Skywatcher 150/1200 Newtont lehet mély-ég fotózásra használni?
Azt tudod ugye, hogy a Dobson mechanikája nem parallaktikus, vagy más szóval ekvatoriális, így nem egyszerű az objektumok követése, annyi előnye viszont van, hogy sokkal robusztusabb a szerkezet, merevebb és így rezgésektől mentesebb, viszont a nyomkövetésben lehetnek döccenők nagy nagyításnál, hiszen mind a két tengelyt mozgatni kell és nem minden esetben oldható meg ennek pontossága, ez függ a léptetés legkisebb egységétől, ráadásul mindkét tengely vezérlése sokkal drágább és mint írtam a nyomkövetés pontatlanabb.
A 200/1500 tükröket pont a rezgésmentesség nehézségei miatt nem gyártják, ezek az egyszerű mechanikák nem képesek rendesen kezelni a hosszú tubusokat, pedig úgy lehetne a legjobban kihasználni a főtükör lehetőségeit.
200 mm átmérőhöz véleményem szerint kevés az 1000 mm fókusz, fotózással amúgy sem tudod a kis fókuszú okulár lehetőségét kihasználni és így jelentősen megnövelni a nagyítást, de persze a megnövelt expozíciós idővel hasonlóan járhatsz el valamennyire, ám minél hosszab ez az idő, annál jobban halmozódnak a hibák és a negatív körülmények hatásai, erre legyél tekintettel.
Pár kiegészítés...
A Dobson távcsövek vitathatatlanul nagy előnye, hogy olcsóak. Ezeknél a két tengely menti vezérlés még ugyan megoldható, ahogy írták, de egyrészt nehézkes (így drága megoldás), másrészt hatalmas probléma, hogy vezetésnél nem elég a szálkereszt közepén (látómező közepén ) tartani az objektumot. Ugyanis ha nem parallaktikus a szerelés a két tengelyes követés ellenére egy hosszabb expozíciójú kép esetén a látott kép a látómezőben elfordul! Ez a gond látómező közepén talán nem is zavaró, de a látómező széléhez "közeledve" bizony egyre nagyobb, így a nagyon hosszú idejű felvételek lehetőségét sajnos kizárják.
A fényerősebb távcső a fotózáshoz jobb, de a kitakarás ezekben a távcsövekben nagyobb, mint a hosszabb fókuszúakban, így a látott kép kissé homályosabb lesz. Ez a fényerős objektumoknál (pl a bolygók, a Hold ...) nem vészes, de a halványabbaknál bizony okozhat kontraszthiányt. A többi befolyásoló tényezőket szépen összeírták már előttem :)
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!