Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Mi köze a nyúlnak a húsvéthoz?

Mi köze a nyúlnak a húsvéthoz?

Figyelt kérdés
Most tulajdon képpen az ateistàk a nyúlat ünneplik? Tényleg ennyire hülyék az emberek?
2013. márc. 31. 14:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

"A nyulak, tojások és a sárga pihés kiscsibék mind pogány gyökerekkel rendelkeznek, melyek a Jézus halottaiból való visszatérésének keresztény ünnepi hagyományaitól teljesen függetlenül épültek be a húsvétba. A Florida Egyetem Gyermekirodalmi és Kulturális Központja szerint az ünnep és egyben a húsvéti nyúl eredete is a 13. századi, a kereszténység elterjedése előtti, többistenhitű Germániába vezethető vissza, ahol akkoriban Eostra teuton istenség volt a tavasz és a termékenység istennője, akinek a tiszteletére nagy lakomákat tartottak a tavaszi napéjegyenlőségkor. Az ő szimbóluma volt a magas szaporodási rátával büszkélkedő nyúl. Húsvét napja ugyanakkor az 1582-ből származó egyházi szabályzat szerint a tavaszi holdtölte utáni első vasárnapra esik.


A tavasz az új életet és az újjászületést is szimbolizálja, a tojás pedig a termékenység ősi szimbóluma. Egyes források szerint a húsvéti tojás Jézus feltámadását testesíti meg, ez az asszociáció azonban jóval később, a római katolicizmus uralkodó vallássá válásával alakult ki a 15. századi Németországban, összemosódva a populációba beivódott pogány hiedelmekkel. A húsvéti tojás ajándékozása sok országban Jézus feltámadásának napjához, húsvétvasárnaphoz kapcsolódik, nálunk a hétfői locsoláshoz tartozik.


Az első húsvéti nyúl legendát az 1500-as években dokumentálták, 1680-ból származik az első történet a tojást rakó nyúlról, amit a tapsifüles a kertben rejtegetett. Hamarosan kialakult a fészkek készítésének hagyománya, melyek végül feldíszített kosárkákká alakultak, idővel pedig a hagyományos tojásokat különböző édességek és egyéb apró ajándékok váltották fel. A húsvét ünnepe tehát több szálon kapcsolódik a tavasz megérkeztéhez és a megújulással, a termékenységgel összefonódó különböző népszokásokhoz, melyek többsége nem épült be a keresztény vallás ünnepi rítusaiba, hanem párhuzamosan, a különböző közösségek ünnepi szokásaiként maradtak fenn."

2013. márc. 31. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

"Húsvéti nyúl - Osterhase

Senki sem tudja pontosan, hogyan keveredett a nyúl húsvéti hagyományaink közé. Korábban mikor még a germánok különböző istenekben és istennőkben hittek, a nyulat a tavasz istennőjének, Ostara-nak hírnökeként tartották számon. Mikor a szántóföldeken és a mezőkön nyulak ugrándoztak, és sok-sok kicsi nyuszit hoztak a világra, tudták az emberek, hogy vége a télnek, eljött a tavasz. A nyúl a keresztény hit elterjedése után is megtartotta kiemelkedő szerepét, az igencsak szapora állat az új élet keletkezésének jelképévé vált.

Jó háromszáz évvel ezelőtt vált általánossá a húsvéti tojás ajándékozásának szokása. Szinte ezzel egyidejűleg kezdett el terjedni a tojástojó nyúl legendája is. Kora tavasszal a házak kertjeiben gyakrabban tűnnek fel a nyulak, hogy élelemhez jussanak. Mivel a tyúkok nem tudnak festett- vagy csokoládétojásokat tojni, egyszerűbb volt a gyerekekkel elhitetni, hogy a szerencsehozó tojásokat a kertekbe beszökő húsvéti nyúl tojja. Sőt a hihetőséget az is erősítette, hogy a tojások széthordására a nyúl sokkal inkább alkalmas, hisz ügyesebb és gyorsabb is mint a tyúk.

A legkorábbi emlék, mely a húsvéti nyúl létezését igazolja 1678-ból, Georg Franck heidelbergi orvosprofesszor egy írásából származik. A XVI. századig a húsvéti tojásokat régiónként más-más állatok hozták és rejtették el a kertben. Volt ahol a róka vagy a kakas, másutt a gólya, a kakukk, a daru vagy a fajdkakas.

Egy másik legenda szerint a nyúl a germán tavaszistennő Ostara egyik galambját jelképezi, akit az istennő büntetésből nyúllá változtatott. Ezen ismeret függvényében, már nem kérdéses, hogyan tud a nyúl tojást tojni."


És igen az emberek hülyék csak te vagy helikopter.

2013. márc. 31. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
37%
cejetem a kekszet *o*
2013. márc. 31. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Az 'ateista' annyit tesz, hogy egyáltalán nem vallásos. Nem csak nem keresztény, hanem semmiféle vallásos hite nincs. Így aztán a nem-keresztény természetvallás(ok)hoz sem kötődik.

Mielőtt lehülyézed az embereket, nézz magadba, mennyit tudsz.

2013. márc. 31. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ééés, amúgy, csak kérdem - neked mégis nem tökéletesen mindegy, hogy húsvétkor milyen szimbólumokat használnak az emberek? Nálunk (megrögzött ateistáknál) a húsvét leginkább tavasz-ünnep, hogy végre nincs tél, van egy szabadnap, és együtt lehet lenni (kivéve most - most még tél van :D). És a tavaszhoz remekül passzolnak a nyulak :)


Amúgy igen, tényleg ennyire hülye vagy, hogy ilyeneken akadsz fent.

2013. márc. 31. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
37%
cejetem a kekszet *o*
2013. márc. 31. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Éljen a nyúl, mert ő már akkor is nyúl volt, amikor még húsvét sem volt:) Így mi őt ünnepeljük.
2013. ápr. 1. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
40%
ész ezéjt cejetem a kekszet *o*
2013. ápr. 1. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ne moderáljá(to)k már ki a cejetemakekszet-emberünket, hadd vigyorogjak már! :D Szeretlek, kekszesakárki!
2013. ápr. 1. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én isz cejetlek, de a kekszet is *o*
2013. ápr. 2. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!