Jó hírnevű cégeknél a hírév ki van mutatva a könyvekben?
Pl. valami immateriális jószágként?
Hallottam olyanról is, hogy üzleti vagy cégérték.
Pl. egy Coca-Cola-nál feltételezem, hogy a név is sokat érhet.
És ha pl. egy botrány miatt visszaesik a reputációja vagy az egyik almárka értéke?
Akkor a könyvvizsgálók felülvizsgálják és leértékelik?
Szerintem a Coca-Cola és az Apple márka értéke magasabb, mint a mérlegben található hagyományos tételek, amik fizikálisan is léteznek, kézzel foghatóak. Szóval hülyén is venné ki magát ha ezt így konkrétan beleraknák.
A Coca-Cola vezetőit megkérdezték, ha újra kellene indítani a vállalatot mit választanának: a brandet vagy a gyárakat, alkalmazottakat stb? Nem kérdés mit válaszoltak :D
Félreérted:
A számviteli törvényből:
"üzleti vagy cégérték: a megvásárolt üzletágért fizetett ellenérték és a tételesen állományba vett egyes eszközök piaci értékének a tételesen állományba vett, átvállalt kötelezettségek – e törvény szerinti értékeléssel meghatározott – értékével csökkentett értéke közötti különbözet, ha a fizetett ellenérték magasabb;"
Azaz ha valamelyik cég vesz egy másikat, akkor azt úgy könyvelik be, hogy: (vett cég eszközértéke- vett cég adósság)+üzleti vagy cégérték = vételár
A "jó hírnevet" az aktív cégben (azaz pl: a Coca cola mérlegében a Coca cola védjegy) az Immateriális javakban van a szellemi termékek között (mérleg I/4).
Bár a legtöbb cégnél általában valamely adóparadicsomban lévő leányvállalatnál lesz ez így kimutatva, míg a többi cég bérli tőle (gyakori adóalap áthelyezési technika)
És ha áthelyezik az Immat. jav.-at egy adóparadicsomba az miért jobb nekik mintha egy normális országban lenne?
Hiszen eszköz után nem kell adózni, csak az értékesítéskor, nem?
Eredményt vagy cash-flow-t nem érintené, hogy az nekik megvan.
Vagy ilyenkor a bérlés miatt adóalap csökkenés (költségként való elszámolás) a lényeg?
#7
Igen, a "bérlő vállalatnál" kölségként kerül elszámolásra, a az alacsony társasági adójú helyen bejegyzett "jogtulajdonos cégnél" került bevételként elszámolásra.
A két ország Társasági adókulcs különbségét egyértelműen "nyeri" a cég sőt egyes helyeken, az, hogy immateriális jószágot létesítesz önmagában is adókedvezményt ad pl 100-200, vagy afölötti %-ban is leírható az ottani adóalapból, így előfordulhat(és ez a gyakorlatban elő is fordul), hogy sehol nem fizet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!