Erdélyben egy benzinkúton vagy egy élelmiszerboltban nyugodtan lehet magyarul beszélni az eladókhoz?
Azért az komolyan elgondolkodtatott, hogy Erdélynek egy olyan részén, ahol a magyarok aránya az 5%-ot sem éri el, miért szeretnél magyarul beszélni az eladókkal, benzinkutasokkal.
Mikor a kérdésedet olvastam azt hitem, hogy Marosvásárhelyre, Kolozsvárra, Nagyváradra, Szatmárnémetibe mész.
Magyarul jobban tudok mint németül, angolul pedig kicsit. Ezért gondoltam, hogy inkább magyarul próbálkoznék. Soha nem voltam még Romániában.
Akkor az lesz a legjobb, ha jó magyaros akcentussal angolul próbálkozom, és akkor ha az eladó kicsit is tud magyarul, rájön hogy jobban járunk magyarul.🙂
Amikor azt írtam, európai polgárként átváltanál világnyelvre, komolyan gondoltam. Engem mérhetetlenül elkeserít, hogy 25 éve ezermilliárdos szinten tolunk pénzt idegennyelv oktatásba, aztán kiderül, hogy öntudatos parasztok még arra is képtelenek, hogy a benzinszámlájukat kifizessék.
magyarország2021 - :)))))
14:
Hat igen, lehet ilyen lekezelő, arrogáns alapállásból is válaszolni egy kérdésre...
15-ös, kicsit túlózni akartál, de mellélőttél, mert történelmet nem tanultál.
2.világháború után a felvidéki magyarok cseréje zajlott, legtöbb szlovák Békés-megyébe ment.
10-20 évvel ezelőtt még voltak olyan falvak ahol a lakosság 40-50 százaléka szlovák volt, BÉKÉS-MEGYÉBEN.
''A mai Magyarország legnagyobb szlovákok lakta települése Pilisszentkereszt (Mlynky), ahol a lakosság 42%-a tartja magát a szlovák kisebbséghez tartozónak, de a falu lakosainak 54,6%-a beszéli a szlovák nyelvet. Hivatalosan[4] Békéscsabát (Békéšská Čaba) tartották a legnagyobb, szlovákok lakta helységnek, de mára a szlovákság száma mintegy 5,9%-ra esett ott is, őt követte Budapest, majd azt Pilisszentkereszt (2001).[4]
Jelentős még a szlovákság a Békés megyei Kardoson (Kardoš): 43,5% (2001), Örménykúton (Irminčok) 36,3% (2001), Tótkomlóson (Slovenský Komlóš) 27%, a Komárom-Esztergom megyei Piliscséven (Čív) 45,7% (2001), a Nógrád megyei Erdőkürtön (Kirť) 35,7% (2001), Felsőpetényen (Horné Peťany) 41% (2001), Alsópetényen (Dolné Peťany) 44% (2001), a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Répáshután (Repašska Huta) 48,6%''
Wikipédiából kimásolva.
91%-os emelt történelem érettségivel nem lőttem mellé, ne haragudj...
Szerinted miért pont a szlovákokat és Békéscsabát hoztam fel példának??Azért, mert tudom, hogy szlovák többségű város volt, viszont ma már a lakosság 2%-át sem éri el az arányuk. Ha egy szlovák hallott erről a régi szlovák többségről, elmenne Békéscsabára, és szlovákul akarna a Tescoban beszélni az eladókkal, pont olyan lenne, mint Erdély azon részén magyarul beszélni, ahol mára már szinte egyáltalán nem maradtak magyarok.
"2.világháború után a felvidéki magyarok cseréje zajlott, legtöbb szlovák Békés-megyébe ment."
A II. világháborút római számokkal írjuk. A legötbb szlovák Békés megyéBŐL ment Szlovákiába, nem Szlovákiából ment Békés megyébe. A békési szlovákok a XVIII. században vándoroltak be a túlnépesedett Észak-Felvidékről (ahol nem volt elég megművelhető földterület) a török időkben elnéptelendett, jól művelhető Alföldre. Csak ha már a másik kioktatásánál tartunk.
Békéscsabán a lakosság 4,05%-a volt szlovák, legalábbis aki annak vallotta magát, és nem azt csinálta hogy szlovák, és magyarnak vallja magát.
szóval van az 5-6 % is.
Szóval azért nem annyira elrugaszkodott ötlet, ha emberünk a békéscsabai tescoban szlovákul megszólalna és az eladó dobriden-t köszönne neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!