Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Budapesten a Hősök terét és a...

Budapesten a Hősök terét és a Millenniumi emlékművet direkt hozták úgy össze, hogy hasonlítson a berlini Brandenburgi kapura és előtte a Pariser Platz-ra?

Figyelt kérdés

Berlinben megy az Unter den Linden sugárút a Pariser Platz-on végződik, ott van rajta a Brandenburgi Kapu, és mögötte a Tiergarten park.


Budapesten megy az Andrássy út, a Hősök Terén végződik, ott van rajta a Millenniumi Emlékmű, mögötte a Városliget.


Csak annyi a különbség, hogy ez Berlinben keletről nyugatfele, Pesten meg ellenkező irányban van.


Direkt csinálták? :)


2010. dec. 29. 19:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Hasonlítanak, csak nem tudom melyik volt előbb.
2010. dec. 30. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A Brandenburgi kapu és a körülötte lévő környék a festmények alapján, már Napóleon korában is létezett, csak talán akkor még olyan kicsit volt Berlin, hogy a Brandenburgi kaputól nyugatra már nem tartott a város, viszont a Millenniumi emlékművet csak 1896-ban építették, talán a Hősök terével együtt. A Városliget talán 1850 körül készült.
2010. dec. 30. 10:14
 3/4 anonim ***** válasza:

Városszerkezetileg ezt a felépítést szerintem nem, vagy legalábbis nem így egy az egyben, ahogy írtad.

Amikor a Városligetet kitalálták és elkezdték építeni, Budapest még a közelébe sem ért. Az Andrássyt akkor jelölték ki. De akkor még kábé kukorica nőtt a két oldalán.

A Városligetet a város építtette, saját erőből (nem pedig valamilyen előkelőség vagy pénzember), azért, hogy a Zembereknek legyen hová kirándulni járni, mer az ollan szép.

Az Andrássy attól lett puccos, hogy az vezetett a puccos parkba. Egyébként akkor parcellázták ki, és a bevételeit asszem a parkra fordították.

Utána a Városligetet jó sokszor átépítették meg áttervezték, de eredetileg is ott volt a bejárata, ahol most a Hősök tere van, valami kerek körbehajtó volt a helyén, meg körbe fasor, ilyesmik rémlenek.

Aztán a város gyorsan körbenőtte az egész hóbelebancot, és utána találták ki, hogy legyen ott a Milleniumi emlékmű és a Hősök tere, hogy valahogy "elegánsabban" legyen vége az andrássynak, meg gondolom, alapból akarták az emlékművet, és ez kellően frekventált helynek tűnt (valóban az is volt).

Amúgy abban biztosan nem tévedsz nagyot, hogy Budapest a XIX. században sokmindent átvett a nyugat-európai nagyvárosoktól, illetve sokszor konkrétan Bécstől, de Bécs meg Párizstól, Londontól, Berlintől.

2011. jan. 1. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Elvileg az Andrássy út kialakításánál Párizs sugárútjait vették figyelembe. Igaz, ami igaz, nem csak a magyarok, gyakorlatilag egész Európa a franciákat utánozta abban az időben, így lehet, hogy Berlin is.
2011. júl. 11. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!