Interneten eladott használt dolgok/termékek utáni adózás?
Volt itthon jó pár olyan dolgom , ami azért nagy érték, még régen vettem számlával stb, majd ugye használtam és eladtam nemrég.
Pl : Volt itthon 2 telefon . Egyiket vettem 160.000 Ft-ért, eladtam 90.000 Ft-ért. A másikat vettem 120.000 Ft-ért, eladtam 86.000 Ft-ért. Illetve van még jópár ilyen dolgom, amin buktam olyan kb 40-50.000 Ft-okat.
Nos ezeket eladtam. Kb olyan 590.000 Ft jött össze , ahogy össze számoltam, ez a kapott összeg. De egyiken sem nyertem, mint írtam, buktam kb 40-50.000 Ft-t minden terméken.
A kérdésem az , ha eladok még mondjuk valami felesleges dolgomat, aminek nem látom már hasznát és mondjuk amit kapok érte és hozzá adódik az 590.000 Ft-hoz és át lépi a 600.000 Ft-os értékhatárt, akkor kell adóznom? Vagy pontosan hogy van ez?
A kettes jó nagy hülyeséget írt. Nincs 40%-os adó. Meg a 600 ezret sem teljesen így kell nézni. A jövedelem is számít ebben a helyzetben nem csak a bevétel.
A magánszemélynek nincsen adókötelezettsége, amennyiben az ingó értékesítésből származó összes jövedelme nem több 200 ezer forintnál. Ha azonban az értékesítésből származó bevétele meghaladja ezt az összeget, akkor a 200 ezer forint feletti rész után meg kell fizetnie a 15%-os adót. Fontos, hogy ebben az esetben a teljes jövedelmet be kell vallani, és annak 15%-os adóját csökkenteni kell a mentes részre jutó adóval. Jövedelem nem egyenlő a bevétellel.
Úgy van, ahogy az utolsó írta.
Évi 600 ezer BEVÉTELIG nem kell vele foglalkozni. Bevallás szempontjából sem.
Évi 600 ezer forint bevétel felett: Meg kell állapítani a jövedelmet belőle, és még akkor is be kell vallani, ha egyébként fizetnivaló nem lesz utána.
Jövedelem = Bevétel - elszámolható/igazolt költség (megszerzésére fordított összeg)
Ha nem tudja igazolni az értékesített ingóság utáni költséget, akkor a bevétel 25 %-a számít adókötelesnek.
Az adó összegéből 30 ezer forintot nem kell megfizetni, csak a feletti részt. Ha mondjuk 28 ezer forint lenne az adó összege, akkor semmit nem kell fizetni, viszont a bevallásban akkor is szerepelnie kell mind a bevételnek, mind a költség összegének, és a kettő különbözeteként az adóköteles jövedelemnek.
Ha 42 ezer forint lenne a kiszámolt adó, akkor 12 ezret kellene csak megfizetni, és így tovább.
Az összeghatárok (korlátok, mentes rész) nem ingóságonként értendők, hanem egy adóéven belül értékesített összes ingóságért kapott bevételként.
Igen, akkor kell vele törődni, bevallásban is kell az egészet szerepeltetni. Ahogy írtam, nem biztos, hogy ilyen esetben is lesz adófizetési kötelezettséged, de attól még szerepeltetni kell benne, levezetni a bevétel, elszámolt költség és abból kiszámolt adóköteles jövedelmet. Ha ez utóbbi nullára jönne ki, akkor is fel kell tüntetni.
Évi 600 ezer BEVÉTEL összegig nem foglalkozunk vele (haszon összegétől függetlenül) és bevallás sem kapcsolódik hozzá (akkor sem, ha van belőle hasznod).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!