Milyen árban vannak a repülőjegyek?
Minél előbb veszek jegyet, annál olcsóbb?
hogyan szoktatok kifogni olcsó jegyeket, és ki mikor veszi meg?
A légitársaságok többsége (és egyre inkább a szállodák is) dinamikus árazást alkalmaznak, ami az érdeklődéstől függően csökkenti, vagy emeli az árakat, hogy minél magasabb összbevételt tudjon a cég realizálni, miközben minél jobban feltöltik a gépeket is. Ezt az árazást nagyban segíti, hogy a rendszer pontosan látja a történelmi adatokat, hogy milyen időszakban mennyire szoktak megtelni a gépek, milyen áron szoktak elmenni a jegyek. A történelmi adatok, statisztikák adnak nekik egy jó kiindulási alapot az árazáshoz, amit aztán a pillanatnyi gépek foglalási adatai segítenek pontosítani. (Kicsit egyébként a tőzsdei árfolyam ingadozáshoz hasonlít, ahogy a rendszer működik.)
Ha az aktuális áron kevés a foglalás egy járatra, akkor csökkentenek az árakon, hogy megnöveljék a foglalási kedvet. Amikor elkezdenek megszaporodni a foglalások, akkor emelni kezdik az árakat, hiszen, ha nagyobb az érdeklődés, jobban viszik, akkor magasabb áron is inkább el fogják vinni, így ugyanannyi jegyből magasabb áron több bevételt tudnak kitermelni. Ha az érdeklődés alább hagy és a magasabb áron megint nem viszik a jegyeket, akkor engednek megint belőle, hátha olcsóbban jobban viszik. Aztán megint emelnek rajta, ha viszik, engednek belőle, ha már nem viszik. Ezzel a dinamizmussal folyamatosan ki tudják puhatolni, mi az a legmagasabb ár, amiért még elviszik a jegyeket és ők minél jobban járnak vele. Ha már nagyon közel van a gép indulása és még túl sok a szabad hely, akkor valószínűleg jobban leesik a jegyek ára, mert azzal is jobban jár a cég, ha minden jegy elfogy alacsonyabb áron, mintha magasan marad az ár, de üresen marad egy csomó hely. Viszont mivel a rendszer folyamatosan próbálja optimalizálni, hogy minél magasabb áron fogyjanak el a jegyek, aki meg mindenképp menni akar, az nem akar lemaradni a még szabad helyekről, ezért általában el is fogy minden jegy az összes gépre. (Sőt a legtöbb ultra-fapados társaság általában túl is szokta foglalni a gépeket, vagyis több jegyet adnak el, mint amennyi hely van rajtuk, mert statisztikailag tudják, hogy mindig vannak olyanok, akik nem mennek el és emiatt üresen maradnak helyek. Ha mégis mindenki fel akarna ülni a gépre, akkor még mindig olcsóbb nekik akár kompenzációt fizetve is felajánlani néhány utasnak, hogy máskor utazzon inkább - és általában van is olyan, aki boldogan elfogadja ezt.)
Vannak olyan útvonalak (és időszakok), amikor jóval magasabb az átlagos jegyár, más időszakok és útvonalak meg jóval olcsóbbak. Érdemes tartósan figyelni, akár dokumentálni is az árak alakulását, hogy képben legyél, mikor merre, hogyan változik. Akik sokat utaznak, sok időszakban sok járat árait tartják szemmel, azok általában elég jól szokták tudni, hogy mennyivel az utazás előtt szokott az ár mélypontja lenni, mikor és mennyiért érdemes megvenni, vagy érdemes-e még várni, mert fog ez még lejjebb is menni.
Persze azzal képtelen vagy számolni, hogy mikor cuppan rá egyszerre egy iskolai osztálynyi gyerek valamelyik járatra, akik hirtelen felhajtják az árakat, vagy elvihetik az összes még szabad jegyet...
Minél rugalmasabb vagy, annál inkább van esélyed kifogni jobb árakat, vagy máskor/máshova utazni, ahova jobb árak vannak.
Az ilyen Utazómajom, okosutas.hu és hasonló olcsó jegy ajánlataival meg azért érdemes óvatosan bánni, mert azzal, hogy ezek a nagy forgalmú oldalak megosztanak egy-egy jó vételt, nagyon sok ember figyelmét hívják fel rá, akik elkezdik a jó vételeket befoglalni. Emiatt viszont a dinamikus árazási rendszer elkezdi felvinni a jegyek árát. Szóval amint elkezd terjedni a híre egy olcsó jegy vásárlási lehetőségnek, azonnal meg is szűnik az olcsó lehetőség, mert a nagy érdeklődés miatt az árazó rendszer fel fogja vinni az árát.
Ugyanez a helyzet a néha előforduló árazási hibákkal (error fare) is, amikor valamiért tévesen, sokkal olcsóbban kerül a légitársaságok rendszerébe egy ár. Amikor ilyeneket megírnak ezek a lapok, akkor egy csomóan elkezdik befoglalni, ami rögtön fel is hívja a társaságok figyelmét a hibára (meg nyilván ők maguk is követik a legtöbb ilyen oldalt, hogy értesüljenek a hibáikról) és emiatt hamar javítják is őket, sőt sok esetben a már olcsón megváltott jegyeket is visszavonják, mert nem akarnak bukni rajta.
Ettől függetlenül érdemes ezeket az oldalakat figyelni, mert sok hasznos tipp, tanács és ötlet felvetődhet az írásaik nyomán. Csak érdemes tisztában lenni a rendszer működésével, hogy értsd a helyzetet és ne lepődj meg, amikor alacsony árakról írnak, te két nappal később kattintasz rá és már rég nem annyi az ár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!