Miért van az, hogy egyes nevnapok egyszer, mások
többször szerepelnek a naptárban?
1/11 A kérdező kommentje:
Pld. ma Emma van, de novemberben is van Emma. Ilyenkor melyik az igazi?
Olyan nincs, hogy "igazi", mindegyik az!
A névnapok eredetileg a különbözö szentek ünnepnapjai voltak, és mivel vöt több azonos nevü szert, ezért lettt több ünnepnap, azaz több névnap.
Régen szokásos volt, hogy ilyen esetben azt a évnapot tartotta a gyerek, amelyik a születése utáni legelsö dátum volt, ma meg azt, amelyik a családnak jobban passzol.
2020. ápr. 19. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyes névnapok azért gyakoriak a naptárban, mert sokan adták a gyereküknek ezt a nevet hajdan. Ezért van több Mária, Erzsébet, János, István stb. Régen többnyire a szentek nevei voltak a naptárban.
A mostani szokások, névválasztás a naptárban nem tükröződik még, csak a választható utónevek listájában.
Hogy ki melyik névnapot ünnepli, szokás és családi hagyomány dolga. Nálunk a születésnaphoz távolabbi a nyerő, főleg ha nagyon közeli a születés- és névnap.
2020. ápr. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat. 😊 Ebben csak az a rossz amúgy, ha a kedves szomszédod mondjuk Emma, akkor fogalmad sincs mikor illik felkoszonteni. Ellenben akinek csak egyszer szerepel a neve a naptarban, azzal nincs ilyen jellegű gond.
A kedves szomszédot megkérdezed, vagy ha éppen ma jutott eszedbe, akkor megköszöntöd. Ha nem ma tartja, akkor úgyis megjegyzi, vagy te is rákérdezhetsz.
2020. ápr. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
A névnapi jókívánság mindig jókor jön, a szomszéd is örül neki!
2020. ápr. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
3-as válasz nem csak valótlan, hanem logikátlan is. A naptár egyházi kötődésű. Első teljesen jól írja, szentek nevei mind szerepelnek a naptárban. Attól, hogy három István szent is van, még lehetne csak egy Szent István nap, egy István névnap, de megvan a maga egyháztörténeti oka annak, hogy külön-külön ünnepük van.
2020. ápr. 20. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Ne is mondjátok az Istvánt, mert az vagyok, és ráadásul karácsonykor tartjuk! Sose kaptam gyerekkoromban két ajándékot, mert hogy névnapom is van meg karácsony! Utáltam! Na ez megoldódott az évek múlásával, semmire se kapok semmit :-DD
2020. ápr. 20. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
9/11 M.Csaba71 válasza:
Van egy évben 365 nap. Venni kellene a jelenlegi (2020 van) 365 leggyakoribb nevet és beírni minden napra egyet. Azután venni a következő 365 leggyakoribb nevet és azokat beírni a második sorba, minden napra egyet. Így minden név csakis egyszer szerepelne és lenne értelme a naptárban a beírt névnapoknak. Mert ahogy most van, az egy fos, csak idegesíti az embert, de semmire sem jó. Egyszer az életben jófej akartam lenni, hogy felköszöntöm a névnapján a kollégámat, Ferencet, mivel láttam a naptárban, hogy névnapja van. Megtettem, erre mondta, hogy ő nem ma tartja, hanem az állatok világnapján... Akkor jöttem rá, hogy bizonyos nevek napja évente többször is van, míg egyesek egyszer sem. Ez így semmire sem jó, nincs értelme, hiába "hagyományőrző". Vagy úgy kellene csinálni, ahogy fent leírtam, vagy elfelejteni ezt a "név napjának az ünnepe" hülyeséget.
2020. ápr. 24. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
A névnapok egy része a szentek egyházi ünnepnapján alapul. Aztán jött a szocializmus, és ök is kitaláltak ilyen-olyan okkal névnapokat. (Abban az idöben nem keresztelönek, hanem névadó ünnepségnek nevezték a dolgot.)
2020. ápr. 24. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: