Fizetés kártyával külföldön (EU), mit kell tudni róla?
Bocs a hülye kérdésért, de elég régen utaztam külföldre.
Szóval az lenne a kérdés, hogy melyik éri meg jobban, itthon váltani eurót és azzal fizetni kint az üzletekben, éttermekben, vagy pedig kártyával, a HUF folyószámlámról.
Ilyen kártyát a folyószámládat vezető banktól igényelhetsz. Bármelyik pillanatban igaz, hogy egy bank valutaválási rátája elég lényegesen magasabb az ugyanakkor legálisan beszerezhető valuta váltási arányához képest.
Ugyanakkor a valuta beszerzése időt igényel, a szállítása, kezelése figyelmet is, továbbá elvileg el is fogyhat (ha rosszul becsülted a költségeidet). Ezen felül egyes ügyleteket kizárólag hitelkártyával intézhetsz.
Tehát minden a te hozzáállásodtól függ. Ha csak a kiadás nagyságát nézed és nem használt csak kártyás heleket, akkor valutát vinni éri meg. Ha a kényelme az elsődleges, a biztonság, hogy a számládon elég sok a pénz, akkor a kártya a jó. Ésnincs két egyforma ember és két egyforma szemlélet.
Több dologtól is függ a válasz.
Például, hogy milyen árfolyamon tudsz váltani itthon? Két pénzváltó közt akár ugyanabban az utcában is simán lehet komoly különbség, mert mindegyik a saját árfolyamával dolgozik. Ez persze a bankokra is igaz. Érdemes megnézni a weboldalaikat.
Maga az árfolyam is sokat ingadozhat, főleg több idő telik el a pénzváltás és az utazás időpontja között. Az Euró/forint közép árfolyama február 2-án 383,42 volt, április 2-án 395,26.
Ha sikerül akkor váltanod pénzt, amikor neked kedvez az árfolyam és olyankor költöd el, amikor magasabb az árfolyam, így a kártyát használni drágább lenne, akkor jobban járhatsz a KP használattal.
Viszont, ha magasabb árfolyamon váltottad a KP-t (pl. március 13 és 23-én is elérte a 400-at) és aztán lejjebb megy az árfolyam, amikorra elutazol, akkor jobban jársz, ha a KP-t megtartod és inkább kártyával költesz.
Kártyás vásárlásnál fontos, hogy soha ne a terminál váltson ott helyben forintra, hanem a bankod intézze. A terminál mindig drágábban vált a saját bankodnál.
Az idegen, nem banki automatákat nagy ívben kerüld el. Ezek általában a turisták lehúzásáról szólnak. Eleve a bankod is drágábban számolhatja fel a KP felvételt ilyen ATM-eknél és még egyéb költség növelő tényezők is felvetődhetnek.
Pont mostanában olvastam róla, hogy EUR ATM pl. minden KP felvételnél felszámol egy fix egyenleg lekérdezési díjat is, miközben csak egy villanásra mutatja meg az egyenlegedet.
Ha mindenképp muszáj külföldön bankautomatából KP-t felvenned, akkor lehetőleg egy ismert bank ATM-jét használd. Ha van a saját bankodnak ATM-je, az a legjobb, de még mindig jobban jársz bármelyik másik bank automatájával, mint egy idegen ATM-el.
A hagyományos bankok általában magasabb árfolyamon váltják a devizát, mint a fintech cégek. Ha olcsóbban akarsz kijönni és még van annyi időd az utazásig, akkor érdemes lehet igényelni egy ingyenes Revolut, Wise vagy Curve kártyát. Ezek általában a bankoknál kedvezőbb árfolyamon váltanak, de az ő váltási árfolyamaik is elkezdtek romlani, egyre kevésbé vonzóak és hajlamosak felárat számítani a váltásra hétvégén, vagy ha átlépsz egy a csomagodhoz tartozó limitet.
Ma már hagyományos bankoknak is szokott lenni olyan ajánlata, hogy a saját forint bankkártyáddal tudsz közép árfolyamon vásárolni külföldön. Ez jó eséllyel kedvezőbb is lehet a pénzváltó díjánál (OTP-nél pl. biztosan van ilyen.)
Sokfelé utaztam, már jó ideje egyáltalán nem szokott szükségem lenni KP-re. 1-2 speciális helyzet kivételével mindenhol tudtam kártyával fizetni. Persze azért nem árt, ha a biztonság kedvéért van egy kis vésztartalék az ember zsebében végszükség esetére.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!