Az Adriai-tenger homokos? És milyen veszélyek vannak a strandon? Mit érdemes lábra húzni a veszélyek elkerülése végett?
Ha zavar a kavicsos part, vegyél strand cipőt, többfajtát is lehet kapni, bírja a tengeri sünöket is:
azt nem írod hogy a tenger melyik partjára mész.
mert az adria olaszország, szlovénia, horvátország, bosznia, montenegró országok ölelik körül.
az olasz rész homokos, a horvátoldal felöl köves sziklás.
a horvátoknál nincs természetes homokos part, max csinált néhány parton. a kavicsos, sziklás rész azért jobb mert lelátsz a vízben és nagyon jó búvárkodásra egy szemüveggel is. mindent látsz a tengerfenéken, még a kikötökben is látod ahogy a halak uszkálnak.
mindenhol vannak sünök, amik nagyon csúnyán szúrnak, ezért minden hova érdemes szandit húzni. ha tudsz úszni akkor a sziklás partnál ahol nem ér le a lábad nem kell, mert nem ér le a lábad, mi az ilyen részeket szerettük, mert itt is volt a helyiek által kiépített kis gyerek pancsoló, de sünökre nem kellett figelni mert nem ért le a lábunk, nagyokat ugrálhattunk.
Horvát tengerpart legtöbb helyen sziklás, kavicsos, murvás, ahol egészen aprókavicsos, azt már homokosként hirdetik. Mindenütt vizicipő ill. szandál kell, mert sok a sün, de előfordulhatnak veszélyes, mérges tüskéjű halak is, bár ritkán. (ezekről nincs magyar anyag a neten, ha tudsz angolul, itt a leírásuk: [link] )
Ezenkívül vannak cápák. Kisebből többféle, ezek felnőttet nem támadnak meg, de kisgyerekkel jobb az óvatosság. Minden évben látnak itt-ott az Adrián nagy fehér cápát, ami emberevőnek számít. Halálos cápabaleset több is volt a 70-es évek elején, utoljára 1974-ben Omis mellett falt fel egy ilyen bestia egy német turistát. Abban az időben gyakori volt a cápaháló a strandokon, de azóta nem történt halálos támadás, ezért már sehol nincs háló. Mindenesetre jobb, ha nem úszunk be egyedül és messzire.(Vérző sebbel vagy menzesz idején különösen). Tavaly Montengróban fogtak ki egy 3,5 méteres cápát és láttak egy nagyobbat is, emiatt több, mint egy hétre lezárták a strandokat - nyilván nem túlzott óvatosságból. Az ilyen dolgokat persze nem találod a turistáknak szánt oldalakon. Félni azért nem kell, elvégre több millióan fürdőznek, de a tényekkel jó tisztában lenni. Jó nyaralást!
Az utolsó halálos végű cápatámadás 1974-ben volt Omis-nál, kb 50 méterre a parttól egy német turistát zabált meg egy nagy fehér cápa. Előtte szinte minden évben volt baleset, emlékszem - akkor még gyerek voltam - minden strandon volt cápaháló és a szüleim nem engedtek egyedül a vízbe. Azóta baleset nem volt, de fehér cápát minden évben látnak, hol a horvát-montenegrói, hol az olasz partoknál.
A cápáknál sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a taposóaknák, a szigetek kivételével szinte mindenhol lehetnek. A szerbek több százezret telepítettek belőlük. Ezért ha a nemzeti parkokban kirándulunk, sose térjünk le a járt ösvényről (pl. Plitvice), és ha vezetőnk van, udvariasan őt engedjük előre :) Aki nem az autópályán megy és megáll pisilni, maradjon az út szélén, ne menjen be messzebb az erdőbe. Bosznia még rosszabb ilyen szempontból, Montenegró viszont biztonságos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!