Miért mondják, hogy Afrika nem biztonságos? Miért ódzkodnak az emberek Afrikától?
Érdemes megnézni a térképet. Afrika területének kb 2/3-a ki van szinezve. Nyílván nem véletlenül.
Alatta pedig számszerűen is megnézhetitek, hogy melyik országban hány embert öltek meg eddig a katonai konfliktusokban eddig összesen, tavaly és idén.
Persze a fentmaradó országokba lehet menni nyugodtan. De ha valaki azt mondja, hogy a térképen megjelölt országokba nem akar elmenni azt meg tudom érteni.
Egy volt tankörtársam barátja dolgozott afrikában geológusként (mér nem tudom pontosan hol), és adtak mellé egy ENSZ katonát, hogy nehogy elrabolják... Azután jött haza, miután egy nap kilőtték mellőle a katonát miközben dolgozott. Ő szerencsésen megúszta, de többet semmi pénzért vissza nem menne oda.
Igen, mert mint tudjuk, a soktízezer magyar közül, aki Hurghadába meg Djerbába megy nyaralni, egy sem jön vissza. Hát még Isztambulból! Meg Baliról! MEGESZIK A FEKETE MAJMOK ŐKET SENKI SE MENJEN AFRIKÁBA HURR DURR
Kissé kiábrándító, hogy mennyi a hülyék száma.
Na mindegy, aki nyitott eléggé arra, hogy oda tervezzen utazást, úgysem itt fog kérdezősködni :)
Persze, GDP-ben leelőzik Magyarországot. Nyilván ezt fejenkénti GDP-ben gondoltad, másképpen sok értelme összehasonlítani értelmetlen.
Két ország jöhet szóba: Egyenlítő Guinea és a Seychelles szigetek. Seychelles-nek 86,525 lakosa van és a világon a legnagyobb a vagyoni különbség (Gini index). Egyenlítő Guineának senki nem tudja igazából hány lakosa van a választási csalások miatt... és a Freedom House szerint a világon itt a legrosszabb a politikai és civil szabadságjogok. Hát, ez a két ország előzi meg Magyarországot egy főre eső GDP-ben. Már bocsánat, de nem véletlen hogy a két legkisebb afrikai ország a nyerő (legalábbis gazdaságilag) -- ha ennél nagyobb, mindjárt van két törzs amik között kitör a verekedés, rossz esetben nyílt háború...
És igen, merünk az egész kontinensről nyilatkozni: egy-egy nagyvárost leszámítva infrastruktúra egyszerűen nincs.
Kiragadva egy momentumot (Egyenlítői Guinea) a GDP szerinti megközelítésből, idéznék a wikiről:
Since the mid-1990s, Equatorial Guinea has become one of sub-Sahara's largest oil producers. With a population of 650,702, it is the richest country per capita in Africa,[7][8] and its gross domestic product (GDP) per capita ranks 69th in the world;[9] However, the wealth is distributed very unevenly and few people have benefited from the oil riches. The country ranks 136th on the UN's 2011 Human Development Index. The UN says that less than half of the population has access to clean drinking water and that 20% of children die before reaching five.
Equatorial Guinea has one of the worst human rights records in the world, consistently ranking among the "worst of the worst" in Freedom House's annual survey of political and civil rights.[10] Reporters Without Borders ranks President Teodoro Obiang Nguema Mbasogo among its "predators" of press freedom.[11] The US Trafficking in Persons Report, 2012, states "Equatorial Guinea is a source and destination for women and children subjected to forced labor and sex trafficking." The report rates Equatorial Guinea as a "Tier 3" country, the lowest (worst) ranking: "Countries whose governments do not fully comply with the minimum standards and are not making significant efforts to do so."
És ez Afrika "leggazdagabb" országa. Végig lehetne venni sorban mindet, Líbiától Dél-Afrikáig, de nincs értelme. Afrika nagy kontinens, és vannak különböző részei, ahol más-más az életszínvonal, az emberek, a táj, a szokások. Marokkó, Algéria és Tunézia tengerparti részei zöldek, aránylag békések, hatalmas, szőlőlugasok árnyékolta teraszokról lehet bort szürcsölgetve gyönyörködni a lábunk alatt hullámzó tenger és a fehér házak közti összhangban. Ugyanezen országok központi, vagy délebbi részein, már egy kicsit többet kell tenni a jólétért, még délebben pedig akár az életben maradásért. Az évtizedek óta polgárháború által súlytott Szomáliáról lehet a youtubon találni olyan videót, ahol a helyiek Mogadisu strandján békésen fociznak, vagy kicsit kintebb a városból a hírhedt kalózok által ellenőrzött végtelen tengerparton egész nap elégedetten süttetik a hasukat. Megannyi gyönyörű tó, erdő, szavanna, legelő, vízesés, hegy, folyó és szikla tarkítja a kontinest, amely a világon egydülálló és talán leggazdagabb ásványianyag kinccsel rendelkezik. És még lehet sorolni.
Nem a háború, a betegség, az éhínség, aszály, az infrastruktúra hiánya, a rasszizmus, erőszak, halál és mindennapos gyötrelem az ijesztő ott. Hanem az emberek tekintete, amelyben mindez fellelhető. A kétségbeesés, az alternatíva hiánya. És az a végtelenül primitív, önző, kapzsi és korrupt emberi hozzáállás, amely megengedi azt, hogy az ellenőrzése és felelőssége alatt álló területeken ez megtörténjen. Ha belenézel egy Európába vándorolt afrikai menekült szemébe, mindez ott van benne. Sokuk gyűlöl minket azért, mert nekünk, fehéreknek annyira könnyű. Ők Európában sem élnek sokkal jobban mint otthon, de legalább az éhhalál és a háború nem fenyegeti őket. Szóval nem tudom más miért, de én ezért félek Afrikától. Egyszerre vonz és taszít. És nem igazán tudom (egyenlőre) eldönteni magam számára sem, hogy etikus-e odamennem. Meg azt sem, ha megyek, hova is menjek Afrikán belül. Talán a jövő majd elárulja...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!