Miért van az, hogy a boltokban már szeptember végétől ott van a karácsonyi díszít3s, de az első adandó alkalommal januárban le is kerül?
Azt, hogy melyik termék mikor kerül ki egy boltba, sok minden befolyásolhatja. Azért az, hogy szeptemberben kikerülnek a karácsonyi termékek, inkább a budapesti boltokra és a nagy üzletláncok boltjaira jellemző, kisebb és vidéki boltokban inkább az október a jellemzőbb. Vásárlóként ez nekem is mindig furcsa volt, de most már pár éve egy virágboltban dolgozom, így már kicsit azért másként látom a dolgot.
- Természetesen a legfőbb oka ennek az a kereslet, ahogy a többiek is írták: évről-évre egyre korábban kezdenek el karácsonyra vásárolni az emberek. Mi közvetlenül mindenszentek után kezdjük el általában kirakni a karácsonyi termékeket és dekorációt, de az utóbbi években egyre gyakrabban kezdtek el már októberben érdeklődni a vásárlók, hogy mikortól lesznek kirakva a karácsonyi termékek. Így volt olyan év, amikor mi is már október végén csináltunk egy kis karácsonyi sarkot az üzletben, egyszerűen azért, mert erre volt igénye a vásárlóinknak. Karácsony után viszont már senki nem keresi a karácsonyi termékeket, így nem érdemes kint tartani őket. Ilyenkor legfeljebb leértékelve vásárolnak ilyesmit az emberek, de áron alul a kis boltoknak nem éri meg kiárusítani a karácsonyi termékeket, így azok inkább el fognak pakolni mindent.
- Vannak egyéb praktikus okok is, például a januári leltár. Sok bolt ilyenkor csinál egy éves leltárt, és sokkal egyszerűbb a karácsonyi termékeket a leltározás közben egyúttal el is pakolni.
- Másik praktikus szempont az, hogy érdemes olyankor átrendezni a boltot, amikor kicsi a forgalom. Januárban kevesebbet vásárolnak az emberek, ilyenkor sokkal könnyebb átpakolni mindent úgy, hogy a vásárlóknak ez ne okozzon akkora kényelmetlenséget. De ugyanez igaz szeptemberben is: akkor nincs semmilyen ünnep, ami miatt megnőne a forgalom, így nagyobb boltoknál, ahol rengeteg a hely, sokkal egyszerűbb átrendezni mindent, és egyszerre kirakni a karácsonyi és a mindenszenteki termékeket, mint a forgalmas mindenszenteki időszak után gyorsan átváltani karácsonyra. Kisebb boltoknál, ahol nem férnek ki egyszerre a mindenszenteki és a karácsonyi termékek is, ez persze nem megoldható. De például hallottam olyat is kis plázás virágboltostól, hogy ők azért mindig október 23-án rendezik át a boltot karácsonyra, mert az az egyetlen nap, amikor zárva tartanak, és a bolt mérete miatt nem tudnak akkor pakolni, amikor vásárlók is jöhetnek.
- Egy másik szempont: egy boltban sose legyenek üres polcok, mert az nagyon lehangoló tud lenni. Tehát például ha egy hipermarket elrakja a nyári termékeket, pl. a strandkellékeket, meg a kerti bútorokat, mert azt már nem veszik az emberek, akkor muszáj valamit kirakni helyette, különben üres polcok maradnának. Az őszi dekorációk azért nem olyan kelendőek, nem biztos, hogy meg lehetne velük tölteni minden polcot, így ez is egy ok, amiért hamar elkezdik kirakni a karácsonyi termékeket. Vagy például már mi is pont ezért kipakoltuk a boltba a tavaszi és valentin-napi termékek egy részét, mert kellett valamit tenni a karácsonyi dekorációk helyére. Pedig tudjuk, hogy Valentin-napra még legalább két hétig nem fognak vásárolni, de mégis jobban mutat, mintha üresek lennének a polcok. Illetve abból a szempontból is jó ez, hogy ha valaki bejön mondjuk egy szobanövény tápért, az látja, hogy nálunk lehet ilyesmit is kapni, és ha most nem is vásárol belőle, lehet, hogy két hét múlva visszajön. A tavaszi termékeket pedig már ilyenkor is veszik. Sok ember egyáltalán nem szereti a telet, és karácsony után rögtön leszedik a karácsonyfát, és átváltanak tavaszváró üzemmódba, elkezdenek tavaszi virágokkal és élénk színekkel dekorálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!