Hogy tudom ellenőrizni, hogy a munkáltató valóban befizette e a járulékokat a NAV felé?
Sehogy. Már többször leírtuk, hogy onnantól kezdve, hogy a cég a béredből levonta a kötelező adót, járulékot, készfizető kezesként felel érte.
Ez annyit jelent, hogy onnantól kezdve az már a cég tartozása, ha nem fizeti tovább az államnak, valamint, ha nem fizeti tovább, akkor azért a dolgozót hátrány nem érheti.
Éppen a fentiek okán nem tudod megnézni sehol, mivel Te csak a Te tartozásodat tudod lekérni ügyfélkapun keresztül, másét nem. Ebben a történetben a közteher már más tartozása (cégé), a NAV pedig adótitkokat csak azzal oszt meg, akire az tartozik. Itt most csak a céggel osztaná meg.
Biztosítási jogviszonyok története hogy' kerül ide?
Az csak annyit jelent, hogy a munkáltató bejelentette a dolgozóját, mint biztosított.
Az még nem biztosíték arra, hogy a közterheket is megfizeti a dolgozója bére után.
Csak ismétlem:
"Sehogy. Már többször leírtuk, hogy onnantól kezdve, hogy a cég a béredből levonta a kötelező adót, járulékot, készfizető kezesként felel érte.
Ez annyit jelent, hogy onnantól kezdve az már a cég tartozása, ha nem fizeti tovább az államnak, valamint, ha nem fizeti tovább, akkor azért a dolgozót hátrány nem érheti."
Mindegy, hogy tetszik a válasz vagy sem, ez van és kész.
Nem tudod sehol megnézni, és jogilag közöd sincs hozzá, hogy a munkáltató fizette vagy sem...
A kérdésből ezt nem lehet kiolvasni, de lehet, hogy tényleg az érdekelné. Akkor viszont rosszul tette fel a kérdését, és láthatóan nem is pontosít semmit annak ellenére, hogy lassan már veszekedni fognak a válaszolók.
Ha az a kérdése, akkor a válasz: Amíg a munkaviszony fennáll, biztosítottnak számít függetlenül attól, hogy fizeti a cég utána a közterhet, vagy sem.
A biztosítás bizonyos esetekben szünetel a törvény szerint. Ilyen eset például az is, ha valaki fizetés nélküli szabadságot vesz ki olyan jogcímen, amit nem sorol fel a kivételek között a törvény. Ilyen kivétel az, ha például gyermekgondozása miatt van valaki fizetés nélküli szabadságon (GYED, GYES időtartama), stb. Ilyenkor hiába van fizetés nélküli szabadságon a cégnél, nem szünetel a biztosítása.
Viszont a munkaviszony alatti szünetelés idejére nem jelentik ki a dolgozót, mint biztosítottat, hanem a havi 08-as bevallások keretén belül jelzik a NAV-nak, hogy X. Y. napon szünetel a biztosítása az illetőnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!