Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Miért állítják szembe egyesek,...

Miért állítják szembe egyesek, főleg az idősebb korosztály, a Halloweent és a halottak napját?

Figyelt kérdés

Lassanként elkezdődik az az időszak, amikor a boomerek (és boomer lelkű fiatalok) megosztják Facebookon a "Magyarországon halottak napja van, nem halloween" károgást.


Az érveim, amiért ez butaság:


1) Halloween október 31-én egy főleg gyerekeknek szóló jelmezes, csokigyűjtős, tökfaragós játék. Halottak napja november 2-re esik és egy komoly "ünnepnap". Két külön eseményről van szó, amik nem is egy napra esnek!!!


2) Vannak református ismerőseim, akiknek október 31 valóban ütközik a reformáció ünnepével. Viszont a skót meg amerikai reformátusok (ott presbiteriánusoknak hívják) kicsit többen vannak a magyar reformátusoknál, és nem látnak abban ellentmondást, hogy nappal emlékeznek a reformációra, este meg a gyerekek beöltöznek batmannek.


3) Szoktak hivatkozni arra, hogy az egyik régi hagyomány, a másik meg valami új dolog, ami ráadásul a csúnya gonosz nyugatról jön. És akkor mi van? Egy időben a kereszténység (tehát a halottak napja) is valami idegen nyugati dolog volt a turult imádó magyaroknak. Miért pont azt a történelmi pillanatot kellene megörökíteni, amikor a szomszéd Kertészné Marika néni 20 éves volt? Marika néni sem mindent úgy csinál, ahogy az ő nagyszülei.



tegnap 09:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Mert nekik ez fura, nem volt szokás. Én 44 vagyok, de az én gyerekkoromban, fiatalkoromban sem volt. A szüleim meg pláne úgy nőttek fel és úgy élték felnőtt életük nagy részét is, hogy nem halloween.

Engem nem zavar, de nem is foglalkozom vele, nem vált szokássá nálunk a családban semmilyen halloween-i program, hagyomány, mivel nem volt, amikor gyerek voltam, iskolába jártam.

Miért nem lehet elfogadni, hogy van, akiket ez totál nem érdekel és teljesen idegen nekik? Attól te még nyilván úgy ünnepelsz bármit, ahogyan akarsz.

tegnap 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

"A nevetésnek éppúgy megvoltak a hagyományos ünnepei, akár a gyásznak, a vérontásnak. [...] Volt olyan nap, amikor a fél puszta kifordított kucsmákkal és ködmönökkel állatnak vagy ördögnek öltözött, hogy kedvére kinevethesse magát. Máskor kísértetnek, lepedővel és kivájt tökbe helyezett gyertyákkal, hogy reszkethessenek. Nevettünk és reszkettünk, ahogy az ősök kívánták."

Illyés Gyula: Puszták népe (1936)

[link]

tegnap 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
December 24-én pedig szenteste mellett Ádám, Éva és még számos más névnap van...
tegnap 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
48%
Mert neked nem tűnik fel hogy minden gagyit divatot behoznak ami nem idevaló sem kompatibilis . A nyugati jólét vásárlási láz hitel kamu élet bebukott nem hozta meg a remélt hatását . Ahogy komcsi szovjet eszme bálványozása sem . Szerelmesek napja olasz eredet ott ünnepeljék, a petárdázás tűzijáték a kínaiak babonás szokása ott rekedhetett volna . A woke lmbtq is társadalom züllesztés , a kábszerek legalizálása is . Ez mind a maradék kevés jó szokást is elintézi .
tegnap 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Mert agymosottak, de még te sem jól tudod


Egyrészről a Halloween ősi eredete a Samhain és ezt a cukormázas bulizást csak az Usa találta fel.

Másrészről halottak napja november másodika, csak katolikus emléknap, előbbi két naphoz konkrétan lófrancos köze van, számomra ráadásul nem reális egy napot kiemelni halottaink emlékére. De egyébként Mindenszenteket is átírta már az egyház a saját képére.

tegnap 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
62%

"Két külön eseményről van szó, amik nem is egy napra esnek!!!"


Nem, valóban egy napra esik, 2 nap választja el a kettőt egymástól. Vagyis inkább csak egy, mert azért a mi kultúránkban sokan november 1-jén mennek a temetőkbe. Ahogy pl. mi is a családdal november 1-jén este megyünk ki.

Nekem pontosan ez a bajom a halloweennel, hogy nekünk ezek a napok másról szólnak. Nem szeretnék vidámkoni, csokit gyűjteni, vámpírként ijesztgetni.

Az is zavarna, ha pl. dec. 23-án lenne halloween.

Az angolszász világban nincs november 1-2-án halottakról olyan megemlékezés, mint nálunk. Így ott ez rendben van.


"a másik meg valami új dolog, ami ráadásul a csúnya gonosz nyugatról jön. És akkor mi van?"

Semmi baj nincs azzal, hogy "nyugatról jön". De miért kell emiatt a saját megemlékezéseinket háttérbe szorítani? Mert a mindenszentek-halottak napja szorul háttérbe, ugyanis a halállal szembesülni nehezebb és kevésbé vonzó, mint töklámpást faragni.

Nem vagyok egyébként idősebb korosztály, 34 éves vagyok.

tegnap 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
De a Mindenszentekhez sincs köze a halottak napjához, nem egy depressziós nap, csúnyán mondva konkrétan el kéne innen felejteni a halottak napját. Sőt: a Mindenszentekhez kapcsolódik a Halloween.
tegnap 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
* Mindenszenteknek
tegnap 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
#1 Én is ezt mondom, hogy mindenki csináljon október 31-én vagy november 2-án, amt akar.
tegnap 16:05
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ezzel az egész Halloween-i bulival semmi bajom nem lenne, ha nem arról szólna, hogy tök idegen gyerekek hordákban csöngetgetnek be a házakba. Nem a kisebbek, hanem kamaszok. Ha legalább az lenne, hogy aki tartja, ott vannak a töklámpások a kertjében annál próbálkoznának, de nem. Mindenkihez csengetnek olyan gyerekek, akiket soha az életben nem láttunk még, mert nem a környékünkön laknak.

Ugyanaz, mint ami régen a húsvéti locsolásnál volt. Arról már legalább leszoktak.

tegnap 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!