Lényegében mi az értelme a szalagavatónak? 23F
Mi az oka annak, hogy az érettségi előtt van megtartva a szalagavató ünnepség? És a ballagás is, miért előtte van? Nem úgy lenne a logikus, hogy utána tartják meg? Az, hogy gyakorlatilag előre ünneplünk, nem felelőtlenség?
És úgy igazából, mi értelme a szalagavatónak? Tudom, elméletileg arról szól, hogy a gyerekből felnőtt lesz, de őszintén, tényleg egy ilyen esemény "dönti el" ezt? Ha valaki nem megy el, "sohasem lesz" felnőtt? És miért kell limuzint bérelni, képmutatóként viselkedni, mi ennek a jelentősége? És miért kell kinézni azt, aki nem ért egyet a dologgal? És ha ez egy "lehetőség" az ember életében, tehát (elméletileg) egyéni döntés kérdése, szeretné-e a diák, miért lesz "szörnyeteg" az, aki él a döntési jogával és nem szeretné a dolgot? Mi értelme van szülői nyomás hatására belelökni egy diákot a dologba, aminek lehet, az a vége, borzalmasan érzi magát végig és szenved? Ha nincs őszinte szándék az "ünnepség" mögött, van értelme a dolognak?
Nem érzitek úgy, hogy mostanában, egyre inkább, elmegy az egész egy teljesen értelmetlen, képmutató rongyrázás felé, ami csillog és villog, de belül TELJESEN üres és tartalmatlan?
És mennyi köze van a mai szalagatónak az eredeti önmagához? Mennyiben lett másabb, úgymond, "modernebb"? Nem vesztette el már eredeti jelentését?
Jól érzem, hogy hazugság, ez az ünnepség a diákokról szól? Szerintem egyáltalán nem. A szülőknek, meghívott vendégeknek szól az egész és az iskolának szerintem, a diákok mozgatható, rángatható bábok a dologban, teljesen lényegtelen, ők élvezik-e a dolgot.
Miért "önző" az a diák, aki nem megy el a szalagavatójára? Ha ez az esemény (elméletileg) érte van megtartva, nem magától értetődő, hogy joga van dönteni, kér-e belőle?
Szalag avató csak nálunk van. Ekkora felhajtás csak a rendszerváltás óta van, hogy a sok pénzesnek legyen mire költeni a pénzt. Azelőtt sima iskolai ünnepség volt. Az Igazgató köszöntötte a végzősöket és a harmadikosok feltűzték a szalagot a végzősök iskolai egyenruhájára.
Valójában semmi jelentősége nincs, majd az érettséginek lesz.
Azért, mert a középiskola elvégzése és az érettségi letétele egyáltalán nem szükségszerűen fonódik össze.
A szalagavató azt jelképezi, hogy az illető az utolsó középiskolai szemeszterébe lép (szemeszter, nem év!).
A ballagás pedig azt, hogy az illető befejezte a középiskolát. Itt akár abba is hagyhatná a tanulást, akkor is "középiskolai végzettsége" lenne.
Az érettségi természetesen hagyományosan követi, de nem kötelező. Sőt, főleg régebben voltak olyan szakiskolák, amik nem adtak érettségit.
Az érettségi ünneplése a bankett.
"Ekkora felhajtás csak a rendszerváltás óta van, hogy a sok pénzesnek legyen mire költeni a pénzt."
1-es ezzel a fején találta a szöget, lényegében ez az egy mondat szerintem röviden megválaszolja a kérdésedet.
"Ekkora felhajtás csak a rendszerváltás óta van, hogy a sok pénzesnek legyen mire költeni a pénzt."
Tévedés! - már a '60-as években a volt szalagavató!
.
A kérdés alapján felvethető az is, mi értelme van a névnap/születésnap megünneplésének?
Azt, hogy melyik napon születik a kicsi, no meg, hogy milyen nevet kap, nem ő vélasztja meg.
Bőven a rendszerváltás után volt a szalagavatóm, de nem volt semmi pénzszórás.
Volt egy kis műsor, egy-két beszéd, szalagtűzés, utána bál. Utána elmentünk még bulizni. Nem kellett semmi különös ruhát csináltatni, hajunkat, sminkünket is magunk készítettük. Légyegében nem került semmibe sem.
Én jól éreztem magam. Szülők a műsor és a tűzés után hazamentek.
Szerintem inkább iskolától függ, hogy mennyire puccos vagy mennyire normális ez az esemény.
#5
Bál, a vendégeknek belépővel, tombolával, nem mondható zártkörű osztálybulinak.
Nem feltétlenül van értelme, hiszen ez egy hagyomány.
A hagyományok pedig nem mindig épülnek racionális alapokra.
Kollektíven elhittük, hogy ez jó dolog, és kész, így maradt.
Egyébként nem kötelező - én sem vettem részt az enyémen. De azért annak, aki szereti, hadd legyen már. Ez téged miért zavar ennyire, Kérdező, hogy ilyen indulatokat vált ki belőled?
Ha nem akarod, nem kell csinálni, és kész. Én is simán megmondtam, hogy 1. nem szeretem a felhajtást, 2. nem tudok és nem is akarok táncolni, 3. én nem akarok menyasszonyi ruhában parádézni, 4. nincs kedvem fél évig délutánonként táncpróbákon az iskolában maradni.
Elfogadták - nem volt más választásuk - és kész. Odamentem a szalagavatóra, a saját osztálytársaim táncát persze megnéztem, tapsoltam nekik, a szalagtűzésre én is odaálltam, és utána mentem haza. Ennyi. 2-3 óra az életemből, amit leginkább nézőként ültem végig, szabad akaratomból. (Ezt sem lett volna muszáj.)
Ennyit arról, hogy csak nálunk van, el lehet olvasni, melyik országban hogyan ünneplik. Magyarország is köztük van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!