Hormonok hatásai a szervezetre?
"Pajzsmirigy
c) Anyagcserére gyakorolt hatás. A pajzsmirigyhormonok fokozzák a szénhidrátok lebontását, a glükózfelhasználást, a glükoneogenezist, emelik a vércukorszintet. A zsíranyagcserében fokozzák a zsírmobilizációt, valamint a szénhidrátból való zsírsavszintézist. Ezek eredményeként emelik a vér FFA-tartalmát. Fokozzák a máj koleszterinszintézisét és így az epe koleszterintartalmát. A fehérje-anyagcserére erősen anabolikus hatásúak, a szervezet N-egyensúlyát pozitív irányban tolják el.
d) Szerepe a hőszabályozásban közvetett, az oxidatív anyagcsere fokozódásával megteremti a hideghez való alkalmazkodás feltételét."
"Az inzulin, a glukagon és a szomatosztatin szekréciójának szabályozása
A szabályozásban a Langerhans-sziget funkcionális egységet képez. Ebben elsődleges inger a vér tápanyag-koncentrációjának, elsősorban a vércukorszintnek a változása.
Az inzulin szekrécióját szinte azonnal kiváltja a vércukorszint emelkedése. Aminosavak (különösen az arginin, a lizin és az izoleucin), illó zsírsavak (propionsav, vajsav, valeriánsav) szintén kiválthatják a B sejtek inzulintermelését. A gyomor-bélcsatornában termelődő hormonok: a gasztrin, a szekretin, a CCK erősen serkentik az inzulintermelést. A szimpatikus idegi hatásnak és az adrenalinnak gátló, míg a paraszimpatikus hatásnak serkentő hatása van."
Szóval, ezt nem értem. Ha magas a vércukorszint, az gátolja a növekedést, mivel a fehérjék glükoneogenezisre fordítódnak, nem? Viszont a Bergmann-szabály szerint az Egyenlítőtől a sarkok felé haladva nő a testméret.
Forrás:
Már megint a testmérettel vagyunk elfoglalva? Na jó.
Az, hogy a pajzsmirigy többek között résztvesz a hőháztartás szabályozásában IS, még nem jelenti azt, hogy más folyamatokra döntő hatást gyakorol. Ennél kicsit bonyolultabban működik a szervezet.
Akkor hogy működik?
"Magas vércukorszint esetén a tünetek gyakran olyan enyhék, vagy olyan lassan fejlődnek ki, hogy az érintett észre sem veszi őket. Ezért is fontos, hogy a cukorbeteg rendszeresen mérje vércukorszintjét és fokozottan figyeljen az alábbi jelekre:
-a szokásosnál erősebb szomjúság- vagy éhségérzet
-száraz vagy viszkető bőr
-a szokásosnál intenzívebb fáradtság vagy álmosság
-homályosabb látás
-gennyes fertőzések
-lassabban gyógyuló sérülések
-nagyobb mennyiségű vizeletürítés, különösen éjjel"
Tehát a hideg éghajlathoz alkalmazkodott állatokat is ez jellemzi?
Bocsánat, de te mi a francról beszélsz?
"Ha magas a vércukorszint, az gátolja a növekedést, mivel a fehérjék glükoneogenezisre fordítódnak, nem?"
Nagyon nem. Épp az alacsony vércukorszint serkenti a glükoneogenezist.
"Viszont a Bergmann-szabály szerint az Egyenlítőtől a sarkok felé haladva nő a testméret."
És ez hogy a viharba kapcsolódik az előzőekhez?
"Tehát a hideg éghajlathoz alkalmazkodott állatokat is ez jellemzi?"
Pontosan miért is kéne a sarkvidéki állatoknak cukorbetegeknek lenniük?????
"Glükokortoidok
a) Anyagcserehatás. A glükokortikoid elnevezés utal arra, hogy az ide tartozó hormonok fő hatásukat a szénhidrát-anyagcserére fejtik ki. A kortizol a glükoneogenezis kulcshormonja, azaz segíti az aminosavaknak és más glükogenetikus anyagoknak (tejsav, propionsav, glicerin) glükózzá, majd glikogénné való átépülését. A glükogenezis enzimjeinek serkentése mellett gátolja a glükolízis folyamatát, serkenti viszont a proteolízist. Ez utóbbi eredményeként a fehérje-anyagcserében katabolikus folyamatok kerülnek előtérbe. A fokozott fehérjebontás következtében felszabaduló aminosavak a májban dez-, illetve transzaminálódnak, így ez a glükoneogenezis fő helye. A glükóz fokozott termelődésének és csökkent mértékű felhasználásának következménye a vércukorszint emelkedése."
"És ez hogy a viharba kapcsolódik az előzőekhez?"
Úgy kapcsolódik, hogy a pajzsmirigy hatására nő a testméret, viszont a vércukorszint is nő, ami alacsony inzulintermelésre utal, viszont az inzulin a növekedést serkenti.
"Pontosan miért is kéne a sarkvidéki állatoknak cukorbetegeknek lenniük?????"
Mert ezek szerint magas a vércukorszintjük.
#4
Ezt azért kifejthetnéd, pontosan miért is írtad be ide.
#5
"ha pajzsmirigy hatására nő a testméret"
??? :D Hát végül is pajzsmirigy nélkül meghalsz, úgyhogy mondhatjuk.
Gondolom azt akartad írni, hogy a pajzsmirigy hormonjai (pl. tiroxin) hatására növekszik a testméret. De ez így nem teljesen igaz. Az igaz, hogy gyermekkori tiroxinhiány esetén (egyéb tünetek mellett) törpe termet alakul ki, de a tiroxin túltermelés nem okoz óriásnövést.
"viszont a vércukorszint is nő, ami alacsony inzulintermelésre utal"
Miért is? A magas vércukorszint éppen serkenti az inzulintermelést (ahogy be is idézted az eredeti kérdésben).
"viszont az inzulin a növekedést serkenti"
Hát ha a növekedés alatt elhízást értesz, akkor esetleg, egyébként nem.
"Mert ezek szerint magas a vércukorszintjük."
Mi szerint?
"#5
"ha pajzsmirigy hatására nő a testméret"
??? :D Hát végül is pajzsmirigy nélkül meghalsz, úgyhogy mondhatjuk.
Gondolom azt akartad írni, hogy a pajzsmirigy hormonjai (pl. tiroxin) hatására növekszik a testméret. De ez így nem teljesen igaz. Az igaz, hogy gyermekkori tiroxinhiány esetén (egyéb tünetek mellett) törpe termet alakul ki, de a tiroxin túltermelés nem okoz óriásnövést."
A pajzsmirigy hormonjai felelősek a növekedésért, nem de?
"viszont a vércukorszint is nő, ami alacsony inzulintermelésre utal"
"Miért is? A magas vércukorszint éppen serkenti az inzulintermelést (ahogy be is idézted az eredeti kérdésben)."
Akkor hogy lehet magas a vércukorszint?
"viszont az inzulin a növekedést serkenti"
"Hát ha a növekedés alatt elhízást értesz, akkor esetleg, egyébként nem."
Pedig én ezt találtam:
"c) N-anyagcserére kifejtett hatás. Inzulin hatására nő a sejtek aminosavfelvétele. Ettől független mechanizmussal serkenti a fehérjeszintézist, gátolja a fehérjebontást. Ebből adódik a növekedésben betöltött szerepe."
"Mert ezek szerint magas a vércukorszintjük."
Mi szerint?
Ha megemelkedik a vércukorszint, akkor értelemszerűen magas a vércukruk, nem?
"A pajzsmirigy hormonjai felelősek a növekedésért, nem de?"
Természetesen azoknak is nagyon fontos szerepük van benne. De a felnőttkori testméretet elsősorban a növekedési hormon befolyásolja. Például az óriásnövést (jellemzően) a növekedési hormon fiatalkori túltermelődése okozza, a pajzsmirigyhormonok túltermelődése viszont nem jár óriásnövéssel. Egyébként a fiatalkori tiroxinhiány a törpe termet mellett súlyos fejlődési rendellenességekhez vezet.
Tehát én inkább úgy fogalmaznék, hogy a pajzsmirigy hormonok általában az egyedfejlődéshez nélkülözhetetlenek, és ezen belül természetesen a testméretre is hatással vannak, de nem ez a fő szerepük.
"Akkor hogy lehet magas a vércukorszint?"
Például úgy, hogy a növekvő tiroxinszint megemeli. Vagy úgy, hogy betolsz együltő helyedben egy dobostortát.
"Pedig én ezt találtam: [...]"
Oké, ez alapján valóban van hatása az inzulinnak is a növekedésre (kicsit utánanézve például az izmok fehérjeszintézisét fokozza) ezt én tudtam rosszul. Ugyanakkor azért az inzulin hatása a testméretre nagyon biztos nem jelentős. (Az egyes típusú cukorbetegek nem lesznek kisebbek másoknál - legfeljebb soványabbak.)
"Ha megemelkedik a vércukorszint, akkor értelemszerűen magas a vércukruk, nem?"
Hát ez mondjuk tényleg elég egyértelmű, csak éppen azt nem értem, miért emelkedne meg a vércukorszintjük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!