Hány kg-ot vihetek fel a repülőre?
Pár alap fogalmat nem árt tisztázni. Te a fedélzeten utazol, a csomagod nem biztos. Két külön poggyász kategória létezik. Az egyik a feladott poggyász, amit a gép gyomrában, a csomagtérben szállítanak, nem a fedélzeten. A másik a kézipoggyász, amit a kezedben viszel magaddal a gépre.
A fedélzetre csak a kézipoggyászt viheted magaddal. Ez végig a közeledben van az utazás során, bármikor hozzáférhetsz, viszont csak kisebb méretű lehet, mert a fedélzeten kevés a hely. Ebbe értékesebb és nélkülözhetetlenebb dolgokat érdemes tenni, amiket biztosan nem akarsz nélkülözni, ha a feladott bőröndöd elkeveredik, vagy ellopnak belőle valamit, meg amire szükséged lehet utazás közben is, pl. gyógyszerek, nassolni való, laptop, szórakoztató elektronika, pénz, ékszerek, stb.
Ennek a méretét és súlyát is minden légitársaság máshogyan szabályozza, általában 7-10kg körül szokott lenni. Légitársaságonként és jegy kategóriánként is változik, hogy csak egy táska lehet, vagy több is. Minden légitársaság oldalán megtalálod a kézipoggyászokra vonatkozó méret és súly szabályokat, amit be kell tartanod.
Fapados légitársaságoknál (WizzAir, Ryanair, Easyjet, még pár másik) általában az a szabály, hogy csak egy egészen kis hátizsákot vihetsz fel ingyen, de ha elsőbbségi beszállás (priority boarding) opciót veszel felárért, akkor vihetsz magaddal a fedélzetre mellé még egy, valamivel nagyobb táskát is. De akár egy külön széknyi helyet is vehetsz egy nagyobb hangszer, vagy sporteszköz szállításához - csak ezért ki kell fizetned egy teljes repjegynyi felárat.
Nem fapados (normál) légitársaságoknál általában magasabb a repjegy ára, viszont eleve két, nagyobb kézipoggyászt vihetsz magaddal felár nélkül. Illetve normál légitársaságoknál több féle jegy kategória van, az alap turista jeggyel kevesebb kényelem és szolgáltatás jár, így akár kevesebb kézipoggyászt is engedhetnek, az egyre magasabb árú kategóriák egyre kényelmesebb üléseket, több helyet és akár több csomagot is engedhetnek.
Mivel a kézipoggyászod veled együtt utazik, ezért minden biztonsági előírásnak meg kell felelnie. Teljesen függetlenül attól, hogy milyen légitársasággal utazol, MINDEN légitársaság és reptér esetén egységesen tilos többet a fedélzetre felvinni összesen max 1 liter folyadéknál, legfeljebb 100ml kiszerelésekben.
Ezt légitársaságtól függetlenül ellenőrzik a biztonsági vizsgálatnál, ha nem felel meg a szabályoknak, ami nálad van, akkor kidobatják, amit nem vihetsz magaddal. Akkor is, ha drága volt.
Vagy eleve 100ml-nél kisebb kiszerelésben vedd meg, vagy árulnak utazáshoz kisebb üvegeket töltsd át olyanba.
Ha 100ml-nél nagyobb a gyári kiszerelés, de csak kevés van benne, akkor sem engedik fel. Hiába van félig a 120ml samponod, nem viheted fel a gépre.
A csomagod méretét és súlyát a biztonsági ellenőrzés után, majd a gépre felszálláskor fogják ellenőrizni.
A másik poggyász kategória a feladott poggyász, vagy check-in bag. Ez a csomagod a gép rakterében utazik. Megérkezel a reptérre és feladod a poggyászfeladásnál még mielőtt átmennél a biztonsági ellenőrzésen és csak érkezéskor a gépből kiszállás és kirakodás után egy futószalagon találkozol vele legközelebb.
Ez a bőrönd lehet sokkal nagyobb a kézipoggyásznál. Általában méret megkötés vagy eleve nem is nagyon van rá, vagy csak olyan ködös, hogy pl. a bőrönd három métere együtt max 1m lehet, de hogy ezen belül melyik irányba mekkora a csomag, az teljesen mindegy. Leginkább a súlyát szokták a feladott poggyászoknak szabályozni a légitársaságok, cégenként eltérő méretekkel. Egy feladott bőrönd általában 20-35 kg lehet, általában 0-5 között választhatsz, hogy mennyit akarsz belőle feladni a gép gyomrába és amennyiért fizetsz, annyit vihetsz. Ha előre megváltod a repjegy mellé a számodra megfelelő poggyász mennyiséget, akkor jóval olcsóbban jössz ki mint akkor, ha a reptéren derül csak ki, hogy még egy bőröndöt fel kell adnod. Ilyenkor akár többe is kerülhet a felár, mint maga a repjegy.
A feladott poggyászba olyasmit is betehetsz, ami a kézipoggyászban biztonsági okokból nem lehet. Pl. szinte bármennyi folyadék (sampon, naptej, bor, stb) is lehet a feladott poggyászodban - viszont mivel ezeket a bőröndöket futószalagon és kocsikon, egymásra pakolva, dobálva szállítják, érdemes nagyon alaposan becsomagolni, hogy ne tudjon eltörni, nagy légnyomástól, a többi bőrönd súlyától kidurranni, mert akkor eláztatja a ruháidat. A feladott poggyászba tehetsz kést, ollót, talán még szerszámokat is, ami a kézipoggyászba nem mehet.
Vannak persze itt is mennyiségi megkötések (leginkább a vám szabályok miatt), nem vihetsz semmiből kereskedelmi mennyiséget. És bizonyos biztonsági szabályoknak itt is meg kell felelni, nem lehet benne gyúlékony, tűzveszélyes, robbanóanyag, ugyanezért nem tehetsz a feladott poggyászba akkumulátorokat sem. Az akkus fogkefét és vibrátort is csak a kézipoggyászban viheted magaddal.
Mivel a feladott poggyászt a reptéren elsőként kiadod a kezedből és érkezés után utolsóként kapod csak vissza, addig meg fene tudja, hogy a rakodó munkások hol mit csinálnak vele, érték és törékeny holmi ne legyen benne, mert csak reménykedhetsz benne, hogy előbb összetörik, mint ellopják belőle. Viszont annyi ruhát pakolsz bele, amennyit akarsz.
Különösen, ha nem közvetlenül repülsz a célországba, hanem átszállással, akkor érdemes a feladott bőrönd mellett a kézipoggyászba is tenni legalább 1-2 váltás fehérneműt. Előfordulhat, hogy a feladott poggyászod elkeveredik, lemarad a gépről, vagy máshova utazik, mint te és lehet, hogy akár több napig - vagy extrém esetben akár soha - nem kapod vissza. Ilyen esetben jól jön, ha nem csak annyi ruha van nálad, amiben elutaztál, hanem a kézipoggyásszal is ki tudod húzni valameddig.
A reptér és a légitársaság oldalán minden információt megtalálsz!
Jó utat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!