantól pedig a munkahelyeden kell/lehet kérni havonta. Az idén január-októberig összeget pedig majd adóbevalláskor kérheted vissza, de ha november-decemberre nem veszed igénybe a munkahelyeden, akkor mehet az egész éves az adóbevallásnál.

2020. nov. 14. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"ennek ellenere sem nyujthatom be es igenyelhetem vissza ra az szja-t, csak attol a naptol kezdve, amikor az orvos igazolast allitott ki rola? (Annak ellenere, ha a papiron az is szerepel, hogy korabban is fennallt mar.)"


Rosszul értetted.


Az orvos által kiállított igazoláson szereplő időszakra érvényesítheted függetlenül attól, hogy az mikor állította ki az orvos.


Tehát ha azt igazolja vissza egy 2020. november 14-én kiállított orvosi igazolásban, hogy 2017. február 28-tól X. Y. napig, akkor Te visszamenőleg 2017. február hónaptól érvényesítheted a meghatározott X. Y. napig.

Ha nem X. Y. napot ír, hanem "véglegesként" jelőli meg az állapotodat, akkor 2017. február hónaptól addig érvényesítheted a kedvezményt, amíg élsz és amíg a törvényből ezt az adókedvezményt, mint lehetőséget nem veszik ki.

2020. nov. 15. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!