A Japán állampolgárság megszerzése hogy működik olyan szempontból hogyha valaki esetleg kint tanul és utána ott szeretne dolgozni és letelepedni? Ez egy Magyar állampolgárnak csak úgy lehetséges ha Japán állampolgár az élettársa? Hogy megy ez?
Most induló négy részes sorozatunkban olyan témákról írunk, amik hasznos információkkal szolgálhatnak a Japánba készülőknek, a dolgozni vagy tanulni vágyóknak. Hetente egy részt közlünk. Következzék az első rész:
Milyen a japán tartózkodási engedély?
A tartózkodási engedély követelményei azok a feltételek, amiknek a külföldinek meg kell felelnie ahhoz, hogy Japán földjére léphessen vagy ott lakhasson, ahogy az a bevándorlási törvényben le van fektetve.
Jelenleg a bevándorlókat 27 kategóriába csoportosítják. Néhány a legáltalánosabbak közül:
Technika: pl. mérnökök és számítógép programozók
Humán tudományok/ Nemzetközi szolgáltatások: pl. nyelvtanárok, tolmácsok, tervezők
Szórakoztatóipar: pl. énekesek, táncosok
Ideiglenes látogató: pl. turisták
Külföldi ösztöndíjas: japán egyetemre vagy műszaki, iparművészeti, stb. főiskolára ösztöndíjat nyert diákok
Egyetem előtti tanuló: középiskolások, általános iskolások, akik idegen nyelvként a japánt tanulják
Hozzátartozó: pl. a dolgozó vagy a tanuló családja
Állandó lakos: pl. az a bevándorló, aki teljesítette a letelepedési feltételeket
Japán állampolgár felesége vagy gyermeke: a japán állampolgár hozzátartozói
Hosszú ideig Japánban maradó
Azoknak a bevándorlók, akik Japánban új tevékenységbe kezdenek, például befejezik az iskolát, és munkába állnak, kérvényt kell benyújtaniuk a megváltozott bevándorló-státuszuk miatt, hiszen más kategóriába sorolódnak. Az engedély csak meghatározott időre érvényes, ezért meg kell hosszabbítani, ha a bevándorló tovább szeretne maradni. Ha a kérvény kitöltésekor hibás adatot írunk be, az bűnténynek számít. A tartózkodási engedély nem azonos a vizával. A vizát a japán nagykövetség vagy konzulátus adja ki, ajánlólevél-jellege van, míg a tartózkodási engedélyt a Bevándorlási Hivatal adja meg vagy szünteti meg. A viza magában még nem garantálja az országba való belépés engedélyezését. Hasonlóan, bizonyos országok állampolgárai eltölthetik a vakációjukat Japánban viza nélkül is, de csak ha "Ideiglenes látogató" típusú tartózkodási engedélyük van. Japánnak jelenleg nincs olyan tartózkodási engedély-típusa, mellyel a képzetlen munkaerő Japánban maradhatna dolgozni
Japán állampolgárrá gyakorlatilag csak a japánnak születtek válhatnak, de az sem automatikus.
Elég szigorúan veszik az állampolgárságot és nagyon nehezen lehet megkapni, ha hozzámész egy japánhoz még az sem biztos, hogy végleges letelepedési engedélyt adnak.
Japán állampolgárságot pedig csak akkor kap valaki, ha semmilyen más országnak nem az állampolgára, szóval igénylés előtt hontalannak kell lenni. Na de a magyar állam elvileg nem törölheti a magyar állampolgárságot akkor ha nincs másik állampolgárságod, azaz senkit sem tehet hontalanná.
Gondolom ezt azért valahogy ki lehet kikerülni.
Szóval még ha japán is vagy de van máshol állampolgárságod, nem lehetsz japán állampolgár, kettős állampolgárság a japánoknál nem létezik csak a kiskorúaknál.
(én japán származású vagyok, szerettem volna én is 20 éves korom után állampolgárságot, de a magyarról nem mondok le mert itt élek)
Ha megtartod a Magyar Állampolgárságot akkor jó hogy nem dognak Japán Állampolgárságit is adni.
Ha Japán állampolgárságot akarsz, akkor a Magyart le kell adni, mert hogy nem támogatott a kettős állampolgárság Japánban. Emellett tuti hogy kell tudni folyékonyan Japánul beszélni, mivel minden állampolgársági vizsga (a Magyar is) tartalmaz Történelmi, Kulturális és nyelvi tesztet is, és e mellé még évek kellenek hogy egyáltalán elindíthasd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!