Mennyire veszélyesek és környezetszenyezőek az atomerőművek?
Ez ugyanolyan, mint hogy minden bicikliben, motorkerékpárban és egyéb kétkerekűben ott a felborulás veszélye. Azok sem akarnak maguktól megállni a saját kerekükön.
Az egykerekűekről már nem is beszélek.
"Mert a sugárzást nem látják, de a városi szmogot és füstöket azt igen, és ettől talán jobban is félnek tőle."
Na igen, és akkor így terjedt el az a hülyeség, hogy a Heller-Forgó kondenzáló torony a környezetszennyezés jelképe, amiből semmi más nem jön, csak vízgőz.
Dehát látványosan dől belőle a "füst", és ez a tanulatlan embernek már bőven elég, hogy hozzáláncolja magát.
Ha nem történik 1000 évente előforduló természeti katasztrófa (Fukishima) vagy a személyzet kepzetlensége, szabálymegszegése egy eleve hibásan tervezett erőmű esetén (Csernobil), akkor biztonságosnak mondható. Pláne, hogy az új erőművekben a vezető személyzet akkor sem tudna direkt hulyeséget csinálni, ha akarna, mert az automatika nem engedi. Az atomerőműveket manapság nagyon védik, fegyveresen is, és műszakilag is, még a tartalékra is van tartalék, melyeket folyamatosan ellenőriznek. Persze ha történik valami az nagy gond, de azért nem hallani, hogy csak úgy robbannak az atomerőművek, pedig már jó ideje rengeteg van belőlük a világon. Mindenki csak azt az egy-két példát dobálgatja, mert az átlag ember semmit sem tud az erőművekről. Szuksegességét nem ragozom, mert nem volt kérdés.
Környezetbarát, mivel nem bocsát ki üvegházhatású gázokat és radioaktív anyagot sem. Nem hallani, hogy az eromuvekben dolgozók betegeskednének, sőt, a rendszeres egészségügyi vizsgálatok miatt az itt dolgozók egészségesebbek az atlagnál. Érdekesség, hogy Csernobil idején Pakson a sugárkapu akkor riasztott, mikor a dolgozók bemenetek az eromube, tehát kint nagyobb volt a sugárzás, mint bent az erőmuben.
Egy-egy baleset némi időre józanságra inti azokat, akik közvetlenül megtapasztalták a veszélyt. Például az USA sem kezdett új erőművek építésébe a Three Mile Island-i incidens után, mígnem az Obama kormány engedélyezte 4 új blokk építését. Úgy látszik, hogy egy generáció távlatából már nem tűnik oly veszélyesnek vállalni a kockázatot a remélt haszonért. Pedig tudhatjuk jól, hogy nem várt események mindig lesznek egy ennyire komplex rendszerben, és minden eshetőségre képtelenség felkészülni. Fukusimát is szokás a nem várt természeti katasztrófa számlájára írni, ennek ellenére a japán kormány számára publikált független parlamenti bizottsági jelentés a katasztrófa fő okának egyértelműen az emberi felelőtlenséget jelölte meg, azaz az üzemeltető TEPCO vezetősége és az állami ellenőrző hatóság lebecsülte a kockázatokat és elhitte a nukleáris biztonság mítoszát, emiatt nem tett meg alapvető biztonsági intézkedéseket.
Senki sem tudja teljes biztonsággal kizárni egy atomerőmű balesetét, és annak káros hatásait. A németek felismerték, hogy a vélt haszon nincs egyensúlyban az esetlegesen bekövetkező hatalmas kárral. Alapvetően az a baj egy atomerőművel, hogy a még oly kicsi kockázat nagyon nagy lehetséges kárral párosul.
"A németek felismerték"
A fenét, ez csak politika ott.
Azóta is durván rosszul járnak, mivel folyamatosan és drága pénzért venni kell az energiát külföldről. Atomerőművekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!