Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Külföldön hogy hagysz borravalót?

Külföldön hogy hagysz borravalót?

Figyelt kérdés

Én ezzel mindig bajban vagyok..

Pedig viszonylag jól beszélek angolul, de ezt sosem tudom.

A példa kedvéért, ha pl fizetek 26 eurós, és 50 euróssal akarom, akkor hogy mondjam el, ha pl úgy akarom, hogy 20 eurót adjon vissza?


A másik: külföldön szokás az asztalon pénzt ott hagyni?

Horvátországban volt, hogy kihozta ugye a számlát, és elment a pincér, nem bőrtokban hozta, hanem csak simán hozta a blokkot, én ilyenkor megvártam, még visszajön, és a kezében hagytam, nem fogom csak úgy az asztalon hagyni. Londonban szintén, kihozták egy kis tányéron a blokkot, én nem hagytam ott, hanem vártam. Ilyenkor ott kellene hagyni? Honnan tudjam hol mi a szokás?


2016. ápr. 28. 21:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Franciaországban kisebb éttermekben, kiülős helyeken mindig egy kis tálcán (akkora mint egy csészealatet) hozzak ki a számlát. Ráteszed a pénzt, nem kell semmit mondani, a pincér elviszi, majd visszahozza a pontos visszajárót ugyanazzal a talkaval, ismét leteszi. Te meg bennehagyhatsz amennyit gondolsz es távozol. Általában senki nem kapja fel onnan a pénzt, nem szokás, de a pincér úgyis egyből odamegy miután tavoztatok. De elegánsabb helyeken ott is működik a börtok, de az eljárás ugyanaz.
2016. ápr. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

14 éve vagyok vendéglátásban, ebből 5 éve külföldön, 3 országban fordultam meg.

Először is ha külföldön jársz nézz, vagy kérdezz utána a borravalózási szokásoknak. Sok helyen benne van a szervízdíj a számlában, pl Franciáknál, Belgiumban, Olaszországban. Amikor kihozzák a számlát nem árt megnézni, mivel ha a számla tartalmazza a szervízt az fel van tüntetve.

Ha nem hoznak ki csárót (ez az amit te bőrtoknak hívsz) az nem jelenti azt hogy ott nem is szokás jattolni, sőt a kártyás fizetés sem jelenti hogy nem vár a felszolgáló pár eurót.

Egyébként tapasztalatom szerint ahol mindenképp illik adni az az USA (itt 15-20% az átlag), Anglia, Oroszország. Van ahol pedig szinte azt sem tudják mi az a borravaló, ezek főleg az Ázsiai országok.

Dolgoztam olyan helyen Londonban ahol 8 fő feletti asztalhoz autómatikusan 12% szervízdíjat számoltunk hozzá, ez persze fel volt tüntetve az étlapon, ez ment a felszolgálónak. Ez azon egyszerű okból volt így mert mindenkinek megvolt a szekciója ahol dolgozott, ehhez tartozott 6-8 asztal. Ha beült egy nagyobb társaság akkor rögtön elfoglalták a fél placcodat ahonnan kis asztalokon megkerested volna az átlag jattod, viszont 1 nagy asztallal nagyot lehet bukni ha az mondjuk egy 200 fontos számlára nem ad semmit, viszont lefoglalja 2-3 órára a 6 asztalod nagy részét.

2016. ápr. 29. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
hogy a kérdésre is válaszoljak én azon túl hogy a helyi szokásoknak megfelelően adok jattot külön díjazom (negatívan, vagy pozitívan) a felszolgálást. És még véletlenül sem a konyhát. Mivel a felszolgáló kapja a jattot, ő sajnos arról nem tehet hogy egy kezdő, vagy egy csapnivaló konyha van mögötte, ha a felszolgáló profi, kedves és figyelmes akkor díjazom, független a kajától, mivel a kevés vagy nulla jattal nem a konyhát, hanem a felszolgálót rövidítem meg. Ha az ő munkája rendben van akkor rendben lesz a jatt is. Persze jelzem felé hogy az étel nem életem legjobbja volt-bár gondolom tisztában van vele, hisz naponta tapasztalhatja.
2016. ápr. 29. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
59%

Oroszországban volt, hogy az asztalon hagyott borravalót le akarta nyúlni egy járókelő, nyúlkált befelé a korláton át, az egyik felszolgáló zavarta el, amikor meglátta. :)

Én általában ott szoktam hagyni az asztalon. Olaszországban egyszer, ahol nem az asztalnál fizettem, nem akarták elfogadni, én meg nem akartam elfogadni a visszajárót, erre beledobták egy perselybe, ami erre a célra volt fenntartva.

Digo: A szerviz rövid i, automatikusan pedig rövid o!

2016. ápr. 29. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
24%
utolsó, látom sikerült kivenni a lényeget a mondanivalómból..
2016. ápr. 29. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

És ha tényleg csak egy blokkot hoz ki, se bőrtok, se kistányér semmi, és elmegy? Akkor várjak még visszajön és adjam a kezébe a pénzt, vagy hagyjam a pénzt az asztalon és távozzak?

Mert pl volt ahol láttam, hogy így csinálták, de én magyar vagyok, nálunk ilyen nincs, hogy ott hagyod, és én nem is merem sehol ott hagyni :D

Illetve ha nincs pl apróm, csak nagy pénzeim akkor várjam meg mikor visszahozza a visszajárót, és abból hagyjak borravalót? (Nekem egyszer ezt tanácsolták, így is akartam eljárni Csehországban, erre mikor odaadtam a pénzt, és nem mondtam, hogy mennyit tegyen el borravalónak a pincér rendesen összeveszett velem meg kb verte az asztalt,hogy nem tűnt fel nekem, hogy nincs benne a szervízdíj a számlában, miért nem hagyok semmit bla bla bla, annyira gáz volt, ez az eset óta rettegek komolyan külföldön étterembe járni)

2016. ápr. 29. 11:09
 7/7 anonim ***** válasza:

Ne butaskodj, ilyen rossz elmeny miatt most eleted vegeig rettegni fogsz? Nehogymar egy paraszt felszolgalo mondja meg, hogy te mit csinalj vagy mit nem! (Most nem altalanositottam, hanem arra az egy cseh paraszt felszolgalora gondoltam!)


Amikor kulfoldon jarok a hotelban vagy ha van ismeros abban az orszagban akkor tole, ha senki nincs akkor guglitol kerdezem, hogy xy orszagban mi a szokas es aszerint jarok el.


Altalaban mindigy kartyaval fizetek ami nagyban megkonnyiti a dolgom. Kihozza a blokkot, odaadom neki a kartyat, elviszi, visszahozza es mielott alairom rairom a teljes osszeget, amihez hozzacsapom a borravalo osszeget, aminek a % attol fugg melyik orszagban jarok es mennyire voltam megelegedve.

En nem szivbajoskodok, eloveszem az okostelot es van kulon borravalo szamolo app amit hasznalok. Ha kerek szamu az osszeg ott nem, de ha fillerekre vegzodik akkor siman szamologeppel adom hozza a 12,15 vagy akar 20 szazalekot.


Olyannal is sokat talalkoztam amit Digo irt, amikor a blokkon mar fel van tuntetve, hogy xy % hozza van adva a vegosszeghez. Ilyenkor nem adok jattot csak ha nagyon extra jo volt a szolgaltatas. Asztalon is szoktam hagyni neha penzt, de csak zart helyen, utcai kiulos helyen nem, mert a jarokelok lophatnak, de az etteremben a tobbi asztalnal ulok nem szoktak lopni, mert qrva ciki ha lebuknak.

2016. ápr. 29. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!