Nem katás egyéni vállalkozó hogy adózik?
Sajnos a tevékenységemhez nem igazán passzolna a kata, ezért érdeklődnék, hogy nem katásként mit kell leadóznom, ha EV vagyok (tudom, könyvelő, de előbb megkérdezném itt).
Mikor és hogy lehetek áfamentes? Nekem az jobban feküdne, mert csak magánszemélyeknek adok el (lehet, hogy itt még sok kritérium van)
Ha van mondjuk 1,5 millió forint bevételem, és abból 0,5 millió forint a hasznom, akkor mennyit és hogy kell adóznom? Mitől függ? Neten elég nagy káosz az, amit találok.
Előre is köszönöm a válaszokat.
Konyvelot hívj fel. Azt tudom hogy magad után havi 100-150 körül fogsz fizetni.
Ha Kft lenne és osztalék lenne akkor 500e után ha nincs afakor akkor 360e Ft maradna afakorben meg 280 ez biztos mert sajnos áfás vagyok így mindennek csak a fele az enyém. Ja meg ehót fizetek így tulkepp még ennyi se.
Afakor itt is annyi mint a katasnal.
Úgy számold ha nincs meg a havi tervezett 1-1.5 millió forint haszon akkor nem érdemes csinálni. Azért mert abból lesz 700e Ft haszon az már nem lehet áfa mentes , kiderül még egy egy költség és a tervezett 1 millióból ha 250 marad ami a fővárosban egy 3 általánost végzett minkasember fizetésenek a fele vagy háromnegyede
Szóval így érdemes matekolni
tudom, könyvelő, de előbb megkérdezném itt
Nem okos dolog.
Főállás vagy másodállás ( máshol biztosított jogviszony, nappali tagozatos diák/hallgató, gyed,nyugdíj, 36 órát meghaladó munkaviszony, stb.) ?
Ilyen kis, éves bevételre nem érdemes főállásban csinálni. Vagy havonta érted ezt a másfél milliót, mert akkor meg eleve áfás leszel, de a termékkörtől is függ, hogy mennyi lesz az áfa tartalom vagy hogy érdemes-e aam-nek maradni. Illetve hasznot nem havonta tudsz kimutatni ev-ként hanem év végén.
2-es elég sok hülyeséget összehord :-)
Én örülök, hogy áfakörös vagyok, félév telt el, de 725.000 Ft volt második félévben a visszaigényelhető áfám, jövőre szerintem 1 millió felett lesz amit csak abból realizálhatok egyéb bevételként. Annyi a titka, hogy 5% áfával adom el azt, amit 5-18-27-el szerzek be, mert olyan a tevékenységi köröm. Ebből adódóan nyereséges működés mellett is keletkezik visszaigényelhető áfa.
Másodállásban csak kivét után adózol, főállásban meg egy rakat módosító, pl. adókedvezmény és egyéb tényezőtől is függ, hogy mennyit adóznál.
Ami biztos, ha év végén az adóalapod ( amit megint csak egy rakat tényező módosíthat ) pozitív, akkor szjasként kötelező kivenned év végén ( mégha csak papíron is van így adott esetben) vállalkozói szja, és 15% vállalkozói osztalékadó, illetve 14% EHO is van.
2018-ban nekem 13 millió nettó árbevételre, volt 12 millió költséggel 919.000 Ft jövedelem - az év közbeni fizetések/kivét nélkül- , arra volt az szja 209.000 Ft, az Eho 117.000 Ft.
Egy korábbi kókler könyvelő átalányadózásban hagyott 2015 óta, ez csak most bukott ki amikor adóigazolást akartam kérni pályázathoz. Így belengették, hogy javító ágon átalányadózás szerint kell módosítanom az szja bevallást. Azzal 1,1 millió lett volna a fizetendőm, katasként meg 2 millió. :-)
De szerencsére elfogadták, hogy a 1553-at módosítsuk és lekönyvelődik a többi utána való év is tételes költséggel, ahogy azok be is lettek adva korábban.
Szóval létezik átalányadózás is, csak nem feltétlen éri meg, ha olyan a tevékenységed, vagy üzleti terved.
Szjas egyénit igen, mivel az anyag költség( Elábé + operatív költségek) csupán 55%-os :-)
A többi személyi jellegű ráfordítás növekszik. Illetve fejlesztés, pl. évente új telephely nyitása, amivel a bevétel az elmúlt két évben évente 40-60%-okat növekedett.
( mint írtam kivét után bent maradó eredményről beszélünk. Nem véletlen van elköltségelve az utolsó csavar is)
Ha kivétre meg jövedelemre hajtanék, akkor jó lett volna nekem az átalány adózás is, mert akkor meg 6 milliót vettem volna ki tavaly az említett 1,1 milliós adó mellett.
De azt inkább a máshol biztosítotti tevékenységeimből kisebb adózással (magánszemélyként egyéb önálló tevékenység, meg kettős adóztatást elkerülővel nem adóköteles külföldön adózottal ) "beszerzem" az ev. kivét és éves vállalkozásból származó jövedelem mellé. :-)
Igen. Már ha egyáltalán lesz szochoja és milyen mértékben a kérdező esetében.
Mert ugye sokmindent nem tudni a kérdező hátteréről,amivel jogosult is lehet akár szocho kedvezményre, illetve már annak mértéke is változott júliustól megint és a további csökkentést is kilátásba helyezték.
Én csak a lezárt évre vonatkozólag tudtam nyilatkozni, mert eddig így volt Ehoval, amivel számolni lehetett "fixen".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!