Kezdőoldal » Utazás » Európa » Lehet Svájcban legálisan...

Lehet Svájcban legálisan munkát vállalni, és hol tudok ennek utána nézni?

Figyelt kérdés
Egészségügyi a végzettségem, németül és angolul beszélek.
2008. nov. 19. 15:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

WWW.SVÀJCI MUNKA.LAP.HU



Svájci munkavállalás

Alábbi cikkünkben a népszavazás hatásáról és az ország álláspiacáról olvashatnak.



Vasárnap Svájcban népszavazást tartottak arról, hogy az ország kiterjessze-e a munkaerő szabad mozgásáról szóló, az EU-val kötött kétoldalú szerződést a tíz új tagország - így Magyarország - polgáraira is. 53,8 százalékos részvétel mellett a szavazók 56 százaléka igent mondott a kérdésre, így januártól ugyanolyan feltételekkel vállalhatunk munkát az alpesi országban mint például a portugálok. Ám nekik sem egyszerű...



Svájc nem tagja az Európai Uniónak, az EU-val viszonyát kétoldalú szerződésekben szabályozza és nagyon védi munkaerőpiacát. A személyek szabad mozgásáról szóló szerződés 2002. június elsején lépett hatályba. Lényege: az EU15 tagállamainak polgárai előtt fokozatosan, tizenkét éves átmeneti időszakban nyílik meg korlátozások nélkül a svájci munkaerőpiac.


Kvótával és bérfigyeléssel őrködnek a renden


A probléma abból adódott, hogy a tíz új tagország belépésével a svájciaknak az új tagok polgárait is ugyanolyan megítélés alá kellett helyezni mint a régieket. Ha a népszavazás a nemek többségét hozta volna, az EU felmondhatta volna egyoldalúan a bilaterális szerződéseket, ami jelentős problémákat okozott volna az alpesi gazdaságnak.


Svájc ettől függetlenül továbbra is védi munkaerőpiacát, melynek eszközei a kontingensek, a munkabérek figyelése, ellenőrzése az új EU-tagországokból érkezőkkel szemben.


2011-ig kvótát kapnak a keleti EU-tagok


Az igenek többsége csupán azt jelenti, a magyar munkavállalók a többi EU-s álláskeresővel azonos elbírálás alá esnek, és külön kvótát hoznak létre részükre. A Svájci Migrációs Hivatal tájékoztatása szerint az új EU-tagok munkavállalói közül az átmeneti időszakban fokozatosan emelik a kvótát és az ötödik átmeneti év végére legfeljebb 3000 öt évre szóló és 29.000 egy éves munkavállalási engedélyt adhatnak ki.

A kvótás alkalmazás a régi EU-tagországok munkavállalóira is érvényes, más számokkal. A magyarok munkavállalását a tervek szerint 2011-ig szabályozzák kontingensek, majd egy 2014-ig tartó kísérleti időszak után válhat teljesen szabaddá a munkavállalás. Nehezíti a helyzetet, hogy a szabályozás lehetőséget ad 2009-ben egy népszavazásra a szabad munkavállalási egyezmény folytatásáról.


Szigorúan ellenőrzött munkaszerződések


Az munkavállalás emellett szigorú ellenőrzéshez is kötött. A svájci hatóságok megvizsgálják a megkötött munkaszerződésben szereplő munka és bérezési feltételeket. Mindezt azért teszik, nehogy a keletiek lenyomják a svájci kereseteket. Csak akkor engedélyezik az alkalmazást, ha a szakmában és a régióban fizetett béreknek, óradíjnak megfelel a szerződésben szereplő összeg.


Összefoglalva: a jövő év elejétől valamivel könnyebb lesz a magyar munkaerőnek Svájcba jutni, hiszen kvótát kaptunk, ám még sok adminisztratív gát védi az alpesieket és gátolja a keletiek érkezését. A svájcinál továbbra is sokkal könnyebb az Egyesült Királyságba vagy Írországba kijutni. Svájcban akkor van esélyünk, ha nem találnak az adott munkára alkalmas svájci pályázót.


Mérnök, informatikus, vendéglátós, mezőgazdasági idénymunkások


A svájciak részleges nyitását nem nagylelkűség vagy szociális érzékenység motiválta, hanem gazdasági racionalitás, egyrészt az Európai Unió irányába másrészt a munkaerő-hiány enyhítésére. A népszavazás után a gazdasági szervezetek képviselői szinte egy emberként lélegeztek fel, különösen a gépipari és a vendéglátóipari szakmai szövetség vezetői. Gépész-, villamosmérnökből, informatikusból, vendéglátóipari munkásból ugyanis nagy a hiány.


A svájci nemzeti statisztikai hivatal üres álláshelyekről közzétett felmérése szerint az említett területek mellett még a pénzügyi-hitelezési és a kereskedelmi területen nőtt az utóbbi két évben az üres pozíciók száma. Emellett mezőgazdasági idénymunkára és kórházi ápolói munkára szintén van igény a gazdák, kórházak részéről.


A jobpilot.ch oldalon található közel négyezer álláshirdetés is megerősíti a hivatal statisztikáját, ugyanis sok mérnöki, informatikai, könyvelői, pénzüygi tanácsadói pozíció található. Az üres álláshelyek száma a statisztikai hivatal augusztusi adatai szerint a következő régiókban nőtt a leginkább: Közép-Svájc (Luzern, Schwyz, Uri, Obwalden, Zug kantonok) Zürich, és Észak-Nyugat Svájc (Bázel, Aargau kantonok).


Majdnem mindenki dolgozik - 3,6 százalékos munkanélkülkiség


Svájc ettől függetlenül az európai foglalkoztatás mintaországának tekinthető, hiszen szinte "munkára fogható" polgára dolgozik. A munkaképes lakosság 80 százaléka foglalkoztatott (Magyarországon ez az arányszám 57 százalék), ami nyugat- és észak-európai összehasonlításban is kiemelkedő. Ezzel párhuzamosan nagyon alacsony a munkanélküliségi ráta: 2005 augusztusában 3,6 százalékos volt (a legmagasabb Genfben, 7 százalék, a legalacsonyabb Uri kantonban 1,2 százalék).


Svájc kimerítette a munkaerőpiac a lehetőségeit, ezt az arányt valószínűleg nem lehet fokozni, viszont a gazdasági növekedés fenntartásához, a cégek fejlődéséhez, az ország vonzerejének fenntartásához új szakemberek van szüksége.


Svájcban nagyon jól lehet keresni, ám az árszínvonal is magasabb mint a többi nyugat-európai országban. A bérek 3000 franktól indulnak felfelé, a vendéglátóiparban egyszerű, szakismeretet nem igénylő munkával ?például mosogatás- is 3600 frankot (bruttó 600 ezer forintot) lehet keresni. Ha valamilyen szakismeretet igényel a munka, akkor már bruttó 800-900 ezer forintnak megfelelő frankra számíthatnak a munkavállalók.


Keresetek, bruttó havi átlagbér:


Szakismerettel rendelkezők:

Genfi-tó környéke (Nyugat) 5500 CHF (svájci frank) - 870 ezer forint

Kelet-Svájc: 5000 CHF - 790.000 Ft

Észak-Svájc 5400 CHF - 853.000 Ft

Tessin (délkelet): 4600 CHF - 726.000 Ft



Szakképzettség nélküli, egyszerű tevékenység:

Genfi-tó vidéke: 4200 CHF - 663.000 Ft

Kelet-Svájc: 4100 CHF - 647.000 Ft

Észak-Svájc: 4200 CHF - 663.000

Tessin kanton 3600 CHF - 568.000


Legmagasabb átlagbérek iparáganként:

Kutatás, fejlesztés: 7500 CHF - 1,18 millió

Pénzügyi szolgáltatás, hitelezés: 7400 CHF - 1,16 millió Ft

Oktatás: 6500 CHF - 1,02 millió

...Vendéglátóipar:

3600 CHF - 568.000 Ft

(a svájci frank 158 forint)



sOK SIKERT!

2008. nov. 19. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
jA MÉG ANNYIT,hogy én itt élek,és a cikk teljes egészében igaz!
2008. nov. 19. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi! gondoltam, hogy nem könnyű, de talán nem lehetetlen...
2008. nov. 19. 16:30
 4/6 anonim ***** válasza:
49%
Jo helyet valasztottal, Svajc, oda en is kikoltoznek!
2008. nov. 19. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Jo hely,az biztos,hogy nem mennék innét sehovà,viszont igencsak nehéz elhelyezkedni,engedélyeket kapni.

Nagyon ovatosak a hivatalok,mindent ellenörinek,és bizony magas fizetés,magas àrak.$

Viszont a környezet,az életstilus,az nekem elsö helyen àll,az itt tökéletes!

2008. nov. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Persze, mi megszoktuk a magyar stilust, es ezert furcsa hogy Svajcban a hivatalok ellenoriznek mindent.

De tudod, ezert tartanak ott, ahol!

Van mit tanulni a rendszeruktol!

2008. nov. 20. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!