Elmentek ma este a feltámadási vigíliára?
Igen, nekem ez fontos ünnep, mindhárom nap (nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat) megyek templomba. Valójában ez egy összefüggő szertartás.
Nálunk amúgy 6-kor kezdődik.
"Ne hagyjuk, hogy a nyugatias politikai propaganda beszennyezze a hitüket gyakorló keresztény magyarokat"
Nem kell hagyni azt sem, de az országon belüli belső veszély nagyobb: az álkeresztény, de valójában keresztényellenes kormány, az embertelen, velejéig romlott, gyűlölettel téli rendszer, amit felépítettek.
Így húsvétkor nehéz, de megpróbálok imádkozni értük is, ahogy Krisztus is tette a kereszten ellenségeiért.
Igen, minden évben el szoktam rá menni. Néhány ünnepi mise van az évben, amelyeken úgy érzem, hogy különös tekintettel fontos megjelennem - már pusztán az ünnep miatt is -, ezek közül pedig a húsvéti vigília az egyik. A legtöbb felekezetben egyébként van neki megfelelője (ortodox ismerőseinknél is van, ráadásul náluk éjfélkor, ahogy evangélikusoktól is hallottam már ilyen istentiszteletről). Ilyenkor az egész család megy nálunk misére, még azok is, akiknek a hite a "hívő, de nem vallásos" jelzővel írható le leginkább.
Szerintem is egyébként ez a legszebb mise az évben. Úgy gondolom, ez minden felekezetnél így van. Nagyon ősi gyökerei vannak a szertartás felépítésének is: a fényesség és a gyertyák, a húsvéti örömének, az ószövetségi olvasmányok, a szentmise kezdete, a keresztség, majd a mise folytatása már egy ősidők óta fennálló képlet, amelyen maximum kisebb változások mentek végbe az elmúlt 1500-2000 év folyamán. Az egész mise sötétben kezdődik, majd fokozatosan az egész templomot vagy székesegyházat elönti a fényesség, ahogy a húsvéti gyertyáról származó lángot egymásnak adogatjuk a méhviaszból készült gyertyáinkon. Úgy gondolom, hogy ez különösen szép és szimbolikus üzenetet hordoz a mai világban, amikor a gyűlölet, az összetartozás hiánya teljesen hétköznapos. Ha valakinek a gyertyája elalszik, akkor a miénkről újra meggyújthatja. Engem mindig arra emlékeztet a liturgia ezen része, hogy attól nekünk nem lesz kevesebb, hogy másokkal is megosztjuk azt, amink van: sőt, igazából mindenkinek jobb lesz, hisz a fény és a melegség csak nő ettől. Utána elhangzik az Exsultet, ami szerintem a valaha volt egyik legszebb a bibliai korok után keletkezett vallási ének. Utána felolvassák az eredetileg hét, de sok esetben csak három ószövetségi olvasmányt, amelyek elmondják, hogy az ünnep előképe hol kezdődött és hogy pészahkor a zsidók mit ünnepeltek. Utána jön az Újszövetség, majd a keresztelés és a keresztségi fogadalom megújítása. Ezen részek is már az őskeresztény korokban is a húsvéti ünnepség részei voltak. Majd folytatódik a mise. Néhány helyen még körmenet is van a végén, amiről mindig az ugrik be, hogy a pogányok honnan ismerték fel a keresztényeket az ókorban: hogy mennyire szerettek mindenkit, még az üldözőiket is. Mindig eszembe jut, hogy a nagy szavak és az álszenteskedés (lásd: a "nagykeresztény politikusok") helyett nem lehetne-e ehhez visszatérni napjainkban is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!