Ha a Jupiteren lett volna az élet mekorák lennének az emberek a földi emberel?
Vagy az is lehet, hogy hatalmasak lennének, tele gázzal telt testüregekkel, és az atmoszférában lebegnének. :)
(Bár ezzel az lenne a gond, hogy az atmoszféra eleve elég könnyű gázokból áll; nem tudom, milyen gáz lehetne a testükben.)
KICSIT HOSSZÚRA SIKERÜLT A VÁLASZOM, DE A VÉGÉN VAN EGY MODELL AMI BECSLÉST AD RÁ.
Ez nagyon sok mindentől függ, az egyik a gravitáció. Az erős gravitáció miatt egy szív nehezebben tudná a vért felpumpálni, ami korlátozná egy élőlény méretét.
Azonban sok mástól is függ az élőlények mérete, mint például a légkör. Több száz millió évvel ezelőtt jóval magasabb volt a légkör oxigén tartalma, így a rovarok hatalmasra nőttek (pl a mai szitakötőkhöz hasonló, 1m-es rovarok).
Tekintve, hogy a Jupiter légköre többnyire héliumból és hidrogénből áll, bármilyen élőlénynek eléggé nehezére esne a lélegzés és nem tudna túl nagyra nőni. Mikroszkópikus élőlényeknél többet elképzelhetetlennek tartok.
Persze mi az életnek csak a földi formáját ismerjük, lehet, hogy lehetséges olyan életforma, ami kedvelné a körülményeket a Jupiteren. Ez azonban teljesen eltérne a földitől, így ezen életformák méretét limitáló tényezők nem lennének azonosak a földiekkel, tehát lehetetlen megmondani a méretüket.
Továbbá problémát jelent az is, hogy a Jupiteren nincs szilárd felszín.
Végezzünk azonban el egy gondolatkísérletet!
Tegyük fel, hogy van egy bolygónk, a légkör azonos a földivel, de a gravitáció a Jupiter "felszínén" (látszólagos felszínén) lévő, ami a földi kb 250%-a (meglepően kicsi). Az ember vérének mennyisége arányos a magasság 3. hatványával, így legyen a szív mérete is azzal arányos (biztos vagyok benne, hogy a gyakorlatban ez nem egészen így működik, de nem tudok jobb feltevést...). A szívet egy (vékony falú) gömbbel modellezve megmutatható, hogy a stressz a falban egyenesen arányos a benne lévő túlnyomással. Ez a túlnyomás mivel arányos?
1) A testmagasság 1. hatványával (hidrosztatikai nyomás).
2) A gravitációs gyorsulással
3) A testmagasság 3. hatványával (több vért nehezebb átpumpálni a hajszálereken)
4) A testmagasság -2. hatványával (a testmagasság második hatványával arányos a szívbe csatlakozó erek keresztmetszete, ami könnyebbé teszi a vér áramlását)
Ez összességében azt jelent, hogy a szív falában a stressz arányos g-vel és a testmagasság 2. hatványával. Feltételezve, hogy ez mindig ugyanaz, hiszen a szívizom mindig ugyanakkora stressz kifejtésére képes, kiszámolható, hogy mekkora lesz az ember a nagyobb gravitációban:
h1^2*g1=h2^2*g2
h2=h1*sqrt(g1/g2)=0,6*h1
Vagyis 0,6-szorosa lesz az ember mérete.
Ez a modell rengeteg hatalmas közelítést és feltételezést tartalmaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!