A nagyfeszültségű távvezetékeken folyó kisebb áramerősségből hogyan következik az, hogy kisebb energia disszipálódik el rajtuk?
P=U*I az erőműből érkező teljesítmény. Ha a feszültséget feltranszformáljuk, akkor az áramerősség kisebb lesz.
Ha azt vesszük, hogy P=R*I^2, abból mintha az látszódna, hogy a veszteség így kisebb lesz. De mi van akkor, ha P=U^2/R-t írjuk fel? akkor olyan, mintha a nagyobb feszültség nagyobb veszteséget jelentene.
Ahogy #1 mondja + kiegészítés:
"Az pedig U=IR miatt annál kisebb, minél kisebb az áram." + ha minél kisebb az ellenállás, de ez a képletből is látszik.
Köszönöm a válaszokat :)
Ha jól értem, csökkentjük az áramerősséget, és ekkor a vezetéken eső feszültség (U=RI) is csökken. Ekkor pedig a veszteség P=U*I vagy másképp P=(RI)*I szintén csökken. Mindazonáltal, az együttes feszültség (a távvezetékek plusz a fogyasztókon eső) növekszik.
Ez így rendben van?
"Ha jól értem, csökkentjük az áramerősséget"
Nem csökkentjük, hanem az kisebb lesz akkor, ha ugyanazt a teljesítményt igényel a fogyasztó nagyobb feszültségen, az általad is írott P=U*I szerint.
"Mindazonáltal, az együttes feszültség (a távvezetékek plusz a fogyasztókon eső) növekszik."
Ez igen fura. A mindazonáltal az egy ellentétes értelmű kötőszó. Hol jön itt be ellentét? Másfelől meg, úgy kezdted, még a kérdésben, hogy " Ha a feszültséget feltranszformáljuk" Innen indultunk, hogy nagyobb feszültségen kisebb lesz az áram. Mi ezek után az a mindazonáltal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!