A második kozmikus sebesség elérése nélkül el lehet juttatni egy űrajót Hold körüli pályára, vagy a Hold túloldlára?
Igen. El lehet juttatni. Sőt Nem kell a második kozmikus sebesség ahhoz, hogy valamilyen tárgyat eljuttassunk a Holdra, vagy köré.
Miért? Azért, mert a Hold a Föld körül kering. Egy rendszer, a Föld-Hold rendszer része. Azaz a Földhöz viszonyított sebessége nem éri el a "szökéshez" kellő sebességet. Vigyázat! Ahhoz a távolsághoz ahol a Hold van, már nem a Föld felszínéhez képesti sebesség jár.
dellfil
A kérdés kapcsán javaslom tanulmányozásra ezt:
Kiemelés a "körpályás" kérdésedre:
"A körpályához szükséges kezdősebesség értéke a képlet szerint mindig az adott égitest sugarától (R) és tömegétől (M) függ. A Föld sugara 6 378 km, tömege 5,97 × 1024 kg, így a Földön az első kozmikus sebesség 7,91 km/s. Ezzel a sebességgel 85 perc alatt körbe lehet repülni bolygónkat. Átváltva 28 480 km/h, ez több mint 30-szor gyorsabb egy nagy utasszállító repülőgép sebességénél.
Ez azonban csak egy elméleti érték, a gyakorlatban ekkora sebességgel űrjármű nem állítható stabil pályára. A pályasugár számításban használt értéke ugyanis a Föld felszínének távolságával egyezik, márpedig a sűrű légkör súrlódása egy ekkora sebességgel haladó testet olyan hőfokra hevít, amelynek deformálódás nélkül huzamosabb ideig történő elviselésére alkalmas anyagot még nem tudunk előállítani.[m 1] Emellett a levegő ellenállása folyamatosan fékezné a járművet, és így az hamar lezuhanna. A műholdak már kellő ideig stabil pályájának földfelszín feletti távolsága 200 km fölött van, így a képletbe ezt az értéket helyettesítve a gyakorlatban elegendő, és szükséges körsebesség 7,78 km/s-ra csökken, ugyanakkor a keringési idő 89 percre nő.
Ezt látva azt gondolhatnánk, hogy könnyebb egy testet egy nagyobb, mint egy kisebb sugarú körpályára juttatni,[m 2] de a körsebesség értéke csak annyit árul el, hogy mekkora sebesség kell a körpálya fenntartásához. Egy rakéta felbocsátásakor viszont tekintélyes munka kell az űreszköz felemeléséhez is ilyen magasságba, így a pályára bocsátáshoz szükséges munka (és hajtóanyag) a magasabb pálya esetén összességében jóval többre jön ki, a várakozásnak megfelelően, mint az alacsony pálya esetén. A nagyobb befektetett munka által elért kisebb pályasebesség törvényszerűségét az égi mechanikai paradoxon rögzíti."
dellfil
Bármilyen sebesség elég. Első kozmikus sebesség sem kell.
Csak az ilyen sebesség elérése nélkül a világ üzemanyaga nem lenne elég.
A kozmikus sebességek ahhoz kellenek, hogy az űrjárművet gyakorlatilag a célba HAJÍTSUK, ne pedig végig hajtsuk.
Űrlifttel 1 méter/perc sebességgel is simán felmegy.
Ha nincs lift, de ugyanúgy hajtod, akkor is.
Igazatok van. Nem csak - nagyrészt - tehetetlenségi pályán lehet menni. Ha végig mehetnek a hajtóművek, vagy elég erős és rugalmas a kötél,,, :D
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!