Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A vagyonszerzési illetékkedvez...

A vagyonszerzési illetékkedvezményt miért így számolják?

Figyelt kérdés

Van ugye az a törvény, hogy 35 év alatt első lakás vásárlása esetén 4% helyett 2%-os illetéket kell fizetni, ha az ingatlan mértéke nem haladja meg a 15 millió forintot.

Először is, miért 15 millió a felső határ? Hisz ennyiért ma már sok helyen nem is lehet lakáshoz jutni. Ha valaki 14,5 millióért vesz lakást, akkor 290000-et fizet, míg ha 15,5 milliót, akkor 620000-et. Szerintem ez így nagyon nincs jól. Ez még senkinek nem jutott eszébe a törvényhozók közül?

Másrészt ha már 15 millió a határ és mondjuk valaki vesz egy 40 milliós lakást, akkor legalább lehetne úgy, hogy abból 15 millió után számoljanak fel 2%-ot, majd a fennmaradó 25 millió után további 4%-ot.

Egyébként ha mérséklést kérek, arra mekkora esély van, hogy megadják?



2020. máj. 27. 21:04
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Elolvastam az ezzel kapcsolatos törvény minden pontját, de abban semmilyen kedvezmény nem szerepelt. A részletfizetésre gondolsz? Ha azt kedvezménynek tekintjük akkor igen, valóban van ilyen, de a teljes összeget akkor is ki kell fizetni.

Összehasonlításképpen utánanéztem pl a Romániában fizetendő illetéknek, ami ott jóval alacsonyabb.

Valós segítség az lenne, ha érdemben csökkentenék ennek mértékét legalább azok esetében, akik első lakást vásárolnának. De nem olyan feltételekkel (lásd 35 év, max 15 milliós lakás), amellyel nem mindenki tud élni. Teljesen logikátlan feltételeknek tartom. Amint említettem, még a sávos adózást is igazságosabbnak tartanám, tehát hogy 15 millió felett magasabb legyen az illeték mértéke, de hogy alatta 2, fölötte 4, azt nem tartom következetesnek. A 35 éves korhatárt sem értem, ha valaki csak később tudott annyi pénzt összeszedni, hogy meg tudjon venni egy lakást, az miért kerüljön ezáltal hátrányba?

Persze lehet mondani, hogy ez van és kész, valóban ez van, de azért még szerintem el lehet mondani, ha nem értek ezzel egyet.

2020. máj. 28. 12:53
 12/21 anonim ***** válasza:
16%

Nem, az általad is említett fél illetékre gondolok. Amúgy a 12 hónapos kamatmentes részletfizetés is baromi nagy segítség tud lenni.

Nem mondom, hogy jó a rendszer, vagy hogy ne mondhasd el a véleményedet. Én csak azt mondom, hogy vannak kedvezmények, könnyítések, szóval azt nem lehet mondani, hogy ne lenne meg a lehetőség.

2020. máj. 28. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Igen a fél illeték jó lenne, csak kicsit olyan ez, hogy tessék, elméletben van kedvezmény, nem mondhatod hogy nincs, aztán hogy a gyakorlatban lehetetlen igénybe venni az már mellékes. Na jó, túloztam, nem lehetetlen, de tényleg nagyon sokan kiesnek belőle. A vevő nem tehet arról, hogy ilyen drágák a lakások, nem azért költ 15 milliónál többet rá, mert telhetetlen és nagyzási mániája van, hanem mert a legolcsóbb lakásokért is többet kérnek sok helyen.

A részletfizetés valóban nagy segítség tud lenni ezt elismerem.

2020. máj. 28. 13:13
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az elején írtam is, aki pesten akar lakást venni, az sanszosan kiesett. Mi nemrég vettünk dunántúli megyeszékhelyen (1óra kocsival pest) nagyon jó állapotú 2,5 szobás lakást és belefértünk a kedvezményes illetékbe.
2020. máj. 28. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Az nagyon jó, gratulálok a jó vásárhoz. Ráadásul még csak azt sem lehet mondani ezek szerint, hogy egy eldugott kis faluban van ahol alacsonyak az árak, így tényleg jól jártatok.

Én Pesten szeretnék venni, így ezzel nem tudok majd sajnos élni.

2020. máj. 28. 13:42
 16/21 anonim ***** válasza:
75%
Hát igen, pesten bőven túlárazattok ehhez a lakások. Bár már vidéken is egyre jobban.
2020. máj. 28. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
0%

"Először is, miért 15 millió a felső határ?"


Valószínűleg azért, mert az állam nem a 40 milliós ingatlanszerzőket akarja segíteni kedvezménnyel (akinek ennyi van, annak van az illetékre is pénze), hanem a "méltányolható" lakásigények keretein belüli hozzájutást segítené. Talán ez érthető...

A vonatkozó jogszabály meghatározza az egy négyzetméterre jutó maximális bekerülési költséget vagy vételárat.


Ha nagyobb, drágább vagy szebb kell, majd mész tovább.

Első lakáshoz jutás segítése a cél bizonyos keretek között.

Kb. úgy fogd fel, ha ételt kínálsz egy hajléktalannak, de lenézi a kenyered, mert Ő inkább üdítőitalt kérne. Na ő az, aki nem éhes...

2020. máj. 29. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

"Valószínűleg azért, mert az állam nem a 40 milliós ingatlanszerzőket akarja segíteni kedvezménnyel (akinek ennyi van, annak van az illetékre is pénze)".

Tehát akkor például Pesten a nem létező 15 millió alatti lakásokat támogatja. Nagy segítség :) Az nem igaz, hogy akinek annyi pénze van annak az illetékre is van pénze. Sőt, alapból nincs is annyi pénzem, azért van szükségem hitelre. Ahogy gondolom a többségnek úgyszintén. Nem beszélve arról, hogy minél drágább a lakás ugye annál alapból több az illeték is, szerintem nincs szükség arra, hogy még arányaiban is magasabb legyen.

"Ha nagyobb, drágább vagy szebb kell, majd mész tovább.

Első lakáshoz jutás segítése a cél bizonyos keretek között.

Kb. úgy fogd fel, ha ételt kínálsz egy hajléktalannak, de lenézi a kenyered, mert Ő inkább üdítőitalt kérne. Na ő az, aki nem éhes".

Ezt most úgy mondod, mintha azért venne az ember 40 milliós lakást, mert túl nagyok az igényei. De az a helyzet, hogy Pesten a legkisebb leglepukkantabb lakás is drágább 15 milliónál, nem arról van szó, hogy az emberek a jobb, szebb, nagyobb lakásokért fizetnek sokat, hisz egy felújítadó kis garzon is drágább ennél.

2020. máj. 29. 09:56
 19/21 A kérdező kommentje:
Vagy mondok egy másik példát: nekem például nincs autóm. Akkor én is mondhatnám, hogy akinek van pénze kocsit venni és fenntartani, annak lenne pénze az illetékre is.
2020. máj. 29. 10:05
 20/21 anonim ***** válasza:
49%

Én értem a problémádat, azt nem tudom megoldani, csak a kérdésedre akartam válaszolni (miért ennyi a felső határ?).


Akkor menjünk át a "másik oldalra". Ha ez a kedvezmény sincs, azt is kénytelen vagy tudomásul venni. Igaz? Igaz.


Én abból indulok ki: Ha nincs pénzem Budapesti lakásra, valamint a hozzá kötődő vagyonszerzési illetékre, vagy van ugyan, de fenntartani nem fogom tudni, akkor nem veszek lakást, vagy nem ott veszek lakást.


Ha pedig mégis veszek, akkor számoljak a járulékos költségeivel is.


Én 40 év után hagytam el a "szülőhelyem", mert nem tudtam ott házat venni. Ragaszkodtam a házhoz, elég volt 40 év lakótelepen. Elköltöztem 50 kilométerre messzebb, elhagyva a szülőket, testvéreket, barátokat, szinte mindent, mert itt tudtam az anyagi keretemhez képest ezt megvalósítani. Ha ragaszkodom az elképzelésemhez, akkor áldozatot hozok érte, és nem azon rugózom, hogy az állam miért csak bizonyos kört segít meg, engem miért nem. Nem segít. Ennyi. Ha pedig nem hozok áldozatot, akkor vegyem tudomásul, hogy ahol éppen vagyok, ott korlátok közé vagyok szorítva és nem én, hanem a piac diktál állami segítség nélkül. :)

2020. máj. 30. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!