Kezdőoldal » Ünnepek » Szilveszter, Újév » Tényleg Oroszországban nem is...

Tényleg Oroszországban nem is az újév, hanem a győzelem napja a legnagyobb ünnep az évben? Mi az oka?

Figyelt kérdés

Egy orosz lánytól hallottam, hogy alapvetően náluk a karácsony hasonlóan vallásos ünnep, mint nálunk a húsvét vagy a pünkösd: nincs különösebben világi tartalma, ajándékozás sincs, inkább egy meghittebb, családiasabb ünnep, amit alapvetően a hívők vagy legalábbis a kereszténységtől nem teljesen távoli emberek ülnek úgy igazán meg jan. 7-én. De elmondásuk szerint nem is bánják, hogy a szovjet időkben az ajándékozás, meg hasonlók átkerültek újévre, mert így a karácsony meg tudta őrizni az üzletiességtől mentes varázsát. Náluk a mi karácsonyunkhoz hasonló futás, vásárlás, ajándékozás, az egész országot bejáró rokonlátogatás, felköszöntések sora stb. újévkor van, amit vallástól, nem-vallástól függetlenül mindenki megünnepel (náluk ha jól tudom a kereszténység és a kis méretű zsidóság mellett az iszlám és a buddhizmus is jelentős tényező a lakosságon belül). Az náluk hasonló, mintha mi összeadnánk a karácsony fogyasztói részét és a karácsony és húsvét időszakában történő rokonlátogatást a szilveszterünkkel, meg a nyugodtabb újévünkkel, és akkor megkapjuk ezt a fura, egyszerre ajándékozós, vásárolgatós, mégis családias és sok helyen szeretetteljes, ugyanakkor sok helyen az új év beköszönte előtt bulizós ünnepet. Viszont talán még ennél is nagyobb ünnep a győzelem napja, ami egy hatalmas örömünnep náluk, ami talán még az újévnél is univerzálisabb.


Az újévet meg tudnám érteni történelmi kontextusból, hisz sok karácsonyi szokást áttoltak egy héttel korábbra vagy későbbre, így az áttolódott náluk ekkorra, az újév meg eleve fontos ünnep sok helyen, meg a karácsony is alapvetően, így a dolgok összeadódtak.


De a győzelem napja mitől nagyobb? Vagy az náluk az olyasmi, mint az amerikaiaknál a Thanksgiving vagy a 4th of July? Végül is ahány ház, annyi szokás... Nálunk anno nem volt olyan hú de szívből jövő örömünnep IV. 4., pedig minket elvileg "felszabadítottak". Inkább egy politikai ünnepség volt, aminek a rendezvényeire részben a kötelezőség, részben a jó buli miatt elmentek sokan, aztán utána meg valaki pihent, valaki meg elintézte a ház körüli dolgokat. Vagy ők nem kötik ezt a dolgot a vörös hadsereghez, hanem úgy érzik, hogy az oroszok győzték le a nácizmust?



jan. 5. 23:17
 1/3 A kérdező kommentje:
Fura módon, nálunk egyik nemzeti ünnep sem olyan igazán nagy... Emlékszem, tavaly augusztus 20-án sokan károgtak, hogy mennyire mondva csinált ünnepség az, tűzijáték, meg ünnepség sem kellene. Mondjuk az összes, mondjuk úgy, jobb osztályrészt húzó országnak vannak nagy nemzeti ünnepei... Amerikaiak, franciák, angolok, oroszok, kínaiak, németek stb.
jan. 5. 23:19
 2/3 Solkim válasza:

Szerintem jól összefoglaltad. Nálunk szerintem azért nincs olyan ünnep, mint a győzelem napja az oroszoknál vagy hasonló nemzeti ünnepek néhány más országban, mert nekünk nagyon régen nem voltak már győzelmeink. Egyetlen háborút sem zártunk győztesként már évszázadok óta, így aztán nehéz is olyan _nemzeti_ ünnepet találni, amelyikkel a _nemzet_ azonosulni tudna. Maradnak az egyházi ünnepek (karácsony, húsvét, pünkösd) és a nyomorunkra való emlékezés (Arad, Trianon, 48, 56).

Augusztus 20. kb. az egyetlen kivétel, de az is alapvetően egy nehezen átélhető "ünnep". Jó, mondjuk azoknak, akik nem képesek nemzetben golndolkodni, egy nemzet részének tekinteni magukat, azoknak bármilyen nemzeti ünneppel nehéz azonosulni. Amerikában nemzeti ünnep a július 4., amikor azok az amerikaiak, akik büszkék arra, hogy amerikaiak, ezt nagyon át tudják élni. Ugyanígy a 2. vh.-ban aratott győzelem napján az oroszok is büszkék tudnak lenni arra, hogy oroszok.


Ami a vörös hadsereges részt illeti, náluk nincs ilyen, hogy jaj, most akkor szégyellnünk kell a kommunizmust meg a Vörös Hadsereget. Ugyanaz a birodalmi folytonosság. Sarkítva, persze, amennyit egy komment terjedelme elbír. Nyilván most már visszajött a XX. század előtti hagyományok ápolása is, de ettől még a SZU/Ororszország XX. századi szerepére sem szégyenkezve gondolnak. Sőt. A nácik elleni harc mindenkinek érintette a családját (a ma élő emberek zömének az apját, nagyapját, közeli családtagját), tehát a nácik feletti győzelemre is büszkék. Amúgy jogosan. Az más kérdés, hogy mire mentek volna a nyugat nélkül - de az is kérdés, hogy a nyugat mire ment volna az oroszok nélkül. Ilyen "apróságokkal" foglalkozzanak a történészek, a zemberek pedig ünneplik a nemzeteik különböző győzelmeit.

jan. 10. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 szántóvető ***** válasza:
talán mert párszor le akarták igázni őket.Napóleon vagy Hitler,mindegyik esetben világpolitikai következménye lett volna ha sikerül.csak erről nagyvonalúan szokás elfelejtkezni manapság.
jan. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!