Vannak köztünk olyan emberek, akik a jövőben a fejlett orvostudománynak hála már hallhatatlanok lesznek?
Laikus vagyok a témában, de az utóbbi időben többször hallottam erről a CRISPR dologról, meg hogy egy kínai orvos génmódosított csecsemőt hozott a világra. Elvileg a génmódosítás olyan szintű fejlődésben van, hogy az átlagemberek el se tudják képzelni és olvastam valahol, hogy pár évtized múlva már az örök élet is elérhetővé válik az emberek számára. Állítólag már most is vannak olyan szolgáltatások, hogy több tízmilliós összegért cserébe lefagyasztják a halottat arra az esetre, hogy majd sok évtized múlva - amikor már sokkal fejlettebb lesz az orvostudomány - "felélesszék". De mondom nagyon laikus vagyok, szóval aki szakértő a témában az felvázolhatná nekem, hogy mi várható a jövőben ezen a téren. Főleg azért érdekelne, hogy van-e köztünk olyan ember, aki a technológiának hála már örökké fiatalon élhet. Lehet, hogy már most vannak köztünk olyanok, akik tudják, hogy legalább több száz évig fognak élni? Mert ez a pénzes divatmodellek/instacelebek és örömifjak Kánaánja lehetne, hogy örökké fiatalon habzsolják az élvezeteket a végtelen időkig. Milyen jövő fog ránk várni?
*csak kell gyerekcipő helyett...
Csak kell még 30-50 év fejlődés a mostani tempóban. (Ha nem jön háború stb..)
Bocs a typokért
Hallhatatlan lehet - megnémul. De amúgy elhalálozik mindenki.
Az öregedés kitrükközését úgy lehet és érdemes értelmezni, hogy tudnunk kell: különböző szervein eltérő mértékben romlanak. Ezért kellően fejlett technológiával a nagyon rossz szerveink lecserélhetők. Például kár egy szív, és ettől valaki akár 10-20 évvel tovább él. Azért ez az életminőség nem ugyanaz, mint egy tetterős egészséges 20-30 évesé.
Azonban eljön a pillanat, mikor a rendszer (a szervek összessége) harmóniája felbomlik, ott már nem egy szerv cseréje a kérdés.
Az öregedés egy bonyolult biokémiai folyamat, (a közérthetőség kedvéért) kellően pongyolán fogalmazva, a gének DNS-e nem végtelen időre stabil, meghatározott időközönként elvész belőle valamennyi. Amikor annyi veszik el, hogy a DNS vezérlése sérül, akkor az egy szerv működésének felmondását jelenti, mikor sok ilyen bekövetkezik, akkor a szervek rendszertelenül kezdenek működni, ez viszont elég rövid időn belül a rendszer összeomlásához (a halálhoz) vezet.
Örök élet akkor lesz, ha aza ember képes összerakni egy új embert. Akkor viszont az lesz a kérdés, az a példány vajon ember vagy robot?
Pár alternatíva:
- Ha a gazdagok halhatatlanok lehetnek, akkor több idejük lesz még gazdagabbnak lenni, ergo a szegények még jobban elszegényednek.
- Ha mindenki halhatatlan lehet, akkor mindenkit sterilizálni kell, mert túlnépesedünk.
- Ha mindenki halhatatlan lehet , de csak bizonyos réteg engedheti meg magánka a szaporodást, akkor anarchia lesz.
- Ha mindenki halhatatlan lehet és nem sterilizálunk senkit, akkor elpusztul a föld és mindenki meghal.
Egyéb elgondolkodtató dolgok:
- Ha mindenki halhatatlan lesz, akkor megnövelik a nyugdíj korhatárt, vagy ami valószínűbb, hogy el is törlik az értelmetlensége miatt.
- Roppant sok évig kell dolgoznod és akinek monoton munkája van az megszívta, ergo bediliznek az ilyen emberek.
- Megszűnik a hála pénz és az orvosi hivatás, mert senki sem lesz beteg.
- Ha 16-18 évesen veszed be a halhatatlanság pirulát, akkor lehet, hogy nem áll veled szóba a 30-as nő, pedig nagyon oda vagy érte 3 x 18 éves korodban.
Ha 6 éves korodban viccből lenyelet valaki veled egy tablettát, akkor egész életedben "pisis fiacskámozni" fognak az 1x20 évesek, annak ellenére, hogy Te már 40x6 éves vagy.
stb..stb
#12, Nem feltétlen szűnik meg a civilizáció.
Ha nem gyorsütemű a változás, akkor lehet alkalmazkodni.
Maximum katonailag körbezárt hatalmas falak és gazdagnegyedek lesznek, meg a súlyos éhinségben és szegénységben tengődő milliók.
Valószínűleg még indukálhatja is a fejlődést, hiszen a világ dúsgazdag emberei bunkerekben fognak tovább élni, ott pedig ideális akár egy android testben élni, vagy akár egy Mátrix szerű VR-ben, minimális helyigénnyel.
Ahogy előzőek közül is sokan megírták utólagosan valakinek minden sejtjét egyformán sikeresen gén manipulálni nem igazán lehet. És jelenleg nem is tűnik megoldhatónak.
Így a kérdés azon részére hogy vannak -e már köztünk a válasz NEM nincsenek!
Az embrionális egysejtű génmanipulációjával pedig az a súlyos gond amit első hozzászólásomban leírtam.
Persze ha csak élet hosszabbításra és a regenerációs képességek javítására gyúrnak akkor elérhető az a 2 talán 300 év maximum.
Többen is említették a robotizációt, meg az elménk feltöltését, feltölthetőségét (felhőbe, online, akárhova).
Ez is egy megoldás lehet a problémára. (Mivel a testünk menthetetlenül halad a pusztulás felé szüntelenül.)
Viszont ezen a területen igen súlyos filozófiai kérdésekbe ütközünk, amire talán még senki nem tud válaszolni.
- Egy virtuális térbe feltöltött elme élőlénynek és vagy embernek tekinthető -e még?
- Hogy fog fejlődni? - Hiszen a testünk és tevékenységeink ezt jelentősen befolyásolják.
- Nem őrülne -e bele hosszútávon?
A robotizált testnél sem sokkal jobb a helyzet!
Meddig számít embernek?
Mennyire befolyásolja a más fizikumú és érzetű test a fejlődését? Stb?
Örökké dolgoznia kell a robottesttel?
Családtagjait ha nem robotizálják/robotizáltatják magukat akkor eltemeti mind egy szálig?
Szexuális élete milyen egy robotnak? Vagy annak teljes hiánya milyenné teszi?
Végtelen sok hasonló kérdés lehetséges mindkét megoldásnál... Nem igazán van válasz egyikre sem...
Az még csak ezek fölötti plusz hogy az összes élethosszabbító vagy robotizációs stb megoldás milyen demográfiai és társadalmi problémákat feszültségeket kelthet. Szegények - gazdagok közt pl vagy túlnépesedésben.
Rengeteg disztópia (regények és filmek) készült ezekre a struktúrális sablonokra. Mondhatni lehet válogatni az ilyen helyzeteket taglaló "szomorú" jövőképekből.
#16 A válasz speciel ezekre elég egyszerű:
1. Az agyhalál tekinthető az ember végső halálának, így egy gépben életben tartott agy, ami interaktál a környezetével az embernek tekinthető jogilag is. Egyébként emberi lény még a kómás beteg is, aki amúgy agyhalott... ezt a jog megfelelően kezeli.
Már most vannak perifériás idegrendszerre kapcsolt érző protézisek. Semmi prbléma nincs velük, minél inkább fejlődnek a kódolási rendszerek, annál élethűbb szenzoros feedback adható. A cochleáris idegi implantátummal már nagyon jó hallás érhető el. Alkalkazkodni is lehet ezekhez.
Ahogy az idegtudomány fejlődik 10-20 éven belül a neurális linkek nagyot fejlődhetnek. Egy robottest/ VR teljesen élethű szenzoros visszajelzést adhat. Ez a technológia szinte már teljesen létezik (alapjaiban).
Tehár egy élethű, akár valódi növesztett bőrszövetet tartalmazó kibernetikus test - ha minden perifériás idegre csatlakozunk, teljes testélményt adhat. Semmi különbséget nem érez majd a használója.
A VR-ben pedig meg lehet fogni a tárgyakat, érzed őket, az illatokat, a szelet a bőrödön. Egyébként a tapintás szenzoros kódolása idegrendszeri szinten nem túl bonyolult. Egyedül a látás az ami extrém komplex, már a retina is dekódol. Itt lehet egyszerűbb lesz egyenesen a kiterített retinára projektálni képet. Amúgy sok látóideg interfész project is van.
A szex is tökéletesen működhet, sőt tökéletes IG modell testébe bújhat az ember. Persze eleinte 30-40 éven belül csak béna próbababa testek lehetnek...de a szex is csak szenzoros stim.
Képzeljük el ezt az egészet úgy, mint egy fejlett motoros kerekesszék. Semmi egyéb, jogilag is így értelmezhető. Csak technológia kérdése az egész.
Ja és az elmefeltöltés teljes mértékben sci-fi hülyeség.
Sem filozófiai, sem tudományos értelemben NEM választható el az elme az agy struktúrájától.
Tehát NEM lehet feltölteni, még elméletben sem... csak lemásolni teoretikusan! Másolatot pedig a kutya sem akar magáról.
Filozófiai értelemben pedig a "letöltött" tudatról soha semmiképp nem mondható meg kívülről, hogy az másolat, vagy az eredeti. Innentől kezdve bármit teszel, a feltöltéssel kockáztatod a halálod és ez másik tudat keletkezését.
Vegyük úgy hogy ez már 2000 éve megvalósult. Hányan élnénk a földön? Számold ki. Még a Pokol is könnyed szellős hely lenne mellette. És mindent felzabálnánk mint a sáskák..
Örök élet legfeljebb programként képzelhető el egy számítógép memóriájában..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!