Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van annyiféle időjárás...

Miért van annyiféle időjárás előrejelzés?

Figyelt kérdés

Ha veszek egy tetszőleges várost, akkor ezerféle oldalon elérhető róla ezerféle külömnböző időjárás előrejelzés. Ezek hogyan működnek és miért van ennyiféle?


Megfellelő adatokhoz nehéz gondolom hozzájutni, hiszen globális adatokra van szükség. A különböző előrejelzők ugynazt az adatot tudják használni? Van egy közös meterológiai adathalmaz, amihez mindenki hozzáfér? És az előrejelző szoftver? Miért használ mindenki mást? Nincs egy legjobb? Vagy miért érdmes egyáltalán mindenkinek külön futtatni ezerfélét, miért nincs egy nagy közös adatbázis és egy nagy közös előrejelzés?



2019. máj. 22. 10:46
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez a legjobb, amit ismerek, bármilyen várost írsz be a világon, kiadja az ottani idöjárást és eddig minden esetben jó volt az elörejelzés is 1-2 napra, utána már sokszor van kisebb tévedés itt is.

[link]

2019. máj. 22. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Vannak közös adatok, amiket megosztanak egymással a meteorológiai szervezetek, ehhez jönnek saját mérések, illetve azokból a számítást többnyire maguk végzik a szolgálatok.

A számításokat szuperszámítógépen csinálják, amin célszoftver fut. Nem az a lényeg, hogy van-e jobb vagy rosszabb program, hanem a modell. A modellben pedig egyszerűsítések, elhanyagolások lesznek, mert különben a mai előrejelzés holnaputánra futna le. Minél jobb a gép, annál kevesebb egyszerűsítést kell tenni.

2019. máj. 22. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Én nem hiszem el, hogy megéri egy csomó szuperszámítógépet futtatni minden országnak egy csomó szolgáltatójának. Elég lenne kontinensenként kábe egyet. Ráadásul közös adatokra épít. Nagyon furcsa elhinnem, hogy van ezerféle időjáráeselőrejelző oldal, ráadásul mind inygenes általában, és ezek szuperszámítógépeket futtatnak, mindegyik a sajátját, hogy hátha picit jobbat csinál mint egy másik 2 és fél nap múlvára. Ráadásul azt sem hiszem el, hogy ennyi ember van, akik még a fizikához is értenek mögötte.
2019. máj. 22. 13:31
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Hiszed vagy sem, nézd meg, pl az OMSZ-nek van sajátja:

[link]

2019. máj. 22. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Én nem hiszem el, hogy megéri egy csomó szuperszámítógépet futtatni minden országnak egy csomó szolgáltatójának. Elég lenne kontinensenként kábe egyet."

Hiszed, nem hiszed, az időjárás egy ilyen bonyolult rendszer.

Szuperszámítógépből meg nincs egymillió darab, még ezek is csupán részidőben foglalkoznak az időjárással, mellette ezer más célra is használják őket.


"Nagyon furcsa elhinnem, hogy van ezerféle időjáráeselőrejelző oldal, ráadásul mind inygenes általában, és ezek szuperszámítógépeket futtatnak, mindegyik a sajátját, hogy hátha picit jobbat csinál mint egy másik 2 és fél nap múlvára."

Mert nincs is így.

A szuperszámítógépek a nagy meteorológiai mozgásokat számolják előre, a kisebb területek külön-külön ebből a közös bázisból indulnak ki.

A helyi időjárás-előrejelzés emellett figyeli a helyi friss műholdadatokat és az országban szétszórt kicsi jelzőállomások adatait. Ezekből következtet, hogy ha egy felhőből Debrecenben most épp esik, a szél 70 km/h Bp. felé, akkor mondjuk Budapesten nagy eséllyel 4-5 óra múlva fog esni.


Minél távolabbra kell előre jósolni, annál inkább tényleg csak jóslás, nem előrejelzés, mert ezernyi ok miatt változhat előre nehezen vagy nem számíthatóan.


És amikor két egymástól 10 km-re lévő helyen egyszerre tud egyiken zuhogni, a másikon tűző napsütés tud lenni, ne várd, hogy neked bárki bárhogy 100% biztosat tudjon mondani.


"Ráadásul azt sem hiszem el, hogy ennyi ember van, akik még a fizikához is értenek mögötte."

Nincs is és nem is kell.

Ahhoz azoknak kell értenie, akik az egész előrejelző számítás hátteret tervezik, programozzák.


Feljebb felhoztam a Debrecen-Budapest példát, ehhez nem kell diploma.

2019. máj. 22. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A probléma a következő. Gondold végig.

Ha egy követ a kezedből elengedsz, leesik. És elég nagy pontossággal megmondanak róla mindent. Mert itt csak az egyenesvonalú mozgást és a gravitációs erőtörvényt kell ismerni. Ez a modell.

Most hajítsd el a követ. Viszonylag pontosan megmondják hová esik. Itt már többféle erőt kell figyelembe venni és nem mindegy hogyan. Például elég nehéz megbecsülni, mekkora erővel és milyen irányban hajítod. Ez a modell e hiányosságok miatt kissé pontatlan lesz.

Most hajíts el egy lufit. Itt az előbbiekhez képest még egy csomó törvény és adat kell. Mérned kéne például a szél erejét és irányát. Ha az nem egyenletes, minden pillanatba, és azonnal közölnöd is kell. A "szuperszámítógép" egy jó előre megírt programmal kiszámolja, efelől biztos lehet, de a pontos adatok a te közlésedtől függenek.

Még hosszan sorolhatnám a fokozatokat, de most ugorjunk jó nagyot.

Az időjárás előrejelzéshez minden létező széljárást figyelembe kell venni. Ki fogja ezeket mérni? És ha belép egy újabb, mert valahol az kialakult? Ki rajtol rá a mérésére? Honnan tudja meg, hogy mérnie kell? A szelet befolyásolják ipari tevékenységek is. Van hatalmad midtől elvárni, hogy két hétre, percre pontosan adja meg, mit fog tenni? Mert ha nincs, felejtsd el a pontosságot. És ezek csak egy típusú adatsor mérési gondjai. De van ám még jó sokféle. Azokat is mérni kéne. Na most, ha e feltételeket mind teljesíted, akkor jöhet a szuperszámítógép, azon minden szoftver jó (nem igaz, de tegyük fel). Nem a számítás lesz itt a gond, hanem a számításhoz szükséges adatok betáplálása. Nem pontosak, nem elégségesek, és nem elég gyorsan közlik őket. Biztosan nem telepítettek az erdei mérőeszköz mellé szuper adattovábbítókat, és még egy csomó egyebet, hogy az adat egy pillanat múlva ott legyen. Ja, arról még nem beszéltünk, mert komoly fizikai ismeretek kellenek hozzá, hogy mit is kell figyelembe venni a modellhez.


Szóval, ha már a meteorológiai központban vagyunk, minden adat ott van, gyerekjáték a dolog. Az a meteorológiai adathalmaz, ami közös vagy sem, az bizony nem áll rendelkezésre. Vagy nem elég gyorsan. Vagy nem is tudják, hogy kéne. Vagy olyan gyorsan változik, hogy nem bírják követni. Szóval nem ezekben a központokban van sok fölösleges ember, hanem szerte a világban roppant kevés, aki képes mérni, adatot továbbítani és hasonlók. Ettől pontatlan az időjárás előrejelzés, a számítógép a végén már csak egy apró függelék.

Nagyjából úgy képzeld, ha egy tanyán élsz, szétmegy a fürdőszobádban a vízvezeték, akkor egy hétig ázni fogsz. És semmi fürdés, semmi főzés, semmi víz. Mert egy heted rá fog menni, mire találsz embert, mire az hajlandó kimenni, mire ki tudod fizetni. De ha már ott van, gyerekjáték, röpke óra és minden rendben. Na most ezt a te vízvezetékes problémádat szorozd meg egymillióval, és még meg se közelítetted a meteorológus problémáit.


Az már csak hab a tortán, hogy korábban legalább voltak stabil széljárások, sok év alatt sok stabilitást kimérhettek, előre megadhattak, így viszonylag jó adat akkor is volt, ha nem tudták mérni. A globális felmelegedés miatt ezek a kiváló stabilitások megszűntek, mindent mérni kell, mégpedig nagyon sűrűn, a korábbi modellek fabatkát se érnek, mert megváltozott egy csomó szabály, és fel sem tudom sorolni, mennyi hiányosság adódik. Ezért aztán ez a modell bizony nagyon távol áll a jótól. De ha már végre programfuttatásra kerül a sor, percek alatt kapod az eredményt. De ne káromkodj, ha 25 fokos Balatont jósoltak holnap reggelre (mikor odaérsz), és a bajod az lesz, hogy nem vittél korcsolyát. Kezdj el ilyenkor gondolkodni, hátha igaza lesz annak asok károgónak, aki azt mondja, baj lesz a felmelegedésből. Nincs igazuk! Nem lesz! Van!

2019. máj. 22. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!