Mit csináltok mindenszentekkor és halottak napján? Hogy szoktatok megemlékezni?
Valahogy így:
"Van egy nap, amikor kimegy a falu a temetőbe, virággal és fénnyel, ami elmúlik, és békével, szeretettel, ami nem múlik el. Nincs már ezen a napon fájdalom, csak enyhe távoli szomorúság úszik a táj felett, mint maga az ősz bánatos, ködös álomra készülő ragyogása." (Fekete István)
Egyébként november 1-jén este szoktunk szentmisére menni (katolikusok vagyunk, nálunk ez főünnep), majd utána a temetőbe, illetve kettőbe: a szomszéd városba és a miénkbe, mert mindkét helyen vannak családtagok.
November 2. halottak napja. Én általában este olyan templomba megyek, ahol éneklik valamelyik Requiemet (Mozart, Liszt, Fauré, stb).
Mivel nem vagyok keresztény,a Mindenszentek hidegen hagy, viszont az azt megelőző éjjel gyertyát és füstölőt gyújtok. A Mindenszentekhez legközelebbi hétvégén családilag kivonulunk a temetőbe, régi szokás nálunk, a gyerekek is jönnek, virágot és mécsest viszünk. Viszont mi egész évben kijárunk, rendben tartjuk a sírokat, kicseréljük a törött vázát, hervadt virágot, újakat ültetünk, megmetsszük a bokrot. Ilyenkor inkább az a különleges, hogy olyan távolabbi rokonokkal is összefutunk, akik egyébként messze laknak.
És egyébként faragunk tököt is. Mamám, aki az 1920-as években született, mindig azt mesélte, ők is faragtak tököt meg répát is, majd gyertyát tettek bele. (Csongrád megye). Mi felnőttek sokszor este is kimegyünk, amikor már sötét van, és ezer mécses ég, én ezt nagyon szépnek tartom
#3.
Az azt megelőző éjjel?
Mindenszentek november 01, halottak napja pedig november 02., így általában a két ünnep közötti éjszakán szoktak gyertyázni, mécsesezni stb. Félreértés ne essék, én nem "észt osztani" szeretnék, csak sokszor tapasztaltam, hogy egyesek okt. 31-re teszik mindenszenteket, halottak napját pedig nov. 1-re, mások az egészet keverik és szinonimaként használják a két ünnepnevet stb.
A tökfaragás, céklafaragás stb. ősi kelta szokás, akik történetesen itt is éltek, bár tény, hogy kevesebben, mint mondjuk az ír-skót-walesi-bretoni régióban. Ennek a szokása pedig okt. 31., mivel a kelták ekkor ünnepelték a samhain nevű ünnepüket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!