Első repülés egyedül?
Sziasztok!
Egy hónap múlva fogok életemben először repülőre ülni, és egyedül utazom. A repjegyeket természetesen el tudom intézni, de magát a repülőtéri menetrendet nem tudom. Nem tudom mit hogyan kell csinálni. Nem vagyok egy elveszett ember, csak szeretném ha minden gördülékenyen menne.
Segítenétek kicsit?
Szia!
Ezek segíthetnek (kár volna újra leírni)
http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__repules-repulojegyek__..
http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__repules-repulojegyek__..
http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__repules-repulojegyek__..
hova mész és melyik társasággal? csak kézipoggyászt viszel, vagy feladott bőrönd(ök) is lesznek?
nem egy nagy ördöngősség a repülés, nem szabad félni tőle, csak érdemes felkészülni és odafigyelni a részletekre
nem árt, ha a csomagoláshoz is és magához az utazáshoz is csinálsz előre egy check-listát és szépen kipipálgatod rajta, amiket elintéztél, becsomagoltál, így biztosan nem marad ki semmi. én általában indulás előtt mindig kapkodok és valami mindig az utolsó pillanatra marad, amit aztán előfordul, hogy el is felejtek. igazán fontos dolgok még sosem maradtak ki, de mindig van belőle szentségelés.
általában a légitársaságok le szokták írni a honlapjukon, hogy mit hogyan kell csinálni, olvass el mindent figyelmesen - már csak azért is, mert sok légitársaság szeret trükközni, hogy feláras szolgáltatásokat tudjon eladni neked. például nem kell utasbiztosítást venned a légitársaságtól, ha akarsz, akkor is olcsóbbat/jobbat választhatsz máshol, stb.
arra is nagyon figyelj oda, hogy jó dátumra, jó névre, stb. foglalj, mert minden utólagos módosítás nagyon drága és csak a gond van vele (én nemrég szívtam meg egy rossz dátumot). különösen a poggyász díjak nagyon magasak, ha utólag, már a reptéren kell ráfizetned.
ha csak kézipoggyásszal utazol, akkor egyszerűbb a dolgod, mert nem kell csomagot feladnod, ezzel egy sorbanállást megspórolsz felszálláskor és egy másikat miután leszállt a gép, tehát oda-vissza útnál mindjárt négyet. ha nincs feladós bőröndöd, akkor online be tudsz csekkolni, kinyomtatod a jegyed és mehetsz egyenesen a beszálló kaphuhoz. ha van feladós bőröndöd, akkor azt először be kell csekkolni, vagyis fel kell adnod.
a kézipoggyászra mindenképpen figyelj oda, meg kell felelned a légitársaság méret és súly korlátozásainak is (amik társaságonként eltérnek, szóval mindenképpen annál a légitársaságnál kell megnézned, hogy mik az előírások, amivel utazol), különben felárat kell fizetned. érdemes olyan kézipoggyászt vinni, aminek nem teljesen merev a fala, így ha esetleg egy picit nagyobb, elég megfopozgatni, hogy beleférjen a mérőkeretbe.
azt is leírják a honlapjukon, hogy mi minden nem lehet a kézipoggyászodban, ezek jó része nyilvánvaló és egyértelmű (fegyverek, kések, szerszámok). viszont kisolló és hasonlók sem lehetnek, ezért érdemes alaposan odafigyelni. folyadékot csak nagyon keveset vihetsz át a biztonsági ellenőrzésen. legfeljebb 1 liter lehet összesen és az is legfeljebb 100 ml. adagokban. ezeket külön átlátszó nylon zacskóban kell kitenni a biztonsági átvizsgálásnál. a gyógyszerek nem számítanak bele a max 1 L. keretbe, viszont érdemes vinni azok angol nyelvű ismertetőjét is, hogy mi van benne, mert akár a visszaútnál is rákérdezhetnek a helyi biztonsági őrök. minden folyadéknak minősül, ami nem szilárd, tehát a krémek is, ez különösen nőknek gond, akik kozmetikai szerekkel akarnak utazni. ha van feladott bőröndöd, akkor egyszerűbb minden ilyen dolgot abba tenni, abba nem kötnek bele, csak a kézipoggyásznál van ilyen nagy szigor.
egy övtáska, vagy nyakadban lógó fényképezőgép már kölön poggyásznak minősül, ezért eltetethetik veled. érdemes lehet minél több és nagyobb zsebes kabátban, vagy mellényben utazni és a zsebekbe pakolni, amit lehet. a kabát/mellény ugyanis nem poggyász, hanem a ruházatod, így nem köthetnek bele, hogy mi minden van a zsebedben.
akinek súly, vagy méret problémája van a poggyásszal és nem akar fizetni, az gyakran azzal szokott trükközni, hogy felvesz egy csomó ruhát a bőröndből, így neki irtó kényelmetlen lesz, de legalább nem kell felárat fizetnie. olyat is láttam, hogy valaki elkezdte letördelni a bőröndjéről a kerekeket, fogantyúkat, hogy beleférjen a mérőkeretbe és ne kelljen ráfizetni.
a menetrend:
0. kinyomtatod a jegyet és elteszed az utazási okmányaid, pénzt, stb.
elvben elfogadják a kártya formátumú személyi igazolványt is, de az útlevélbe kevésbé köthetnek bele. ráadásul van olyan reptér, ahol külön kapu van az újabb fajta chipes útlevéllel rendelkező utasoknak, így ha ilyen van nálad személyi helyett, akkor gyorsabban haladhatsz egy kicsivel.
1. megérkezel a reptérre - érdemes legalább 2 órával előbb érkezni
BUD vagyis a Liszt Ferenc Budapest Repülőtér esetében vagy a 200E busszal Kelenföldről, vagy taxival, netán transzferrel, vagy Uberrel.
állítólag a saját kocsi nagy szívás, mert messze van a hosszú távú parkoló és főleg rossz időben macerás és kényelmetlen séta. ha ismerős visz ki, akkor vagy csak kidob a terminál előtt és tovább hajt, ekkor ingyenes, vagy marha drága a rövid parkolás.
2. megkeresed a jegyen feltüntetet indulási terminált
BUD esetében az 1-es terminál nem üzemel, így itt mindig a 2-es terminál, de annak is két része van A és B. mindkettőn alul van az érkezési szint és fent az emeleten van az indulási rész a chekc-in pultokkal
3. megkeresed a terminálon belül a check-in kaput
az indulási rész közepén fent van egy nagy kijelző az induló járatokkal. ezen általában kiírják a késéseket is, de ott van a check-in kapu száma is, ahol becsekkolhatsz és ha van feladós bőröndöd is, akkor feladhatod. ha csak kézipoggyásszal utazol, akkor általában elég az online checkin, amit az utazás előtt egy héttel tudsz elvégezni, így már rögtön a jegyedet nyomtathatod ki és nem kell a reptéren sorba állnod a check-inhez
ha van feladós bőröndöd, akkor a becsekkoláskor lehet, hogy a kézipoggyászt is lemérik, de nem mindig szokták. ha igen, akkor már itt kiderül, hogy belekötnek-e a méretébe/súlyába és kell-e még variálnod vele. ha nem ellenőrzik, akkor később még lehet, hogy szívóznak vele. (ha biztosan beleférsz a méret és súly keretekbe, akkor nem lesz gondod. ha van időd, akkor a kézipoggyászt tedd bele a légitársaság kihelyezett mérőkeretébe, hogy biztosra menj - ha gond nélkül belefér, akkor nem lesz gond. ha fennakad, akkor viszont problémázhatnak rajta - de nem biztos, hogy fognak, viszont jobb megelőzni, hogy legyen mibe belekötniük)
a feladott bőröndben lehetőleg ne nagyon legyen érték és pláne ne legyen törékeny dolog. a feladott bőröndökkel elég durván bánnak, egymásra pakolják őket, dobálják, az is előfordul, hogy ráállnak. elvben az lehet megoldás, hogy a ruhák közé teszel minden törékeny dolgot, de ha például egy üveg ital van benne, akkor az üveg eltörése miatt a ruháidat is eláztathatja, ami nem biztos, hogy kellemes az utazás után - és nem is biztos, hogy megéri.
a feladott bőröndöt érdemes egy lakattal lezárni, de azért túl nagy biztonságot ne remélj tőle, ha akarják, akkor úgyis ki tudják nyitni, vagy csak simán levágják a lakatot.
Amerikában eleve az a szabály, hogy a speciális TSA által jóváhagyott lakatokhoz van kulcsa a légiközlekedési szakembereknek, hogy a gyanús csomatot kinyithassák, ha pedig nem ilyen lakatot használsz, akkor azt joguk van levágni. ilyenkor is visszazárják a bőröndöt, de a lakatodtól elbúcsúzhatsz és egy kevésbé biztonságos zárást fognak csak rátenni, meg egy jegyzőkönyvet, hogy kinyitotta ki és miért.
szokták a bőröndöket fóliázni is a tolvajok ellen, ennek van valamilyen felára és nem tudom, hogy mennyire hatásos, de ha nincs komoly érték a csomagodban, akkor nem biztos, hogy szükséges (én még sosem használtam és nem volt soha lopás gondom)
4. átmész a biztonsági ellenőrzésen (Security Check)
laptopot, tabletet, telefont és folyadékokat külön ki kell tenni
minden más lehet a kézipoggyászodban és a kabátodban. a ruhád zsebeiből mindent tegyél a kabátodba, vagy a bőröndbe, különösen az aprópénzt, kulcsokat.
órát és ékszereket érdemesebb lehet eleve fel sem venned, hanem inkább elcsomagolva vidd a zsebedben/táskában és majd a biztonsági ellenőrzés után felveszed őket.
általában minden ékszert, övet és a legtöbb cipőt (különösen a női cipőket és a magasszárú férfi cipőket) levetetik, úgyhogy egyszerűbb lehet itt is ha inkább eleve a táskában viszed a cipőt és papucsban, vagy alacsony szárú sportcipőben utazol, azt kevésbé vetetik le
a levett cuccokat tálcákra teszed és egy görgő soron röntgen gépbe mennek, te pedig egy fémdetektor kapun, vagy test scanneren sétálsz át (utóbbi ellen sokan tiltakoztak, így kérheted, hogy neked ne kelljen).
ha az előkészületek ellenére is csipog a fémdetektor kapu, akkor a túloldalán kézi scannerrel átvizsgálnak és megkeresik, hogy mi csipogott. általában vagy a zsebedben maradt valami fém, vagy a ruhádon levő zipzárat, szegecset, stb. érzékelte. ha továbbra sem megnyugtató az eredmény, akkor elvihetnek egy külön helységbe és egy veled egyező nemű őr megmotozhat, de ez nagyon ritka.
ha a táskádban találnak valami gyanúsat, akkor félre hívhatnak és megkérhetnek, hogy nyisd ki, mutasd meg mi van benne. elvben nem lenne szabad, de megtehetik, hogy ők nyitják ki és nézik át. általában jobb, ha te is ott vagy, mert úgy nehezebben tűnik el belőle bármi. hallottam már olyanról, hogy valakinek így vették el a táskából az összes pénzét. és olyat is hallottam, hogy kapkodva kipakolás közben össze is tört valami drága dolog. szóval jobb, ha te is ott vagy, sőt te pakolj inkább. a pénzt és apróbb értékeket meg érdemesebb a kabátzsebbe tenni.
elvben a röntgen gép az egyetlen hely, ahol minden holmidat ki kell adnod a kezedből és még a zsebeidben sem lehet semmi. ezért nagyon vigyázz, hogy ne veszítsd hosszú időre szem elől a cuccaidat. ne hagyd, hogy mások a te cuccaidat szállító tálcák közé keverjék a saját holmijaikat, mert ez kavarodást eredményezhet és alkalmat, hogy valamid elvesszen, vagy ellopják.
5. bemész a váróba
a biztonsági ellenőrzés után a Duty Free shopon keresztül a váróba jutsz. itt is van középen egy hatalmas kijelző, sőt szétszórva szokott lenni egy csomó kisebb is. ezen kiírják a járatokat és hogy melyik kapunál tudsz felszállni a gépedre. amíg nem tudják, hogy melyik kapunál szállhatsz fel, addig azt írják ki, hogy hány perc múlva írják ki, hogy hányas kapunál szállhatsz fel. erre érdemes odafigyelni, rendszeresen megnézni, nehogy lekésd a beszállást.
a váróban van egy csomó bolt és étterem, wc, stb. is. a biztonsági ellenőrzésen nem vihetsz át túl sok italt, de a váróban vehetsz magadnak és azt fel is viheted a gépre, ha a kézipoggyász szabályoknak megfelel. ha veszel valamit a boltokban, azt elvben a duty free shop zacskójában plussz poggyászként is felengedik, de ez légitársaságonként eltérhet. jobb, ha belefér a táskádba, vagy a kabátod zsebébe.
6. a beszálló kapu
amikor kiírják, hogy melyik kapunál tudsz beszállni, akkor érdemes rögtön oda is menni. a kapukat ki szokták táblázni, általában elég egyértelmű a jelzésük és számozásuk, de van ahol zavaros lehet, így előfordulhat, hogy keresgélned kell.
ha megérkeztél a kapuhoz, ott elkérik a jegyed és az útleveled, lehet, hogy megnézik a kézipoggyászodat, aztán jó utat kívánnak és tovább engednek.
előfordul, hogy túl sok a kézipoggyász a gépen, vagy kisebb gép jön, mint amit terveztek, ilyenkor lehet, hogy megkérnek, hogy add fel a kézipoggyászodat. ezért külön fizetni nem kell, viszont ha vannak értékesebb dolgok (különösen, laptop, tablet, fényképezőgép, törékeny és drága dolgok) is a poggyászodban, azt érdemes kivenni. ilyen esetre nem árt, ha van nálad egy összehajtható táska, ami elbírja, amit beleteszel.
7. felszállás a repülőre
a beszálló kapunál útba igazítanak a repülő felé, és felszállsz. van ahol beszálló folyóson közvetlenül csak átsétálsz a gépre a reptérről, van ahol busszal visznek ki a géphez és van ahol kiküldenek az épületből és egy kijelölt úton gyalog sétálsz el a gépedig. BUD reptéren mindhárom változat előfordul, fapadosoknál leginkább az utolsó szokásuk.
a fedélzeten a stewardesszek megnézik a jegyed és útba igazítanak, felteszed a csomag tartóba a kézipoggyászod, leülsz a helyedre.
8. repülés
felszállás előtt mindig van egy balesetvédelmi eligazítás, kösd be magad, oxigén maszk és mentő mellény használata, hol vannak a vészkijáratok. kapcsold ki a telefonod, tabletet, aztán felszállás, repülés, leszállás.
emelkedés és ereszkedés közben a nyomáskülönbség miatt bedugulhat, akár fájhat is a füled. ha az orrod is bedugult, akkor ez mégrosszabb szokott lenni, úgyhogy pláne náthás időszakban érdemes lehet orrcseppet vinni, ami segít a duguláson. az ásítás, tátogás, vagy rágózás is segíthet.
9. megérkezés
leszállás után leszállsz a gépről, a már említett három mód valamelyikével (folyosó, busz, vagy gyalog) bemész a reptér épületébe és ha volt feladott poggyászod, akkor mész a Baggage claim felratú helyre, ha mindened nálad van, akkor a kijárat Exit (vagy Sortie, Salida) feliratokat követve kimész az épületből és megkeresed a reptérről a városba jutás lehetőségét
10. Baggage claim - poggyászátvétel
ha volt feladott bőröndöd, vagy a kézipoggyászodat a felszállás előtt elvették és a csomagtérbe vitték, akkor itt veheted át a csomagodat. itt is általában több kijelző van, amiken megtalálod a járatod és hogy melyik futószalagon érkeznek onnan a poggyászok. az általában U alakú futószalagon egyszercsak elkezdenek jönni a bőröndök, ha meglátod a sajátodat, akkor leveszed és elviszed.
ha csak később érsz oda a futószalaghoz, akkor elvben ott fog maradni és körbe-körbe utazik, míg be nem gyűjtöd, de minél később veszed le a futószalagról, annál több az esélye, hogy valaki más elviszi esetleg.
ha először utazol, akkor szerintem mindenképp érdemes lehet 1-2 nappal előtte kimenni a reptérre és lepróbálni a kijutást, lemérni, hogy mennyi időbe telik az út, megkeresni, hogy merre találod a check-in putot, merre van a biztonsági átvizsgálás, amennyire látszik megnézni, hogy mások mit csinálnak az átvizsgálásnál. így kevésbé ér felkészületlenül a dolog. ennél tovább nem tudsz menni, viszont ha legalább nagyjából bepakolnod előre a kézipoggyászodat, akkor bele tudod próbálni a kitett mérő keretekbe is, hogy belefér-e, esetleg egy bezárt a check-in pultnál megnézheted azt is, hogy az ő mérlegük mit mutat (a futószalagban van a mérleg, a pulton jelzi a bőrönd súlyát)
sok sikert és jó utat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!